Gaziantep Kuzeyşehir’de yaşam başlıyor

8 bin 500 dönüm alanı ve inşa edilecek konut sayısı itibariyle Türkiye'nin en büyük projelerinden biri olan Gaziantep Şehitkamil Kuzeyşehir Projesi'nde yaşam başlıyor.

8 bin 500 dönüm alanı ve inşa edilecek konut sayısı itibariyle Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan Gaziantep Şehitkamil Kuzeyşehir Projesi’nde yaşam başlıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde yapılan Kuzeyşehir’de konut teslimleri başladı. Yöresel ve yatay mimari esas alınarak inşa edilen dev projede, alt ve üstyapı çalışmaları da tamamlandı. Nüfusu 2 milyonu aşan Gaziantep’in konut sorununa çözüm getirecek Kuzeyşehir’de çevre düzenlemesi çalışmaları da devam ediyor.

KUZEYŞEHİR İÇİN YENİ YOL YAPILDI

Kuzeyşehir, kent merkezinden 17 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Kuzeyşehir’i şehir merkezine bağlayacak 60 metre genişliğinde 10 kilometre uzunluğunda yeni bir yol açıldı. Böylece şehir merkezinden Kuzeyşehir’e ulaşım süresi yarıya indi.

GASKİ ALTYAPIYI TAMAMLADI

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) çalışmalarını tamamladı. Konutların altyapı çalışmalarında içme suyu ve kanalizasyon ihtiyacı giderildi. Altyapı çalışmaları kapsamında 1 içme suyu terfi merkezi, 3 içme suyu deposu, 1 içme suyu arıtma tesisi, 15 kilometre içme suyu boru hattı, 10 kilometre kanalizasyon kolektör hattı, 3 kilometre yağmursuyu kolektör hattı, 1 kanalizasyon terfi merkezi ve 1 atıksu arıtma tesisi yapıldı.

İLK KONUTLAR TESLİM EDİLDİ

TOKİ tarafından Gaziantep Şehitkamil Kuzeyşehir’deki ilk konutlar teslim edildi. Kuzeyşehir 2. etap 749 konutluk proje belirlenen takvime göre 31 Ekim 2019’a kadar hak sahiplerine teslim edilecek. Konut teslimleri, projenin müşavir firması olan BCT Müşavirlik İnş. A.Ş tarafından Kuzeyşehir şantiyesinde gerçekleştirilecek. Konut alıcıları konut teslim programı çerçevesinde kendilerine bildirilen günde kendi imkanları ile şantiyeye ulaşacak. Konut teslim işlemlerine saat 09.00’da başlanacak.

İLK TAKSİT BU AY BAŞLAYACAK

Konutlar için ilk dönemsel artış Ocak 2020’de yapılacak. İlk taksit ödemeleri ise Kasım 2019 tarihinde başlayacak. Alıcıyla imzalanan gayrimenkul satış sözleşmesi kapsamında teslim edilen konutun sigorta ve DASK işlemleri aracı banka tarafından yaptırılacak ve bedelleri, KDV ile birlikte tahsil edilecek. 3065 sayılı KDV kanunu gereğince, teslim işlemi nedeniyle doğan yüzde 1 oranındaki KDV tutarı Halk Bankası Karataş Şubesi tarafından tahsil edilecek. Bu aşamada banka tarafından kesilen KDV faturası konut teslim anında alıcı tarafından müşavir firma yetkililerine ibraz edilecek. Şantiyede yapılacak konutun fiili teslimi sırasında; konut alıcılarının yanlarında şu belgelerin olması gerekiyor: kimlik belgesi (nüfus cüzdanı), Gayrimenkul Satış Sözleşmesinin haksahibinde bulunan nüshası, konut vekaleten teslim alınacak ise vekaletnamenin aslı ve fotokopisi, KDV tutarının yatırıldığına dair fatura.

Belgeler eksiksiz ise konut alıcılarına, müşavir firma tarafından “Konut Teslim Tutanağı” ile mahal listesine göre tanzim edilecek olan “Konut Tespit Föyü” imzalatılacak.

Konut teslim takvimi ve ayrıntılar için: www.toki.gov.tr

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Kentsel dönüşüm ile Elazığ’ın 3’te 1’i yenilenecek

Elazığ’da uyguladıkları bazı yeni yöntemlerin dünyaya örnek olacağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentin 3’te 1’inin yenileneceğini açıkladı.
Elazığ’da uyguladıkları bazı yeni yöntemlerin dünyaya örnek olacağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentin 3’te 1’inin yenileneceğini açıkladı. Milliyet gazetesi yazarlarından Abdullah Karakuş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Elazığ’da yaptığı röportajı köşesine taşıdı. 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından Bakan Kurum’un Elazığ ve Malatya’daki incelemelerine katılan Abdullah Karakuş’un bugünkü köşe yazısı şöyle: Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ile 6.8 büyüklüğünde deprem yaşayan Elazığ ve Malatya’da birlikte dolaştık. Son depremin ardından yerinde dönüşüm gibi yeni bir metodu uyguladıklarını belirten Kurum, Elazığ’da uyguladıkları bazı yeni yöntemlerin dünyaya örnek olacağını söyledi. Deprem Türkiye gerçeği. Büyük kayıplar olmadan önce önlemlerin alınması gerekiyor. Özellikle İstanbul’da kentsel dönüşüm çok önemli. Son 6.8’lik Elazığ depreminin sonuçları görülüp hızlı bir şekilde kentsel dönüşüme destek olmak gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile son depremin yaşandığı Elazığ ve Malatya’da birlikte dolaştık. Son depremin ardından yerinde dönüşüm gibi yeni bir metodu ilde uyguladıklarını belirten Kurum, Elazığ’da uyguladıkları bazı yeni yöntemlerin dünyaya örnek olacağını söyledi. Elazığ’ın 3’te 1’inin yenileneceğini belirten Kurum, başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde bedeli ne olursa olsun kentsel dönüşüme devam etmekte kararlı olduklarını kaydetti. Kurum, özellikle İstanbul’da riskli binalarda vatandaşların oturmasını engelleyeceklerini dile getirerek, “dönüşümü bütün belediyelerle birlikte 81 ilde 83 milyon vatandaşımızla

3 dev barajın enerji üretimi yüzde 106 arttı

Fırat Nehri üzerinde kurulu Atatürk, Karakaya ve Keban hidroelektrik santrallerinde 2019 yılında üretilen enerji miktarı, 22 milyar 790 milyon kilovatsaate ulaşarak, bir önceki yıla oranla yüzde 106 arttı.
Fırat Nehri üzerinde kurulu Atatürk, Karakaya ve Keban hidroelektrik santrallerinde 2019 yılında üretilen enerji miktarı, 22 milyar 790 milyon kilovatsaate ulaşarak, bir önceki yıla oranla yüzde 106 arttı. Türkiye’nin 3 dev barajı, geçen yıl yaşanan bol yağışın etkisiyle enerji üretiminde rekor seviyeye ulaştı. Söz konusu barajlarda 2018 yılında 11 milyar 49 milyon kilovatsaat olan enerji üretimi geçen yıl yüzde 106 artarak, 22 milyar 790 milyon kilovatsaate çıktı. Keban’da 2018 yılında 3 milyar 445 milyon kilovatsaat olan enerji üretimi geçen yıl 7 milyar 15 milyon kilovatsaate yükseldi. Karakaya’da 2018 yılında 4 milyar 113 milyon kilovatsaat olan üretim 2019’da 7 milyar 600 milyon kilovatsaate çıktı. Atatürk Barajında ise önceki yıl 3 milyar 491 milyon kilovatsaat olan üretim 2019 yılında 8 milyar 175 milyon kilovatsaat oldu. Öte yandan Atatürk, Karakaya ve Keban barajları ayrıca tarımda sulama ve balık üretimiyle de yöredeki vatandaşa önemli katma değer sağlıyor.

Faiz indirimleri devam edecek mi?

Kredi faiz oranları 2019'un ikinci yarısından beri hızla düşmeye devam ediyor. Konut kredisi faizlerinde 8 aydır süren indirimler devam edecek mi?
Kredi faiz oranları 2019’un ikinci yarısından beri hızla düşmeye devam ediyor. Konut kredisi faizlerinde 8 aydır süren indirimler devam edecek mi? 2018’de dolar kuruna bağlı olarak hızla yükselen konut kredisi faizleri yaklaşık bir sene rekor seviyelerde seyrettikten sonra ekonomik dengelenme ile düşmeye başladı. 2019’un ikinci yarısından sonra enflasyonda yaşanan düşüş ve para politikası faizlerindeki kararlı indirimler sonrasında konut kredisi faizleri sert düşüşler gösterdi. Yaklaşık 8 aydır aralıksız devam kredi faiz indirimleri sonrasında bankaların tabela konut kredisi faiz ortalamaları yüzde 1.27′ ye kadar geriledi. En uygun konut kredisi faiz oranı kamu bankalarının ortak kampanyasında sıfır konutlar için yüzde 0.79’a indi. İkinci el konut taleplerinde ise en düşük faiz yüzde 0.89 olarak uygulanıyor. Konut kredisi faizleri için en belirleyen etkenlerden biri bu hafta açıklanacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 19 Şubat Çarşamba günü Para Politikası Kurulu Toplantısı gerçekleşecek. Toplantıdan çıkacak politika faizleri bankaların kredi faiz oranları üzerinde doğrudan belirleyici bir etki izliyor. Merkez Bankası Temmuz 2019’dan itibaren tüm toplantıların faiz indirimlerine kararlı şekilde devam etti. Şubat ayında da Merkez Bankası’nın faiz indirimine devam etmesi beklenirken uluslararası piyasalardaki baskı ile yükselişte olan kurların ve beklentinin üzerinde seyreden enflasyonun Merkez Bankası’nın elini sıkıştırdığı ve indirimin düşük seviyelerde yapılması öngörülüyor. EN UYGUN KONUT KREDİSİ HESAPLAMA