Genç mimarlardan yenilikçi projeler

The Circle tarafından düzenlenen Genç Mimarlar Seçkisi ve Sergisi’nin (GEMSS) seçim süreci tamamlandı.
Genç mimarlardan yenilikçi projeler

The Circle tarafından düzenlenen Genç Mimarlar Seçkisi ve Sergisi’nin (GEMSS) seçim süreci tamamlandı. Seçilen 14 mimar ve projeleri kamuoyuna ilan edildi.

GEMSS 2019 seçkisi, Sait Ali Köknar küratörlüğünde, mimarların yanısıra mimarlık kültürüne katkıda bulunmuş sanatçılar, akademisyenler ve sektör temsilcilerinden oluşan multidisipliner bir seçici kurul tarafından belirlendi.

Başvuran 106 nitelikli aday arasından 14 genç mimarın projeleri GEMSS sergisine dahil edilmek üzere seçildi. Antonio Cosentino (Ressam), Cem Sorguç (CM Mimarlık Kurucusu), Dürrin Süer (M+D Mimarlık Kurucu Ortağı), Doç. Dr. Hüseyin Kahvecioğlu (İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi), Murat Tabanlıoğlu (Tabanlıoğlu Architects Ortağı), Serdar Güçar (Hill International Başkan Yardımcısı) ve Prof. Dr. Zuhal Ulusoy’dan (İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Dekanı) oluşan seçici kurulun yayınladığı değerlendirme raporuna göre adaylarda “üretim/eylem alanlarının çeşitliliği”, “kendine ait bir söz, yapma hali geliştirmiş olma” ve “yerleşik beklenti ve pratiklerin ötesinde bir değer üretme çabası” gibi nitelikler dikkate alındı.

Seçilen projelerin yer alacağı GEMSS sergisi 6 Eylül – 12 Ekim 2019 tarihleri arasında The Circle’da gerçekleşecek ve daha sonra 1-30 Haziran 2020 tarihlerinde de Londra Mimarlık Festivali kapsamında RIBA’da (Royal Institute of British Architects) gösterilecek.

GEMSS 2019 seçkisinde yer alan mimarlar (alfabetik olarak) şu şekilde sıralanıyor:

Alper Derinboğaz (Salon, Kurucu)
Bihter Çelik (-trak, Kurucu)
Birge Yıldırım Okta (Oktaa, Kurucu Ortak)
Burak Pekoğlu (BINAA, Kurucu)
Buşra Al (Plug, Kurucu)
Cihan Sevindik (OfficePan, Kurucu)
Evren Başbuğ (StudioEvrenBaşbug, Kurucu Ortak)
Ferhat Hacıalibeyoğlu (İkiartıbir Mimarlık, Kurucu)
Ilgın Avcı (CAA Studio, Mimar Ortak)
Melike Altınışık (Melike Altınışık Architects, Kurucu)
Oral Göktaş (So?, Kurucu Ortak)
Ramazan Avcı (SCRA Mimarlık, Kurucu Ortak)
Sevince Bayrak (So?, Kurucu Ortak)
Zuhal Kol (Openact, Kurucu Ortak)