Göbeklitepe’den Harran’a turizm bereketi

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Şanlıurfa'nın Harran ilçesi, "Göbeklitepe Yılı"nın da etkisiyle ziyaretçi akınına uğruyor.
Göbeklitepe’den Harran’a turizm bereketi

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Şanlıurfa’nın Harran ilçesi, “Göbeklitepe Yılı”nın da etkisiyle ziyaretçi akınına uğruyor.

Milattan önce 6 binli yıllardan bugüne kadar kesintisiz yerleşim yeri olan Harran, topraktan yapılmış konik kubbeli evleri ve tarihi mekanlarının yanı sıra yöresel kıyafetli insanlarıyla da büyük ilgi görüyor.

İlk İslam üniversitesinin kalıntıları ve Emeviler döneminden kalma Ulu Camisiyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan tarihi ilçe, turizm sezonunun başlamasıyla ziyaretçi akınına uğruyor.

Ziyaretçiler, Harran ilçe merkezinin yanı sıra kuzeyindeki Şuayip Peygamber’in yaşadığı ve Hazreti Musa ile buluştuğu mekan olduğu rivayet edilen “Şuayip Antik Kenti”nin yanı sıra Bazda Mağaraları, Han el-Barur Kervansarayı ve Soğmatar Antik Kenti’ni de görme imkanı buluyor.

Bazı konuklar, Harran bölgesini gezdikten sonra bir süre önce yapılan ve “turizm yolu” olarak adlandırılan güzergah sayesinde Mardin’e de kısa yoldan ulaşabiliyor.