“Gravür tarzı resimler belge niteliğindedir”

70 senedir gravür tarzı resimler yaparak tarihi binaları çizen gravür sanatçısı Cemal Akyıldız, bu tarz resimlerin belge niteliği taşıdığını ifade etti.

Bir baskı şekli olarak matbaacılıkta kullanılan gravür, aynı zamanda sanat eserlerinin ortaya çıkmasında kullanılıyor. 70 senedir gravür tarzı resimler yaparak tarihi binaları çizen gravür sanatçısı Cemal Akyıldız, bu tarz resimlerin belge niteliği taşıdığını ifade etti.

Latince oymak anlamına gelen “grave” kelimesinden türetilen ve oyularak yapılan anlamına gelen “gravür”, bir sanat dalı olarak 15. yüzyılda ortaya çıktı. Bu sanatın bir zorunluluktan doğduğunu anlatan Akyıldız, “Gravür bir zorunluluktan doğmuş. Dönemin değerli ressamlarının tabloları herkes tarafından görülemediği için gravür tarzında çoğaltılmış. Matbaa tekniğine göre çoğaltamadıkları için ressamlar, resimleri çinko ya da yumuşak bir metal üzerine elleriyle oyarak aktarmışlar ve bunu basarak çoğaltmışlar” dedi.

Günümüz teknoloji koşullarında gravürün daha farklı yapıldığını belirten Akyıldız, “Bugünkü teknolojiye göre elle oymamıza gerek kalmıyor. Ben gravür tarzında çalışıyorum. Çizimleri filme alıyoruz. Filmi metale aktarıyoruz ve asitle metali oyarak tarihteki oyulan gravür kalıbını meydana getiriyoruz” diye konuştu.

Akyıldız, “Zamanın ressamları gravür tarzı resimler çizerek onları dağıtmışlar ve dünyaya yaymışlardır” diyerek gravür tarzı resimlerin tarihi ve belgesel resimler olduğunun altını çizdi. Çizimlerini tarihi olaylar, belgesel resimler ve önemli kişilerin portreleri üzerine yaptığını anlatan Akyıldız, “Çizeceğim yeri tespit ederek perspektifini karar veriyorum ve fotoğraflarla atölyeme taşıyorum. Güzel bir çalışma ile gravür resmi kâğıt üzerine çalışıyorum. Gravür çalışması yaklaşık olarak 1 ay sürüyor” dedi.

Gravür tarzı resmin bir belge olan fotoğraftan farklı olduğunu belirten Akyıldız, “Fotoğraf, bir mekânın tüm teferruatını alır. Gravür tarzı resimde ise lüzumu olmayan yerleri almıyoruz. Sadece gerekli olan yerleri çiziyoruz” şeklinde ifade etti.

CAĞALOĞLU’NDA BİR ÖMÜR

Trabzon’da doğan ve Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim almak üzere İstanbul’a gelen Akyıldız, İbrahim Çallı, Hikmet Onat gibi Osmanlı döneminin önemli ressamlarından ders aldı.

1951 yılında Cağaloğlu’nda açtığı atölyesinde çizimler yapmaya devam eden Akyıldız, Topkapı Sarayı, Kız Kulesi, İstanbul Valiliği binası gibi önemli tarihi mekânlar başta olmak üzere İstanbul’da 150’nin üzerinde tarihi eseri çizdi. Mimar Sinan’ın eserlerini, Osmanlı ve Selçuklu dönemi eserleri, camileri, padişah türbeleri ve çeşmeleri, Boğaziçi manzaralarını çizen Akyıldız, sergi ve kitap çalışmalarını sürdürüyor.

1956 yılında ilkokul karnelerinde okul kitaplarında bulunan Atatürk gravürünü çizen Akyıldız, en önemli portre çizimlerinin Atatürk portreleri olduğunu belirtti. Kültür Bakanlığı ile birlikte çalışmalar yürüten Akyıldız, Anadolu’da vilayet vilayet gezerek tarihi mekânlar üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

2000 yılında Atatürk ve Kurtuluş Savaşı belgeselini çizmesi için Cumhurbaşkanlığı ressamlığına seçilen ve yurtdışındaki tarihi mekânlar üzerinde de çalışan Akyıldız, çizdiği resimlerle gelecekteki araştırmacılara ışık tutacak eserler üretiyor.

Kaynak: İstanbul Valiliği Web Sitesi

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

“Edebiyat bir şehre damgasını vurmuşsa, o şehir unutulmaz”

İstanbul üzerine pek çok söz söylendi. Ancak hiçbiri kalem erbabının ruhundan damıtılan edebiyat eserleri kadar kalıcı olmadı…
İstanbul üzerine pek çok söz söylendi. Ancak hiçbiri kalem erbabının ruhundan damıtılan edebiyat eserleri kadar kalıcı olmadı… Edebiyatımıza kattıkları ve ilham veren kaynağı ile İstanbul’u Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi ile konuştuk. İstanbul’un etkisinde kalmış yazarlara dair neler söylersiniz? İstanbul çok ilham verici bir şehir. İstanbul’da yaşayan bir yazarın bu şehri şiirine, öyküsüne, romanına aksettirmemesi mümkün değil. Tarih boyunca da böyle olmuş. Ben İstanbul ve edebiyat ilişkisini 19. Yüzyıl itibariyle başlayan yenileşme dönemiyle sınırlayarak söze gireyim. Batı uygarlığını modellemeye yöneldiğimiz geçiş aşamasında ortaya çıkan roman türünde ilk örnekleri veren Namık Kemaller, Ahmet Mithatlar, Recaizadeler romanlarında İstanbul’u daha çok bu sürecin toplumsal hayata yansımasını gösterdikleri bir mekân olarak kullanmışlar. Yani İstanbul, onlar için bir manzara olarak anlam üretmemiş ya da tarihi katmanlarıyla ilgilerini çekmemiş, İstanbul’u Batılı yaşama biçimlerinin örneklendiği moda mekânlarla, mesela Beyoğlu ile daha geleneksel mekânlar arasındaki çatışmalar üzerinden anlatmışlar. İstanbul’un bir manzara duygusuyla edebiyatımıza girmesi Servet-i Fünun dönemiyle başlar. Halid Ziya, Mehmed Rauf başta olmak üzere Servet-i Fünun edebiyatçıları İstanbul’u estetize ederler, adeta şiir gibi anlatırlar. Özellikle Eylül’ün Boğaz’ı anlatan öyle bölümleri vardır ki hakikaten bir şiir okuyormuş duygusu alırsınız. Edebiyatımızda İstanbul’u manzaralaştıran asıl isim Yahya Kemal’dir. “Sana dün bir tepeden baktım” dediği

İslam medeniyetinin bilim ve teknoloji tarihi bu müzede

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, İslam medeniyetinin bilim ve teknoloji dünyasına katkılarını ziyaretçileriyle buluşturuyor.
Tarihi Yarımada’da Gülhane Parkı içerisinde, saray surlarına bitişik Has Ahırlar Binası’nda Prof. Dr. Fuat Sezgin’in gayretleriyle kurulan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, İslam medeniyetinin bilim ve teknoloji dünyasına katkılarını ziyaretçileriyle buluşturuyor. Yaşadığı süre boyunca hayatını İslam bilim ve teknoloji tarihini tanıtmaya adayan dünyaca ünlü İslam Bilim Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin, İslam kültür dünyasında geliştirilen, icat edilen alet ve cihazların benzeri maketlerini ortaya koyma düşüncesini 80’li yıllarda Frankfurt Üniversitesi’ne bağlı Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü’nde hayata geçirdi. 2005 yılında dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un aynı nitelikte bir müzenin İstanbul’da kurulması isteğini Prof. Dr. Fuat Sezgin’e bildirmesinin ardından Prof. Dr. Fuat Sezgin’in öncülüğünde 2008 yılında müze açıldı. İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesinin İstanbul için öneminden bahseden Müze Müdürü Ziya Karatekin, “İstanbul, altı yüz yıla yakın bir zamandır İslam şehri olup, beş yüz yıla yakın bir zaman da İslam dünyasının başkentliğini yapmış önemli bir şehirdir. Kültür turizminin dünya üzerindeki en önemli merkezlerinden biri olup, İslam Medeniyetinin altın çağlarına şahitlik etmiş olan İstanbul, kanaatimce her yönüyle İslam Medeniyet tarihini temsili haiz ve buna layık en doğru yerdir. Bu bakımdan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nin, böyle tarihi derinliğe sahip bir şehirde bulunması isabetli bir tercih olmuştur” dedi. 3 bin 500

12 bin arkeolojik eser “Yeni Müze”de

Kayseri’nin kültürel ve sanatsal buluşma noktası olacak olan ‘Yeni Müze’ binası ziyaretçilerine kapılarını açtı.
Kayseri’nin kültürel ve sanatsal buluşma noktası olacak olan ‘Yeni Müze’ binası ziyaretçilerine kapılarını açtı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kayseri’deki toplu açılış töreniyle hizmete sunduğu ‘Yeni Müze’ binası misafirlerini ağırlamaya başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kayseri Büyükşehir Belediyesinin iş birliğiyle İç Kale’de yapımı tamamlanan müzeye ilgi ilk günde yoğun oldu. Kültepe Kaniş-Karum kazılarında gün yüzüne çıkarılan en önemli eserler başta olmak üzere Paleolitik dönemden Osmanlı dönemi sonuna kadar bin 789 mirasın tematik olarak sergilendiği müzede interaktif sunumlar da yapılıyor. Kayseri Müze Müdürlüğü envanterine kayıtlı 12 bin 140 arkeolojik, 2 bin 378 etnografik, 22 bin 959 sikke olmak üzere toplam 37 bin 477 eserin korunarak teşhir edildiği Kayseri Yeni Müzesinde, Roma dönemine ait mil taşları, sütunlar, sütun başlıkları, mermer lahitler, steller ile Geç Hitit dönemine tarihlendirilen eserler sergileniyor. Kütüphane, kent arşivi, geçici sergi salonu, kafeterya, satış birimleri, toplantı salonu, atölyeler, idari birimler, laboratuvar ve bir de çok amaçlı salonun yer aldığı müze toplam 7 bin metrekare kapalı alana sahip. Müzede 2 bin 500 metrekare sergileme ve bin metrekare depo alanı bulunuyor. Kayseri Yeni Müzesine ev sahipliği yapan İç Kale, Büyükşehir Belediyesinin kafeteryaları ve sanatçılar sokağı ile şehrin kültürel ve sanatsal yaşamında önemli bir merkez olacak.