Giresun’daki sel mağdurlarına yeni evlerinin anahtarları teslim ediliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Giresun’da Dereli-Doğankent Afet Konutları, İşyerleri ve Altyapı Yatırımları Açılış Töreni’ne katıldı.
Giresun’daki sel mağdurlarına yeni evlerinin anahtarları teslim ediliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Giresun’da Dereli-Doğankent Afet Konutları, İşyerleri ve Altyapı Yatırımları Açılış Töreni’ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada bir felaketin ardından verdikleri sözü tutmanın bahtiyarlığı içinde olduklarını belirtti. Dereli’de bir yıl içinde alt ve üst yapısıyla bütün binaları yapacaklarını söylediklerini ve bunları bitirdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgedeki çalışmalarda emeği geçen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile tüm kurumlara, yüklenici firmalara teşekkür etti.

Afetin olduğu günü unutmalarının mümkün olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diledi.

“HALKIMIZA VERDİĞİMİZ SÖZÜ TUTMANIN BAHTİYARLIĞINI YAŞIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “O bir başka felaketti ama aynı dönemde; Rize, Artvin, Kastamonu, Bartın ve Bozkurt’ta çok değişik felaketleri art arda yaşadık, Muğla ve Antalya’da yaşadık. Bu yıl bizim için âdeta felaket yılı oldu. Bütün bu felaketlerin olduğu yerde bakanlıklarımız, kurumlarımızla gece gündüz demeden çalıştı. Her yerde bu yıkılan binalardan altyapılara kadar bunları yeniden ayağa kaldırdık. Hâlâ da devam ediyoruz. İşte bugün burada bu mutluluğu yaşadık. Dereli’nin bu güzelliklerini görünce ben de mutlu oluyorum, Cumhurbaşkanı olarak halkımıza verdiğimiz sözü tutmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Aynı şekilde Doğankent’te de verdiğimiz sözü tuttuk. Köylerde şu anda Köykent ile 15, 20 kadarını bitirdik, diğerleri devam ediyor, onları da süratle bitireceğiz. Biz inşa ve ihya için varız. Laf ola beri gele yok. İcraat, icraat, icraat. AK Parti iktidarı budur.”

Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı vatandaşlara ev ve iş yerlerinin anahtarlarını teslim etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, anahtar teslimi yaptığı ailelerle sohbet edip anahtarlarını verdikten sonra, “Rabbim hayırlısıyla huzurlu bir şekilde oturmayı nasip etsin” dedi. Sembolik olarak anahtar teslimini yaptıkları dışında kalanlara da süratle dağıtımın yapılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylece bütün kardeşlerimiz dairelerine kavuşmuş olacaklar. Rabbim, bu tür afetlerden, felaketlerden tüm milletimizi muhafaza etsin” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra vatandaşlara teslim edilen konutları inceledi.