Fırtına Vadisi’ndeki 21 kaçak yapının yıkımına başlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Rize Fırtına Vadisi’ndeki 21 kaçak yapının yıkımına başlanıldığını açıkladı.
Fırtına Vadisi’ndeki 21 kaçak yapının yıkımına başlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Rize Fırtına Vadisi’ndeki 21 kaçak yapının yıkımına başlanıldığını açıkladı.

Bakan Kurum, Eyüpsultan’daki Sakarya, Silahtarağa ve Karadolap mahallelerinde arazi ve tapu sorunlarını konuşmak üzere vatandaşlarla bir araya gelerek, talepleri dinledi. İlk olarak Sakarya ve Silahtarağa Mahallesi sakinleriyle buluşan Kurum, hem Silahtarağa hem de Sakarya mahallelerindeki hukuki sorunu çözmek için Vakıflar ile Hazineye ait mülkiyetleri trampa yapmak suretiyle buradaki arazileri vakıflardan önce hazineye geçirme sürecini başlattıklarını dile getirdi.

Bu araziler ile ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğü ile görüşmelerin yapıldığına işaret eden Kurum, “Bu arazinin devri karşılığı bir araziyi Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne vereceğiz. Akabinde bu araziler hazine mülkiyetine geçtikten sonra da sizlere orayı rayiç bedel ne ise o bedel çerçevesinde belediyemizle birlikte satışını gerçekleştireceğiz. Arkasında da imar planını yapmak suretiyle hem tapu hem de mülkiyet probleminizi çözmüş olacağız” ifadelerini kullandı.

Bu süreçte sürekli sahada olduklarını belirten Kurum, bu tür toplantılar düzenleyerek vatandaşlarla iç içe olup dertlerini dinlediklerini söyledi. 23 Haziran’daki seçimlere de değinen Kurum, “Sizin destekleriniz çok önemli. İstanbul gerçekten öyle tecrübesi olmayan, bilgi birikimi olmayan kimseye yönetilmek üzere bırakılamaz. Biz 25 yıldır İstanbul’da yönetim yapıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. 

Daha sonra Öz Alibeyköy Spor Kulübü Tesisleri’nde Karadolap Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Kurum, vatandaşların tapu sorunlarını dinledi. Toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kurum, imar barışında başvuru sürecinin son günlerine yaklaşıldığını hatırlattı.

Kurum, “15 Haziran’da imar barışı başvuru sürecimiz tamamlanıyor. Ödemelerimiz de 30 Haziran’da tamamlanmış olacak. Bugüne kadar imar barışından yaklaşık 10 milyon vatandaşımız faydalandı. 19 milyarın üzerinde bir bedeli yatırdılar. Artık ikinci aşamada da mülkiyetlerine geçerek bu mülkiyet problemlerini çözmüş olacağız” dedi.

“YAYLA VE SİT ALANLARIMIZDA KAÇAK YAPILARI TAKİP EDİYORUZ”

Rize Fırtına Vadisi’ndeki kaçak yapıların yıkılması konusuna da değinen Kurum, 21 kaçak binanın yıkım işlemlerine başlandığını ifade ederek, yıkımların başarılı şekilde sürdürüldüğünü bugün içerisinde 2 binanın yıkımının tamamlandığını söyledi. Kurum, “Yaylalarımızda, sit alanlarımızda yapılan kaçak yapıların takibini yapıyoruz. Tebligatların uzun sürmesi sebebiyle de yıkım bugüne ertelendi bugün de başarılı bir şekilde işlemler başladı. Kaçak yapılara ilişkin Türkiye’de 2 binin üzerinde kaçak yapı tespit ettik. Süreç içinde yıkımlarını gerçekleştireceğiz. Hiçbir şekilde doğal güzelliklerimizin harap edilmesine izin vermeyeceğiz. Onlar bize emanet. O emanete en iyi şekilde gelecek nesillere aktaracağız” ifadelerini kullandı.