Gaziantep’te bilim ve tasarımı buluşturan proje

Gaziantep Naci Topçuoğlu Bilim Merkezi mimari, iç mimari ve peyzaj tasarımındaki sürdürülebilir, bütüncül ve sade yaklaşımıyla dikkati çekiyor.

Studio Vertebra tarafından tasarlanan Gaziantep Naci Topçuoğlu Bilim Merkezi mimari, iç mimari ve peyzaj tasarımındaki sürdürülebilir, bütüncül ve sade yaklaşımıyla dikkati çekiyor.

Baş Mimar Gencer Yalçın, Y. Mimar Dilşad Öktem Aslaner, Y. Mimar Bahar Yücel ve İç Mimar Efe Kağan Hızar’ın ortaklığındaki İstanbul merkezli tasarım ofisi Studio Vertebra’nın Gaziantep’te tasarladığı Naci Topçuoğlu Bilim Merkezi; kentin gelişmekte olan bölgelerinden birinde, teknopark alanına komşuluğu bulunan bir arazide yer alıyor. Konumlandığı alanın üçgensel formunu, eğimini ve çevresel fonksiyonlarını referans alarak misafirlerine çevresiyle uyumlu, sade ve bütüncül bir tasarım sunmayı hedefleyen yapı 15.000 metrekare inşaat alanına sahip.

Studio Vertebra, Naci Topçuoğlu Bilim Merkezi’nin iç mekanlarında da aynı yalın dili benimseyerek istenen sergileme konseptine uygun alanlar elde edilmesine fırsat tanımış. Ait olduğu alanla bütünleştirmek amacıyla yapının bir parçası toprağa gömülürken topografya binaya doğru yükseltilerek bina ve peyzajı ayıran sınır belirsizleştirilmiş.

Yapı kabuğu ise sade, yalın, dikkat çekici ve zamansız bir formda tasarlanmış. Tek bir noktada vurgulanan girişi ile merak uyandıran kabuk formu, ışık bantları ile vurgulanarak ve sadeliğini koruyarak dikkat çekmeyi başarıyor. Kabuğun bazı alanlarının sağır bırakılması, sergi alanlarında ihtiyaç duyulan loşluğu sağlarken yapının merkezinde açılan iç avlu ile gün ışığının kontrollü bir şekilde içeriye alınması amaçlanmış.

Naci Topçuoğlu Bilim Merkezi’nin ana cephesinde yer alan ve binaya doğru daralarak girişi oluşturan meydan tasarımı, yer alması planlanan açık sergi alanlarına imkan tanıyor. Meydan için oluşturulmuş zemin tasarımı, ışık oyunlarıyla gökyüzündeki yıldız ve galaksi haritalarını imgeliyor ve kullanıcıya efektif bir enstalasyon alanı sunuyor.

Projenin önemli fonksiyonlarından biri olan ve tasarımı şekillendiren ana eleman “planetaryum küresi” ise yapının giriş aksı üzerinde ve iç mekanın merkezi bir noktasında yerleştirilmiş. Bu sayede planetaryum küresi, iç mekanın bütünselliğini merkezde tek bir noktadan vurgulayan bir objeye dönüşmüş.

Gaziantep Naci Topçuoğlu Bilim Merkezi projesinin tasarım aşamasında düşünülmüş sürdürülebilirlik kriterleri yapının ve peyzaj çalışmasının şekillenmesinde de etkili olmuş. Sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla ısı ve su yalıtımı, verimli şekilde kullanılan gün ışığı, peyzajda enerji etkin tasarımlar düşünülen projede mekanik yerine tasarım içerikli çözüm önerileri geliştirilmiş.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

DYO’dan enerji tasarrufunda iddialı yalıtım ürünü

DYO’nun ısı yalıtım ürünü "Dyotherm Isolteco 110" çevre dostu olması ile doğaya, sağladığı enerji tasarrufu ile de ekonomiye katkı sağlıyor.
DYO’nun ısı yalıtım ürünü “Dyotherm Isolteco 110” çevre dostu olması ile doğaya, sağladığı enerji tasarrufu ile de ekonomiye katkı sağlıyor. İklim değişikliğinin yol açtığı sorunlar her geçen gün dünyamızın geleceğini tehdit ederken doğal kaynakların korunması ve enerji tasarrufu gündemimizin ilk sıralarında yer alıyor. Doğal hayatın dengesini korumak ve yarınlara yaşanabilir bir dünya bırakmak için insanlığın önemli sorumlulukları var. Enerji tasarrufu sağlamak da bu sorumlulukların başında yer alıyor. İyi bir ısı yalıtımı, enerji kaynaklarının daha az kullanılmasına neden olurken doğanın dengesine de katkıda bulunuyor. Dünyanın geleceğini tehdit eden en önemli sorunların başında doğal kaynakların yanlış kullanımı olduğu düşünülürse, enerji tasarrufu sağlamak dünyaya yapacağımız en büyük iyiliklerin başında geliyor. Isı yalıtımı, yüzde 50’nin üzerinde enerji tasarrufu sağlarken ısınma ve soğutma için harcadığımız bütçeyi de yarı yarıya düşürüyor. Havadaki karbondioksit salınımını azaltan ısı yalıtımı, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmanın en önemli adımı. DYO, ISI YALITIMDA AR-GE’YE ÖNEM VERİYOR DYO, çevreyi, doğayı ve doğal kaynakları koruma ilkesiyle hareket ederek, verimli yalıtım teknolojileri üretiyor. Çevreci yaklaşımla hareket eden DYO, ısı yalıtım alanında Ar-Ge’ye büyük pay ayırıyor. DYO’nun yapılardaki enerji kaybını en aza indirmek amacıyla geliştirdiği Dyotherm ürünleri, geleceğimiz için çevreci çözümler sunuyor, ekonomiye katkı sağlıyor. YAZIN ELEKTRİK, KIŞIN DOĞALGAZ FATURASINI DÜŞÜRÜYOR Dyotherm Isolteco 110,

Hafif, su ve ses geçirmez çatı kaplama

Onduline Avrasya'nın özel olarak tasarladığı ‘Onduvilla Hafif Kiremit’ çatı kaplama sistemi, yalnızca ülkemizde değil, dünyada da kalitesinden söz ettiriyor.
Onduline Avrasya’nın özel olarak tasarladığı ‘Onduvilla Hafif Kiremit’ çatı kaplama sistemi, yalnızca ülkemizde değil, dünyada da kalitesinden söz ettiriyor. Firma, çatı kaplama alanındaki ürünleri ile 10 yıl su geçirmezlik garantisi sunuyor. Dünyadaki en hafif çatı kaplama malzemelerinden biri olan Onduvilla Hafif Kiremit, en zor hava koşullarına karşı dayanıklılığı ile yapılara sorunsuz bir koruma sağlıyor. Uluslararası çevre ve sürdürülebilirlik standartlarını karşılama konusunda yüksek niteliklere sahip olan Onduvilla çatı kaplama malzemesi, Onduline SealSmart (akıllı kenetleme) teknolojisi sayesinde uygulandığı alanlarda su geçirmezlik sağlıyor. Esnek yapısıyla sıcak ve soğuk hava şartlarında, çatlamayan, küflenmeyen ve bakım gerektirmeyen Onduvilla Hafif Kiremitler, don bölgeleri de dâhil olmak üzere en zor hava koşullarında bile çatıları koruyor. Dünyadaki en hafif çatı kaplama malzemelerinden biri olan Onduvilla, çatıya sadece 4kg/m2 yük veriyor. Hafif olması, çatı konstrüksiyon maliyetlerinde sağladığı tasarruf, kolay taşınması ve kolay uygulanması tercih nedenleri arasında yer alıyor. Onduvilla çatı kaplama sistemi ile oluşturulan çatı sistemleri daha iyi bir havalandırma sağlayarak yoğuşma sorununa ideal bir çözüm sunuyor. Isı ve ses yalıtımına da katkı sağlayan Onduvilla, yağmur sesi, hava trafiği ve ağır vasıta trafiği gibi dış sesleri önemli ölçüde emerek iç mekân konforuna da katkı sağlıyor. Onduvilla Hafif Kiremit, dalga profiline uyumlu Villapor ısı yalıtım levhasıyla birlikte kullanıldığında ısı yalıtımlı

EDDA Architecture imzalı ofise tasarım ödülü

İç mekan tasarımı ve uygulaması EDDA Architecture tarafından gerçekleştirilen Imak Ofset Yönetim Ofisi, European Property Awards 2020’de "Best Office Interior Turkey" ödülüne layık görüldü.
İç mekan tasarımı ve uygulaması EDDA Architecture tarafından gerçekleştirilen Imak Ofset Yönetim Ofisi, European Property Awards 2020’de “Best Office Interior Turkey” ödülüne layık görüldü. Kullanılan renkler, malzemeler ve iç peyzaj çalışmaları ile firmanın kurumsal kimliğini ön plana çıkaran EDDA Architecture, Imak Ofset Yönetim Ofisi’nin iç mekanlarını renkli, dinamik ve işlevsel bir stilde tasarladı. Çekirdekte kurgulanan sosyal alanlar etrafında tasarlanan departmanlar ile çalışanlar için keyifli bir ortam oluşturan İç Mimar Eda Tahmaz, kullanılan renkler, malzemeler ve iç peyzaj çalışmaları ile çalışan motivasyonunun en üst noktaya çıkarıldığı bir ofis tasarımı kurguladı. İşverenin isteği doğrultusunda farklı fonksiyonlar ve departmanların dağılımının üç ayrı kata yayıldığı planda yönetim ofisi girişi, dairesel formda tasarlanarak karşılama ve bekleme alanları şekillendirilmiş. Bu anlayışla tavan, aydınlatma ve mobilyalara da bu organik formlar yansıtılarak mekanın kendi içerisindeki üç boyut etkisi devam ettirilmiş. 1.katta firmanın ürünlerinin yer aldığı showroom ve toplantı odaları, 2.katta dinlenme odaları ve özel banyoları ile beraber yönetici odaları, yönetim kurulu toplantı odası, pazarlama ve satış departmanları ile tüm ofis çalışanlarının kullanımına yönelik kafe ve oturma alanları tasarlanmış. Kullanıcı isteklerinin de etkili olduğu renk seçimleriyle departmanlar arasında çeşitlilik oluşturulurken, çalışma ekibini yoğun iş temposu içerisinde dinamik tutacak canlı renkler, sıcak malzemeler ve iç peyzaj ile tasarımda dinamik ve