Gaziantep’in yeni yaşam merkezinde yaşam başlıyor

8 bin 500 dönüm alanı ve inşa edilecek konut sayısı itibariyle Türkiye'nin en büyük projelerinden biri olan Gaziantep Şehitkamil Kuzeyşehir Projesi'nde yaşam başlıyor.

8 bin 500 dönüm alanı ve inşa edilecek konut sayısı itibariyle Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan Gaziantep Şehitkamil Kuzeyşehir Projesi’nde yaşam başlıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde yapılan Kuzeyşehir’de konut teslimleri başladı. Yöresel ve yatay mimari esas alınarak inşa edilen dev projede, alt ve üstyapı çalışmaları da tamamlandı. Nüfusu 2 milyonu aşan Gaziantep’in konut sorununa çözüm getirecek Kuzeyşehir’de çevre düzenlemesi çalışmaları da devam ediyor.

KUZEYŞEHİR İÇİN YENİ YOL YAPILDI

Kuzeyşehir, kent merkezinden 17 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Kuzeyşehir’i şehir merkezine bağlayacak 60 metre genişliğinde 10 kilometre uzunluğunda yeni bir yol açıldı. Böylece şehir merkezinden Kuzeyşehir’e ulaşım süresi yarıya indi.

GASKİ ALTYAPIYI TAMAMLADI

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) çalışmalarını tamamladı. Konutların altyapı çalışmalarında içme suyu ve kanalizasyon ihtiyacı giderildi. Altyapı çalışmaları kapsamında 1 içme suyu terfi merkezi, 3 içme suyu deposu, 1 içme suyu arıtma tesisi, 15 kilometre içme suyu boru hattı, 10 kilometre kanalizasyon kolektör hattı, 3 kilometre yağmursuyu kolektör hattı, 1 kanalizasyon terfi merkezi ve 1 atıksu arıtma tesisi yapıldı.

İLK KONUTLAR TESLİM EDİLDİ

TOKİ tarafından Gaziantep Şehitkamil Kuzeyşehir’deki ilk konutlar teslim edildi. Kuzeyşehir 2. etap 749 konutluk proje belirlenen takvime göre 31 Ekim 2019’a kadar hak sahiplerine teslim edilecek. Konut teslimleri, projenin müşavir firması olan BCT Müşavirlik İnş. A.Ş tarafından Kuzeyşehir şantiyesinde gerçekleştirilecek. Konut alıcıları konut teslim programı çerçevesinde kendilerine bildirilen günde kendi imkanları ile şantiyeye ulaşacak. Konut teslim işlemlerine saat 09.00’da başlanacak.

İLK TAKSİT BU AY BAŞLAYACAK

Konutlar için ilk dönemsel artış Ocak 2020’de yapılacak. İlk taksit ödemeleri ise Kasım 2019 tarihinde başlayacak. Alıcıyla imzalanan gayrimenkul satış sözleşmesi kapsamında teslim edilen konutun sigorta ve DASK işlemleri aracı banka tarafından yaptırılacak ve bedelleri, KDV ile birlikte tahsil edilecek. 3065 sayılı KDV kanunu gereğince, teslim işlemi nedeniyle doğan yüzde 1 oranındaki KDV tutarı Halk Bankası Karataş Şubesi tarafından tahsil edilecek. Bu aşamada banka tarafından kesilen KDV faturası konut teslim anında alıcı tarafından müşavir firma yetkililerine ibraz edilecek. Şantiyede yapılacak konutun fiili teslimi sırasında; konut alıcılarının yanlarında şu belgelerin olması gerekiyor: kimlik belgesi (nüfus cüzdanı), Gayrimenkul Satış Sözleşmesinin haksahibinde bulunan nüshası, konut vekaleten teslim alınacak ise vekaletnamenin aslı ve fotokopisi, KDV tutarının yatırıldığına dair fatura.

Belgeler eksiksiz ise konut alıcılarına, müşavir firma tarafından “Konut Teslim Tutanağı” ile mahal listesine göre tanzim edilecek olan “Konut Tespit Föyü” imzalatılacak.

Konut teslim takvimi ve ayrıntılar için: www.toki.gov.tr

TOKİ Haber
TOKİ Haber

“TOKİ, yeni projelerini sıfır atık sistemine göre yapacak”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "TOKİ, bundan sonra hastaneler, okullar, konutlar başta olmak üzere inşa edeceği tüm projeleri sıfır atık sistemine göre yapacak" dedi.
Kurumlar kadar diğer alanlarda da sıfır atık sistemini yaygınlaştıracaklarını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “TOKİ, bundan sonra hastaneler, okullar, konutlar başta olmak üzere inşa edeceği tüm projeleri sıfır atık sistemine göre yapacak” dedi. Bakan Kurum, Tüm Yönleriyle Atık Yönetimi Paneli’nin (TÜRKTAY) Ankara’da 10’uncusu düzenlenen “Yeşil Ekonomi Yolunda Sıfır Atık” programına katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan Sıfır Atık Projesi’nin ülkenin en önemli projelerinden biri olduğunu dile getiren Kurum, atık yönetimine dair finansal sorunlar ve çözümlerin hep tartışılageldiğini vurgulayarak, “Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde başlayan Sıfır Atık Projesi, aslında bu tartışmalara ve kaygılara cevap veren, çözümlerini sahada pratik uygulamalarla ortaya koyan çevre hareketidir. Projemizle 2023’e geldiğimizde, yıllık 20 milyar lira tasarruf, 100 bin kişiye istihdam sağlayacağız. Halihazırda yüzde 13 olan geri kazanım oranımızı, 2023 yılında yüzde 35’e çıkaracağız. Bu hedefe daha hızlı ve etkili ulaşabilmek için adeta seferberlik içinde eğitim çalışmalarına devam ediyoruz. Sıfır Atık projemize katılan kurum sayısını artırıyor, projenin etki alanını günden güne genişletiyoruz. Bugün hamdolsun 25 bin kurum ve kuruluşumuz sıfır atık sistemiyle tanışmış durumda. Pilot ilçe olarak belirlediğimiz Ankara’nın Kızılcahamam ve Samsun’un Ladik ilçelerinde sistemimizin kurulum çalışmaları devam ediyor” diye konuştu. TOKİ PROJELERİ SIFIR ATIK SİSTEMİNE UYUMLU OLACAK Kurumlar kadar diğer alanlarda da

Konut satışı eylülde yüzde 15 arttı

TÜİK verilerine göre eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre konut satışları yüzde 15'in üzerinde arttı. Eylülde toplam 146 bin 903 konut satışı gerçekleştirildi.
TÜİK verilerine göre eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre konut satışları yüzde 15’in üzerinde arttı. Eylülde toplam 146 bin 903 konut satışı gerçekleştirildi. Konut kredisi faizlerindeki düşüşün ardından eylül ayında satışı yapılan konut sayısı merakla bekleniyordu. Türkiye İstatistik Kurumu, beklenen açıklamayı yaptı. Buna göre, ülke genelinde eylülde satılan konut sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,4 arttı. Eylülde satılan konut sayısı 146 bin 903 oldu. Konut satışlarında İstanbul 23 bin 265 konutla ilk sırada (yüzde 15,8) yer aldı. İstanbul’u 14 bin 906 konut satışıyla (yüzde 10,1) Ankara, 8 bin 830 konut satışıyla (yüzde 6) İzmir izledi. En az satış olan iller 19’ar konutla Hakkari ve Ardahan, 75 konutla Şırnak oldu. İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARI İpotekli konut satışları eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 410,2 artarak 57 bin 811’e yükseldi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 39,4 olarak belirlendi. İpotekli satışlarda İstanbul 8 bin 719 konut ve yüzde 15,1 payla ilk sırada yer aldı. Toplam konut satışları içinde ipotekli satış payının en yüksek gerçekleştiği il yüzde 60,1 ile Artvin oldu. Diğer konut satışları eylülde yıllık bazda yüzde 23,2 azalarak 89 bin 92 olarak tespit edildi. Bu kategoride İstanbul 14 bin 546 konut satışı ve yüzde 16,3 payla

TOKİ’nin indirim kampanyası için son günler

TOKİ'nin erken ödeme fırsatından yararlanmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları için başlattığı indirim kampanyası 18 Ekim'de sona eriyor.
Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) borcunu erken ödeyip tapusuna hemen sahip olmak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yönelik başlatılan ikinci indirim kampanyası 3 gün sonra bitiyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen kampanyada alıcılara peşin ödemelerde yüzde 22 indirim yapılıyor. Kampanyadan bütün borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşlar da yararlanabiliyor. Bu kişiler, borç bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak şartıyla yaptıkları peşin ödemelerde yüzde 22 indirim kampanyasından faydalanabiliyor. BAŞVURULAR 18 EKİM’DE SONA ERİYOR Kampanyadan yararlanmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları, 18 Ekim’e kadar ilgili bankaya başvurabilecek. Bu tarihten sonra yapılacak borç kapatmalarında söz konusu indirim oranından yararlanılması mümkün olmayacak. İndirim uygulaması kapsamında bulunan projelerdeki konut ve iş yeri alıcılarının, başvuru tarihi itibarıyla TOKİ’ye ödemekle yükümlü oldukları aidat, emlak vergisi gibi herhangi bir borcunun bulunmaması gerekiyor. Kampanyadan, satışları 2018 Haziran sonuna kadar yapılmış ve geri ödeme taksidi 2018 Haziran sonuna kadar başlamış konut ve iş yeri sahipleri yararlanacak. Taksit sayısı 12 ay ve daha az kalan projeler indirim kampanyasına dahil edilmedi. Kampanyadan faydalanmak isteyenler, Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’ni imzalamış oldukları aracı bankalardan konut kredisi kullanabilecek.