Gölbaşı Millet Bahçesi’ne uluslararası ödül

Ankara'da yapılacak olan Gölbaşı Millet Bahçesi Projesi, ABD'de düzenlenen En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması'nda birincilik ödülü kazandı.
Gölbaşı Millet Bahçesi’ne uluslararası ödül

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Ankara’nın da Gölbaşı ilçesinde uygulamasına başlanacak olan Gölbaşı Millet Bahçesi Projesi, ABD’de düzenlenen En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması’nda birincilik ödülü kazandı.

Ankara’da Özel Çevre Koruma Bölgesi olan Gölbaşı için planlanan Millet Bahçesi Projesi, ABD’nin Dallas kentinde 18-20 Temmuz’da düzenlenecek 4. Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu kapsamındaki “En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması”nda “Sürdürülebilir Peyzaj” kategorisinde birinci seçildi.

Mogan ve Eymir Gölleri arasında bulunan 75 hektarlık alanda yapımı tamamlanacak Gölbaşı Millet Bahçesi Projesi’nin ödülü, 19 Temmuz’da Dallas’da düzenlenecek sempozyumun galasında verilecek.

DOĞAL YAŞAMA UYUMLU MALZEMELER KULLANILACAK

Ödül alan proje kapsamında Millet Bahçesi’nin yapımında kullanılacak doğal malzemeler dikkati çekerken, çalışmaların Güney Ankara Ekolojik Koridoru’nu tamamlayan geçiş bölgesinde, sulak alanın ekolojik dinamiklerine ve bu bölgede yaşayan kuşların üreme alanlarına zarar vermeyeceği belirtildi. Etkinlik ve spor alanlarının bulunduğu proje kapsamında kuş gözlem kuleleri, 3,5 kilometre yeşil yürüyüş yolu, 5,5 kilometre bisiklet yolu, dinlenme alanları ve millet kıraathanesi bulunuyor.