Fatih’in eğitim gördüğü medrese restore edildi

Edirne'de restorasyonu tamamlanan Saatli Medrese'nin açılışı yapıldı.
Fatih’in eğitim gördüğü medrese restore edildi

Edirne’de restorasyonu tamamlanan, Fatih Sultan Mehmet’in de eğitim aldığı Saatli Medrese’nin açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptı.

Edirne’deki önemli eğitim kurumlarının başında gösterilen, Mimar Sinan’ın ustası Müslihiddin Ağa tarafından inşa edilen Üç Şerefeli Cami’nin yanı başında 2. Murat zamanında yaptırılan, Fatih Sultan Mehmet’in de eğitim aldığı Saatli Medrese geniş kapsamlı bir restorasyondan geçti.

Vakıflar Genel Müdürlüğünce restorasyonu tamamlanan medresenin açılış töreninde konuşan Bakan Ersoy, Edirne’nin her köşesinin geçmişin görkemine, kültürün zenginliğine ve medeniyetin büyüklüğüne işaret ettiğini söyledi. Eserlere bakıldığında ceddin ne denli ince zevk sahibi ve zanaatta ne kadar başarılı olduğunun görüldüğünü ifade eden Bakan Ersoy, şunları söyledi: “Aynı zamanda birer ilim yuvası olan medreseler nice İslam alimleri yetiştirmiş, cebirden geometriye, tıptan mühendisliğe, hukuktan astronomiye Osmanlı’nın gücünü var eden medeni cevheri, adeta nakış nakış işlemişlerdir. Hem emanete sahip çıkmak için, hem de geçmişimizin ilim yuvalarının günümüze rehber olacak birer hafıza görevi görmesi açısından bu yapıların korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması çok önemlidir.”

“ESKİ GÖRKEMİNE KAVUŞTURMAK İÇİN ÇOK DETAYLI ÇALIŞTIK”

Saatli Medrese’nin 1752’de büyük Edirne depremi esnasında zarar gördüğünü, 1995-2008 yılları arasında bir kısım onarım çalışmaları gerçekleştirildiğini, bu dönemde de birçok odasının sökülerek yeniden aslına uygun onarıldığını ve kurşun kaplama yapıldığını hatırlatan Bakan Ersoy, ikinci restorasyon projesine ise 2016 yılında başladıklarını söyledi.

Yaklaşık 3,7 milyon lira sözleşme bedeli olan bu çalışmayla medreseyi tarihi dokusuna ve eski görkemine kavuşturmak için çok detaylı çalışmalar yaptıklarına dikkati çeken Bakan Ersoy, konuşmasına şöyle devam etti: “Çatısından tabanına, tüm hücre ve dersliklerinden revaklı avlusuna kadar aslına uygun şekilde bu mirası ihya ettik. Duvarlarından sütunlarına, onarımı mümkün olan her parçanın bakımı yapıldı. Tamamen çürümüş olanlar orijinalinde kullanılmış olan özgün malzemeyle birebir olarak değiştirildi. Çevre düzenlemesi kapsamında yürüyüş yollarına doğal taş kaplama yapıldı, uygun şekilde çimlendirildi. Saatli Medrese’de de bu bakış açısıyla çalıştık ve şimdi onun sahibi olan siz sevgili Edirnelilere gönül huzuruyla teslim ediyoruz. Sizlerden beklentimiz, milli mirasımız olan bu tarihe, bu dokuya sahip çıkmanız, korumanız ve çocuklarımıza aynı bilinçle emanet etmenizdir. Bizim geçmişimiz, çocuklarımızın geleceğini inşa etmede çok büyük bir güç olacaktır. Biz bu farkındalıkla çalışalım ve inşallah çocuklarımızı da böyle yetiştirelim.”

Saatli Medrese’deki konuşmaların ardından Bakan Ersoy, Vali Canalp, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve il protokolü açılış kurdelesini kesti.

Bakan Ersoy, medreseyi gezerek Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren’den bilgi aldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Selimiye Camisi, Ekmekçizade Kervansarayı ve Edirne Büyük Sinagogu’nu da ziyaret etti.