Gaziantep’te bilim ve tasarımı buluşturan proje

Gaziantep Naci Topçuoğlu Bilim Merkezi mimari, iç mimari ve peyzaj tasarımındaki sürdürülebilir, bütüncül ve sade yaklaşımıyla dikkati çekiyor.

Studio Vertebra tarafından tasarlanan Gaziantep Naci Topçuoğlu Bilim Merkezi mimari, iç mimari ve peyzaj tasarımındaki sürdürülebilir, bütüncül ve sade yaklaşımıyla dikkati çekiyor.

Baş Mimar Gencer Yalçın, Y. Mimar Dilşad Öktem Aslaner, Y. Mimar Bahar Yücel ve İç Mimar Efe Kağan Hızar’ın ortaklığındaki İstanbul merkezli tasarım ofisi Studio Vertebra’nın Gaziantep’te tasarladığı Naci Topçuoğlu Bilim Merkezi; kentin gelişmekte olan bölgelerinden birinde, teknopark alanına komşuluğu bulunan bir arazide yer alıyor. Konumlandığı alanın üçgensel formunu, eğimini ve çevresel fonksiyonlarını referans alarak misafirlerine çevresiyle uyumlu, sade ve bütüncül bir tasarım sunmayı hedefleyen yapı 15.000 metrekare inşaat alanına sahip.

Studio Vertebra, Naci Topçuoğlu Bilim Merkezi’nin iç mekanlarında da aynı yalın dili benimseyerek istenen sergileme konseptine uygun alanlar elde edilmesine fırsat tanımış. Ait olduğu alanla bütünleştirmek amacıyla yapının bir parçası toprağa gömülürken topografya binaya doğru yükseltilerek bina ve peyzajı ayıran sınır belirsizleştirilmiş.

Yapı kabuğu ise sade, yalın, dikkat çekici ve zamansız bir formda tasarlanmış. Tek bir noktada vurgulanan girişi ile merak uyandıran kabuk formu, ışık bantları ile vurgulanarak ve sadeliğini koruyarak dikkat çekmeyi başarıyor. Kabuğun bazı alanlarının sağır bırakılması, sergi alanlarında ihtiyaç duyulan loşluğu sağlarken yapının merkezinde açılan iç avlu ile gün ışığının kontrollü bir şekilde içeriye alınması amaçlanmış.

Naci Topçuoğlu Bilim Merkezi’nin ana cephesinde yer alan ve binaya doğru daralarak girişi oluşturan meydan tasarımı, yer alması planlanan açık sergi alanlarına imkan tanıyor. Meydan için oluşturulmuş zemin tasarımı, ışık oyunlarıyla gökyüzündeki yıldız ve galaksi haritalarını imgeliyor ve kullanıcıya efektif bir enstalasyon alanı sunuyor.

Projenin önemli fonksiyonlarından biri olan ve tasarımı şekillendiren ana eleman “planetaryum küresi” ise yapının giriş aksı üzerinde ve iç mekanın merkezi bir noktasında yerleştirilmiş. Bu sayede planetaryum küresi, iç mekanın bütünselliğini merkezde tek bir noktadan vurgulayan bir objeye dönüşmüş.

Gaziantep Naci Topçuoğlu Bilim Merkezi projesinin tasarım aşamasında düşünülmüş sürdürülebilirlik kriterleri yapının ve peyzaj çalışmasının şekillenmesinde de etkili olmuş. Sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla ısı ve su yalıtımı, verimli şekilde kullanılan gün ışığı, peyzajda enerji etkin tasarımlar düşünülen projede mekanik yerine tasarım içerikli çözüm önerileri geliştirilmiş.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

San Deco’dan yeni klasik stensil koleksiyonu

Dekoratif boya alanına farklı bir bakış açısı sunan San Deco, yeni Klasik Stensil Koleksiyonu’nu tanıttı.
Dekoratif boya alanına farklı bir bakış açısı sunan San Deco, yeni Klasik Stensil Koleksiyonu’nu tanıttı. Birbirinden farklı 10 stensil deseninin sunulduğu yeni koleksiyon, her mekana farklı bir görünüm kazandırıyor. Son yıllarda kişiselleştirilmiş ürünlere olan ilginin artması ile birlikte her alanda olduğu gibi insanların yaşam alanlarında da kendine özgü mekan tasarımları ön plana çıkıyor. Bu tasarımları farklı yöntem ve araçlarla elde etme imkanı olduğu gibi, bunu daha kolay ve istenildiği takdirde insanların uzman kişilere ihtiyaç duymadan kendi tasarımlarını kendilerinin yapabilecekleri malzemeler ile yapma imkanları da bulunuyor. Birbirinden farklı modelleri ile stensiller bu ihtiyaca fazlasıyla cevap verebiliyor. San Deco, tam da bu ihtiyaca yönelik olarak 10 farklı deseni barındıran yeni Klasik Stensil Koleksiyonu ile yeni bir şıklık kavramı ortaya koyuyor. İki farklı ölçüde bulunabilecek olan bu stensil desenleri ile küçük dokunuşlarla büyük farklar ortaya koymak mümkün. San Deco’nun Klasik Stensil Koleksiyonu damask formlarından oryantalist çizgilere, şal desenlerinden Art Deco figürlerine klasik stilin farklı dokunuşlarını duvarlara taşıyor. Charta, Pizzo ve Regula damask desenin birbirinden etkileyici yorumlarını yansıtırken, Lace, Palatium ve Plazzo uygulama tekniği ile iç mekanlarınızı zaman yolculuğuna çıkarıyor. Fine, Vitree ve şal desenli Stillo oryantalist çizgisi ile doğunun zengin kültürel birikimine gönderme yaparken geometrik desenli Hexagon, Art Deco ruhunu iç mekanlara taşıyor.

Züccaciyede 9 ayda 3,1 milyar dolarlık ihracat

Pandemi süreciyle birlikte artan züccaciye ürünlerine ilgi, ihracata da yansıdı. Sektör ilk 9 ayda 3,1 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaştı.
Pandemi süreciyle birlikte artan züccaciye ürünlerine ilgi, ihracata da yansıdı. Sektör ilk 9 ayda 3,1 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaştı. 10 milyar dolarlık pazar büyüklüğe sahip züccaciye sektörü, şimdi de online B2B’lerle Latin Amerika, Afrika, Birleşik Krallık, Hindistan, Japonya, Kanada ve Ortadoğu’nun en büyük satın almacı zincirleriyle bir araya gelmeye hazırlanıyor. Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) tarafından düzenlenen organizasyonların ilki, tüm dünyadan satın almacı firmaların katılımıyla 16-20 Kasım tarihleri arasında, sektörün en büyük fuarı olan ZUCHEX’in online B2B’leri olarak gerçekleşecek. 10 milyar dolar pazar büyüklüğüne sahip züccaciye sektörünün çatı derneği ZÜCDER, ihracatını arttırmak üzere her yıl düzenlediği uluslararası B2B’leri online’a taşımaya hazırlanıyor. 2019 yılında 4,6 milyar dolar ihracata karşılık sadece 880 milyon dolar ithalat gerçekleştiren züccaciye sektörü, endüstriyel mutfak aletleri, elektrikli ev eşyaları, plastik, seramik gibi kendi içerisinde 8 alt sektörü içerisinde bulunduruyor. Üyelerinin yüzde 90’ının ihracatçı olduğu ZÜCDER, sektör ihracatının artması için yaptığı projelerle de ses getiriyor. ZÜCDER’in düzenlediği B2B’lerle üretici ve markalar bir araya geliyor, sektörün ihracatı artıyor. 2015’ten bu yana yapılan, 2018 ve 2019 yıllarında Antalya ve İzmir’de gerçekleşen “Üretici-Marka Buluşmaları” bu yıl pandemi dolayısıyla online platforma taşındı. Dünyanın sayılı fuarlarından olan ZUCHEX fuarının 2021’e ertelenmesi ile de bu yıl 16-20 Kasım tarihleri arasında ZUCHEX Sourcing Week olarak gerçekleştirilecek.

Mermere lüks dokunuş: Joya Koleksiyonu

Bien’in özgün kimlikli Joya teknik porselen karosu ile mekanlara farklı bir dinamizm geliyor.
Mermer görünümün en ince detaylarını çarpıcı bir şekilde yansıtan Joya Koleksiyonu mekanlara prestij kazandırıyor. Bien’in özgün kimlikli Joya teknik porselen karosu ile mekanlara farklı bir dinamizm geliyor. Günümüz koşullarında sürekli değişen ve yenilik gerektiren dekorasyon eğilimleri seramikle birlikte her geçen gün farklı kullanım alanları oluşturuyor. Bu anlayışla ürünlerini tasarlayıp üreten Bien’in yeni koleksiyonu ‘’Joya’’ mermerin prestijini mekanlara taşıyor. 60X120 cm ebadında “full lappato” diye adlandırılan yüzeyi çok parlak olan, mermer görünümlü teknik porselen karo Joya Koleksiyonu tercih edildiği alana hareket kazandırıyor. İhtişamını asırlardır koruyan mermeri dikkat çekici bir biçimde yansıtan Joya Koleksiyonu’nun üzerindeki antrasit, beyaz, gri ve altın sarısı tonları ürünü ayrıcalıklı kılıyor. Koleksiyon lüks konut projeleri, AVM’ler, otel ve restaurantlar için duvardan zemine, dış mekanlarda da zeminler hariç kullanıma imkan tanıyor.