“Galataport limandan öte tam bir turizm kompleksi”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul’da Galataport Projesi’nin yapıldığı alanda incelemelerde bulundu.
“Galataport limandan öte tam bir turizm kompleksi”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul’da Galataport Projesi’nin yapıldığı alanda incelemelerde bulundu. Bakan Ersoy, “Galataport’a cruise limanı demek haksızlık olur, Galataport tam bir turizm kompleksi.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Galataport Projesi’nin yapıldığı alanda gerçekleştirdiği incelemelerin ardından basın mensuplarına açıklama yaptı. Bakan Ersoy, 2020’nin Mart ayında açılacağını belirttiği Galataport’un, İstanbul’un ve Türkiye’nin en büyük cruise alanlarından biri olacağına işaret etti.

Bakan Ersoy, projenin tamamının 2020’nin sonunda açılacağını aktararak, Karaköy Limanı’na aynı anda 3 büyük gemi yanaşabildiğini ve şimdiden ileriye dönük cruise rezervasyonlarında artış görülmeye başladığını söyledi.

Cruise gemilerinde diğer turist rezervasyonlarına göre çok daha erken tatil planlarının yapıldığına işaret eden Bakan Ersoy, “2020’den itibaren bizim ciddi şekilde Karaköy Limanı’na ihtiyacımız var.” diye konuştu.

Bakan Ersoy, Galataport projesine “cruise limanı” demenin haksızlık olacağını kaydederek, şu bilgileri verdi: “Galataport aslında tam bir turizm kompleksi. İstanbul’un da çok ihtiyacı olan bir kompleks. Bizim hedefimiz, turist başına elde ettiğimiz kişi başı gecelik geliri artırmak ve turistin konaklama dışı harcamalarını artıran projelere öncelik verip desteklemek. Bu bakımdan da çok faydalı bir proje. Buraya gelen insanlar, limanı hub port (ana liman) olarak da kullanacakları için İstanbul’da da çok ciddi harcama yapacak. Keyifle harcayabilecekleri ortamlar da projede yaratılmış. Bu da önemli. Çünkü sizin cebinizde para vardır ama harcayabileceğiniz keyifli bir ortam yoksa o parayı harcamadan gemiye geçersiniz. Gemiler için de çok cazip olmuş. Hem gemi personelinin hem de turistin para harcaması için gerekli olanaklar yaratılmış. Daha da güzelleştirilerek cruise dışına da çıkılmış.”

GEMİ YOKKEN LİMAN HALKA AÇILACAK

Gemilerin olmadığı dönemde, açılıp kapanan duvar sistemi sayesinde limanın halka açık olacağının altını çizen Bakan Ersoy, dünyaya örnek olan projenin 2021 itibariyle tam kapasiteli şekilde hizmete gireceğini kaydetti.

Bakan Ersoy, kriz öncesinde İstanbul’a yaklaşık 360 geminin yanaştığına vurgu yaparak, “Bu kapasite şimdi 560’a kadar çıkıyor yanılmıyorsam. Çok ciddi bir artış olacak. Sadece cruise diye bakmayın. Proje oluşturmanın bir avantajı vardır. Çok da güzel bir tanıtım aracıdır. Belki ziyaretçi bir ya da iki gün kalır ama bunun etkisi, kendi ülkesine gittiğinde çok daha fazla oluyor. Kendisi ya da akrabaları bir dahaki sefer İstanbul’a daha uzun kalıcı olarak gelir. Çok büyük bir tanıtım değeri var cruise limanının. Alışveriş anlamında da önemi var. Turizmi sadece konaklama tesisi olarak düşünmeyin. Tüm halkın, taksicinin, esnafın, lokantacının para kazanması gerekiyor. Bu değerler kapsamında baktığınızda, cruise hayati önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

“HAVALIMANI LİMANI, LİMAN DA HAVALİMANINI DESTEKLEYECEK”

Bakan Ersoy, limanın havacılık için de önemine değinerek, “İstanbul Havalimanı açıldıktan sonra İstanbul’un slot sayısında bir kısıtlama kalmadı. Artık dünyanın her yerinden uçuşlar planlanabiliyor. Yeni havalimanı dünyanın en çok noktasına direkt sefer yapılan havalimanı olma özelliğine sahip. İkisi birbirini destekleyecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Galataport projesinin hizmete girmesinin ardından Türkiye’ye gelecek ziyaretçi sayılarının artacağının altını çizen Bakan Ersoy, şunları kaydetti: “Ortalama 4 bin yolcudan 500 gemi geldiğini hesapladığımızda 2 milyon turist yapar. Bizim hedefimiz bir milyondu. Tabii siz o 2 milyon yolcuyu sadece 2 milyon olarak görmeyin. 2 milyon kişi her yıl 2 milyon kişiyi daha reklam ve konaklama için size getirecektir.”

Bakan Ersoy’a Galataport Liman İşletmeciliği Yatırımları AŞ. Genel Müdürü Erdem Tavas, Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, Doğuş Holding CEO’su Hüsnü Akhan ve Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili Galataport projesine ilişkin bilgi verdi.

PROJE HAKKINDA

Karaköy sahil şeridinde inşa edilen Galatport, kültür-sanat merkezleri, dünya standartlarında bir kruvaziyer terminali, otel, farklı çeşitli markalar, kafeler, restoranlar, ofis alanlarının yer alacağı bir alan olarak planlandı.

Yeni terminal, dünyada ilk kez uygulanacak bir proje ile zemin altında kurgulanırken, kruvaziyer gemilerinin ihtiyacı doğrultusunda yapılan planlamayla İstanbul’un gemi turizm potansiyeline ciddi bir katkıda bulunması bekleniyor.

Terminale, yüksek sayıda yolcuya uygun pasaport kontuarı, check-in alanları ve bekleme salonları eklenerek, dünyanın en büyük gemilerine hizmet verebilecek kapasiteye ve ana liman fonksiyonuna sahip bir liman inşa ediliyor.