Ev hayali kuranların yüzü güldü

İzmir Kemalpaşa'da TOKİ tarafından alt gelir grubuna yönelik sosyal konut projesi kapsamında yapımı süren 282 konutun hak sahipleri, kura ile belirlendi.
Ev hayali kuranların yüzü güldü

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından alt gelir grubuna yönelik sosyal konut projesi kapsamında yapımı süren 282 konutun hak sahipleri, kura ile belirlendi. Yıllardır ev hayali kuran aileler, kurada isimlerinin okunduğunu duyunca gözyaşlarına hakim olamadı.

Kura töreni, Kemalpaşa İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü Spor Salonu’nda noter huzurunda gerçekleştirildi. Kemalpaşa Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü Spor Salonu’nu dolduran aileler, kura çekiminin sonuçlarını heyecanla bekledi. 4 kategoride başvuruların kabul edildiği çekilişe çocukları ile birlikte gelen aileler arasında en büyük heyecanı engelliler ve yaşlılar yaşadı. Yıllardır ev hayali kuranlar, kuradan çıkan isimleri duyunca gözyaşlarına hâkim olamadı.

Çekilişe 2 artı 1 konutlar için 695 kişi katıldı. Şehit aileleri kategorisine başvuran 1 aile doğrudan hak sahibi oldu. 45 başvurunun bulunduğu engelli kategorisi için, 282 konutun yüzde 5’i olan 14 kişi hak sahibi oldu. 208 emekli başvurusundan ise konut sayısının yüzde 25’i kadar 71 emekliye kontenjan ayrıldı. Kalan konutlar için yapılan başvurular ise normal başvurular arasından belirlendi.

Projedeki konutlar yatay mimari anlayışıyla zemin+3 ve zemin+4 olarak inşa ediliyor. Alt gelir grubuna yönelik satışa sunulup bugün kurası çekilen 282 konut 704 TL’den başlayan taksitlerle yüzde 12, yüzde 20 peşinat ve 180, 240 ay vade seçenekleri ile satışa sunuldu.

Çevre düzenlemeleri ve donatı alanlarıyla konut üretiminin yanında sosyal ihtiyaçlara yanıt veren projeler inşa eden TOKİ, İzmir Kemalpaşa projesinde de vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için okul, camii, ticarethaneler yapıyor. Projenin tamamlanmasıyla aile, komşuluk ve mahalle kültürü canlanacak yeni bir yaşam alanı oluşacak.