Gecenin karanlığına rağmen durmayan proje

Türkiye'nin prestijli projelerinden Yusufeli Barajı ve HES projesindeki çalışmalar 24 saat durmadan devam ediyor.
Gecenin karanlığına rağmen durmayan proje

Türkiye’nin prestijli projeleri arasında yer alan, tamamen milli sermayeyle Türk mühendis ve işçisinin alın teriyle inşa edilen Yusufeli Barajı ve HES projesindeki çalışmalar 24 saat durmadan devam ediyor.

Artvin’de Çoruh Nehri üzerinde yapımı süren, 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise 3. en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) projesinin tamamlanması için çalışmalar aralıksız sürüyor. Barajın görünümü gündüz olduğu gibi gecede görenleri etkiliyor.

Çift eğrili ince kemer baraj tipi kategorisinde Türkiye’nin en yüksek barajında 130 metre gövde yüksekliğine ulaşıldı.

2021 yılında tamamlanması planlanan baraj için gece gündüz çalışmalar devam ediyor. İşçiler vardiya şeklinde 24 saat çalışmalarını sürdürüyor.

Yüzde 70’i tamamlanan barajın, tamamlandığında 558 megawatt kurulu güce sahip santral ile 650 bin nüfuslu bir şehrin elektrik ihtiyacı karşılanabilecek.

Gövde yüksekliği 100 katlı bir gökdelene eş değer olacak Yusufeli Barajı’nda, Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol veya 120 metrekarelik 60 bin adet konutun inşa edilebileceği 4 milyon metreküp beton kullanılacak.

Günde 6 bin 500 metreküp beton dökümünün 3 hava hattı ile taşımalı olarak sürdüğü baraj projesinde gelecek yılın yarısından itibaren su tutulmaya başlanacak, 2021 yılının aralık ayında ise elektrik üretimine geçilecek.