Eşme’nin yeni konutlarında konfor ve huzur

Uşak'ın Eşme ilçesinde TOKİ tarafından inşa edilen 2. etap konutlarında oturan vatandaşlar, Şubat 2019'dan bu yana konforlu bir yaşamın keyfini sürüyor.

Uşak’ın Eşme ilçesinde TOKİ tarafından inşa edilen 2. etap konutlarında oturan vatandaşlar, Şubat 2019’dan bu yana konforlu bir yaşamın keyfini sürüyor.

TOKİ’nin Uşak Eşme’de 72 bin metrekare alan üzerine inşa ettiği 26 bloktan ve 511 daireden oluşan yeni yerleşim, insanı merkeze alan düzenlemeleriyle konut sakinlerine huzurlu bir yaşam sunuyor.

“RAHAT BİR YAŞLILIK GEÇİREBİLECEĞİZ”

Alkış çifti, emekli maaşıyla konut sahibi olmanın zor olduğunu; ancak TOKİ’nin uygun ödeme imkânlarından faydalanarak ev sahibi olma fırsatını yakaladıklarını belirterek, “Şimdi emekli maaşlarımızdan artırdığımız ufak bir miktar parayla rahat bir yaşlılık geçireceğiz” diyor.

Kömür derdinden kurtulup site hayatının kolaylıklarını yaşadıklarını, çöplerinin düzenli olarak toplandığını, ortak kullanım alanlarının belli aralıklarla temizlendiğini belirten Yusuf Alkış, kendilerine sağlanan bu konforda keyifli vakit geçirdiklerini ve temiz havanın, sağlıklı çevrenin kendilerine iyi geldiğini söylüyor.

“İNSANA VERİLEN DEĞERİ GÖREBİLİYORSUNUZ”

Uşak Eşme TOKİ Konutları sakinlerinden biri de Halk Ozanı Turgut Yayla. Konut alanındaki düzenlemelerin hayat standartlarını artıracak şekilde planlandığını dile getiren Turgut Yayla, “Etrafınıza baktığınızda insana verilen değeri görebiliyorsunuz. Gerek ortak alanlar gerek konut içlerindeki düzenlemeler insan odaklı tasarımlarla şekillendirilmiş” diye konuşuyor.

“Yaşadığınız yer sanatınızı da etkiler” diyen Yayla, “Daha önce kalabalık bir yerleşimde yaşarken yazdığım kitabımı TOKİ’nin bize sunduğu bu güzel ortamda yeniden yazmayı planlıyorum” diyor ve şöyle ekliyor: “Keyifli bir hayat için güzel bir yatırım.”

“ÇOCUĞUMUZUN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ BİR ORTAMDA BÜYÜMESİNİ İSTEDİK”

Genç yaşta ev sahibi olmanın mutluluğunu ve ayrıcalığını yaşadıklarını anlatan polis memuru Mahmut Yılmaz, ev almaya karar verme sürecinde epey araştırma yaptıklarını, TOKİ konutlarında karar kılmalarında ise pek çok faktörün etkili olduğunu anlatıyor. Konutların bütçelerine uygun olması ve sosyal imkânlarının konut tercihlerinde etkili olduğunu söyleyen Yılmaz çifti, “Çocuğumuzun sağlıklı ve güvenli bir ortamda büyümesini istedik. Yeni evlenen çiftlere şunu diyebiliriz; maddi imkânları el veriyorsa hiç düşünmesinler ve TOKİ’den ev alsınlar, kaliteli bir ortamda yaşamlarını sürdürsünler” diye ekliyor.

“HAYALİNİ BİLE KURAMAYACAĞIMIZ BİR KONFORU YAŞIYORUZ”

Emel ve Yüksel Acar çifti Eşme Toplu Konutlarında hayalini bile kuramayacakları bir konforu ve huzuru yaşadıklarını söylüyor. Yeni evlerinde sıcak bir kış geçirdiklerini belirten Emel Acar, konut sakinleri düşünülerek yapılmış ortak alanlardaki park, peyzaj ve çardak gibi alanların sıcak yaz aylarını geçirmek için ideal olduğuna işaret ediyor. 56 yaşındaki emekli Yüksel Acar, TOKİ’nin emekli vatandaşların da ev sahibi olabilmesi için sağladığı avantajlar sayesinde bugün ev sahibi olabildiklerini anlatıyor. “Torunlarımızla Eşme konutlarında rahat bir yaşlılık geçireceğiz” diyen Acar, yeni yaşam alanlarının konforunu yaşadıklarını belirtiyor.

“YENİ FIRSATLAR SUNACAĞIZ”

Eşme Belediye Başkanı Hacı Mustafa Çetin, ilçede TOKİ iş birliğinde gerçekleştirilen sağlıklı yapılanmanın vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördüğünü, şimdiye kadar toplam 699 TOKİ konutunun hak sahiplerine teslim edildiğini söylüyor. “TOKİ iş birliğinde TOKİ konutlarına başvurup da konut sahibi olamayan ailelere yeni fırsatlar sunacağız” diyen Eşme Belediye Başkanı Çetin, ailelerin yeni evlerinden çok memnun olduklarını, konut alanlarının çevre düzenlemesiyle ilgili eksiklerin de kısa sürede giderildiğini belirtiyor.

“ÖZVERİYLE ÇALIŞIYORUZ”

Konut sakinlerinin huzurlu bir yaşam geçirmelerini sağlamak için kaliteli hizmet anlayışıyla hayatı kolaylaştıran çözümler ürettiklerini söyleyen Site Müdürü Yılmaz Kahraman, blok sözcüleriyle sürekli iletişim hâlinde olduklarını, gerektiğinde anket çalışmalarından faydalandıklarını belirtiyor. Kahraman, projede okul ve altı adet ticaret merkezi olduğunu, okulun sonraki dönem açılacağını, ticaret merkezlerinden ikisinin de kafe ve züccaciye olarak faaliyete başladığını belirtiyor. 72 bin metrekare alan üzerine kurulan yerleşimde 21 bin 142 metrekare yeşil alan olduğunu aktaran Kahraman, “Konut sakinlerinin rahat, güvenli, sağlıklı ve aktif bir yaşam sürebilmesi için ekipçe özveriyle çalışıyoruz” diyor.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Elazığ’da 665 konutun hak sahipleri kura ile belirlendi

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) Elazığ'da inşa edeceği 665 konutun hak sahipleri, düzenlenen kura töreniyle belirlendi.
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) Elazığ’da inşa edeceği 665 konutun hak sahipleri, düzenlenen kura töreniyle belirlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla TOKİ tarafından başlatılan 50 bin yeni sosyal konut hamlesi kapsamında Elazığ’a 665 konut daha yapılıyor. Elazığ merkeze bağlı Bizmişen-Aşağı Holpenk Mahallesi’nde 2.Etap 2.Bölge’de inşa edilecek konutlar 2+1 ve 3+1 olarak planlandı. Proje kapsamında alt gelir grubuna yönelik 91 metrekarelik 2+1 konutlardan 566 adet, orta gelir grubuna yönelik 123 metrekarelik 3+1 konutlardan ise 99 adet inşa edilecek. 99 KONUT İÇİN 2 BİN 164 BAŞVURU Elazığ’da inşa edilecek konutlardan almak isteyen vatandaşların başvuruları, geçtiğimiz mart ve nisan aylarında kabul edildi. TOKİ’nin yeni konutları için rekor düzeyde başvuru geldi. 566 adet 2+1 konut için bin 944, 99 adet 3+1 konut için ise 2 bin 164 başvuru yapıldı. 665 konut için toplam başvuru sayısı 4 bin 108 oldu. Hak sahiplerinin belirlenmesi için Elazığ Yakup Kılıç Spor Salonu’nda kura töreni gerçekleştirildi. Noter huzurunda yapılan kura çekiminde konut almaya hak kazananlar belirlendi. Konut belirleme kurası ile hak sahibi olan vatandaşlar, ilerleyen günlerde Halk Bankası’nın Hürriyet şubesinde Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalayacaklar. Vatandaşlar konutlarının taksitlerini 120 aydan 240 aya kadar olan vadelerle ödeyecek. Taksit ödemeleri, konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak.

Buzullarla ilgili felaket senaryoları

Bilim insanlarının yeni araştırmasına göre, deniz suyu seviyesinin 2100'e kadar 2 metre civarında yükselmesiyle bazı felaket senaryolarının yaşanabileceği bildirildi .
Bilim insanlarının yeni araştırmasına göre, deniz suyu seviyesinin 2100’e kadar 2 metre civarında yükselmesiyle bazı felaket senaryolarının yaşanabileceği bildirildi . “Journal Proceedings of the National Academy of Sciences”te yayımlanan araştırmada, Grönland, Batı ve Doğu Antarktika’daki emisyonların bugünkü seyriyle devam etmesi durumunda deniz seviyesinin 2100’lerde 62 santimetre ile 2 metre 38 santimetre arasında yükselebileceğini gösterdi. Böyle bir durumda, dünyada sıcaklığın 5 santigrat derece artmış olacağı ve küresel ısınma açısından en kötü senaryolardan birinin gerçekleşeceği belirtildi. BBC’nin haberinde de çalışma ekibinde yer alan, Bristol Üniversitesinde görevli Profesör Jonathan Bamber’ın konuyla ilgili açıklamalarına yer verildi. Bamber, çalışmalarında 2100 yılı için öngörülen senaryoda, buz tabakasının deniz suyu seviyesinin yükselmesine katkısının 7 santimetre ila 1 metre 78 santimetre olmasının beklendiğini belirterek, “Fakat buna, buz tabakalarının dışında kalan buzulları ve buz dağlarını, yanı sıra denizlerin ısıl genişlemesini katarsak, 2 metrenin üzerine çıkarsınız.” dedi. MİLYONLARCA KİŞİ GÖÇ EDEBİLİR Yeni araştırmaya göre, deniz suyu seviyesinde 2 metreyi bulan yükselme halinde milyonlarca kişi yaşadıkları yerlerden göç etmek zorunda kalacak. Deniz seviyesinin yükselmesi meselesi, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) 2013 yılında yayımlanan 5. değerlendirme raporuyla gündeme gelen en tartışmalı konulardan birisiydi. Bu raporda, gezegenin ısısı artarken emisyon seviyelerinin düşürülmemesi nedeniyle deniz suyu seviyelerinin, 2100’lerde 53 ila 98 santimetre arasında yükselebileceği

En düşük faizli konut kredileri

Bankaların konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş sonrasında hangi bankaların konut kredisi faiz oranları yüzde 2'nin altında?
Bankaların konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş sonrasında hangi bankaların konut kredisi faiz oranları yüzde 2’nin altında? Bankaların konut kredisi faiz oranlarında yaklaşık 4 ay süren düşüş eğilimi Mart sonu itibariyle son buldu. Konut kredisi faizleri 9 haftadır yeniden yükseliş trendinde. 2019’da en düşük yüzde 1.85’i gören konut kredisi faiz oranları ortalaması şu an yüzde 2.13’e çıktı. Geçen hafta kurda yaşanan dalgalanma sonrasında içinde kamu bankalarının da bulunduğu 10 banka konut kredisi faizlerini arttırdı. Bu haftanın ilk gününde ise Türkiye Finans ve Garanti Bankası konut kredisi faiz oranlarında artış uyguladı. Döviz kuru bu hafta kısmen dengelense de konut kredisi faiz oranlarındaki yükseliş durmadı. Bankaların konut kredisi faizleri yükseliş yönlü hareket ederken en düşük konut kredisi faiz oranı sadece 100.0000 TL’ ye kadar kullanımlarda yüzde 1.55, üzerinde kullanımlarda ise yüzde 1.65 olarak uygulanıyor. Özel bankalarda yer alan en düşük konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.72 seviyesinde. KONUT KREDİSİ HESAPLAMA 200.000 TL tutarda konut kredisi için 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında aylık taksitleri 3.800 TL oluyor. Kredinin geri ödemesi 460.600 TL’ ye denk geliyor. Aynı tutarda konut kredisi hesaplama 5 yıl vadeli yapıldığında ise aylık taksitler 5.300 TL, toplam geri ödeme de 316.500 TL’ ye denk geliyor. Bankaların güncel