Gümüşhane Çamlıca Toplu Konutları’nda yeni bir yaşam

Kasım 2019’da yaşamın başladığı Gümüşhane Merkez Çamlıca Toplu Konutları, temiz havası, bakımlı çevresi ve sağladığı sosyal imkânlarla sakinlerinin yaşam kalitesini artırıyor.
Gümüşhane Çamlıca Toplu Konutları’nda yeni bir yaşam

Kasım 2019’da yaşamın başladığı Gümüşhane Merkez Çamlıca Toplu Konutları, temiz havası, bakımlı çevresi ve sağladığı sosyal imkânlarla sakinlerinin yaşam kalitesini artırıyor.

Gümüşhane’nin Çamlıca Mahallesi’nde 96 bin metrekare alan üzerine kurulan, 4 bin 808 metrekare yeşil alan ve 21 bin 110 metrekare koruluk alana sahip 530 konuttan oluşan TOKİ yerleşiminde bölge sakinleri rahat ve sağlıklı bir yaşam sürüyor.

“MANZARAMIZ ÇOK GÜZEL, GÜMÜŞHANE’Yİ KUŞ BAKIŞI GÖREBİLİYORUZ”

Gümüşhane Merkez Çamlıca Toplu Konutları sakinlerinden Altan ailesi, uzun yıllar kirada oturmuş. TOKİ’nin uygun ödeme imkânları sayesinde ev sahibi olduklarını ve yeni konutlarından oldukça memnun olduklarını anlatan Altan ailesi, “Eksikliklerimiz var tabii ama buna rağmen keyfimiz yerinde. Yeni yuvamızda şehir hayatına yakın olmakla birlikte köy havası soluyoruz. TOKİ konutlarında sağlıklı bir yaşam sürüyoruz” diyor.

Gerek konutları gerekse sosyal imkânlarıyla yerleşim projesinin bölgeye değer kattığını söyleyen Altan ailesi, “Burada yaşam gerçekten güzel” diye ifade ediyor. Site içerisinde market, park, cami gibi günlük gereksinimlerini karşılayacak alanların varlığı sayesinde şehir merkezine inmeye gerek duymadıklarını ifade eden baba Serkan Altan, şöyle devam ediyor: “Bu bizim ilk evimiz ve çok memnunuz. Manzaramız çok güzel, Gümüşhane’yi kuş bakışı görebiliyoruz. Kirada oturduğumuz evin eski bir yapısı vardı. Asansörleri bile bazen çalışmazdı. Burada yaşam konforumuz yükseldi. Çocuğumuz için park alanı var. Oyun oynamak istediğinde gönlümüz rahat, gözümüz arkada kalmıyor.”

“TOKİ’DE YAŞAM ÇOK GÜZEL”

Daha önce Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde oturan Yıldız ailesi, yaklaşık 4 ay önce Çamlıca Mahallesi’ndeki TOKİ konutlarına taşınmış. Şiran’da şehir merkezine uzak olduklarını, istediklerini bulmakta zorlandıklarını söyleyen Lütfi Yıldız, çocuklarının iş yerleri merkezde olduğu için TOKİ konutlarına taşındıklarını söylüyor. Çocuklarının da aynı sitede farklı bir evde yaşadığını söyleyen Yıldız, hem çocuklarıyla yakın olmanın hem de konut sakinleri düşünülerek yapılan çevre düzenlemesinin hayatlarını çok daha rahat ve konforlu hâle getirdiğini dile getiriyor. Yeni yerleşimin emekli bireyler için güzel bir yaşam sunduğunu belirten Yıldız, “TOKİ’de yaşam çok güzel. Canımız sıkıldığı zaman dışarı çıkıp yürüyüş yapıyor, temiz hava alıyoruz. Evimizden çok memnunuz, herhangi bir eksiğimiz yok. Komşuluk ilişkilerimiz de gayet güzel” diyor.

“HAYAT DAHA KOLAY VE KONFORLU”

Ateş ailesinin babası Hüseyin Ateş, 10 ay önce taşındıkları yeni evlerine çok çabuk alıştıklarını, bu süreçte zorluk yaşamadıklarını söylüyor. “Daha önce Hasanbey Mahallesi’nde gecekondu tarzı bir yerde yaşıyorduk. Pek çok eksiğimiz vardı orada; ulaşım iyi değildi, iki araç yan yana geçemiyordu, çocukların vakit geçirebileceği, sosyalleşeceği park gibi alanlar da sınırlıydı. Memnun değildik” diye anlatan Ateş, kısa zamanda yeni komşular, arkadaşlar edindikleri yeni yaşam alanlarında çok mutlu olduklarını söylüyor. Evin hemen yanında çocuklar için oyun parkının olduğunu ve eşi ile çocuklarının burada keyifli zaman geçirdiklerini belirten Ateş, çevre temizliğinden de çok memnun olduklarını dile getiriyor ve şöyle ekliyor: “Burada bunun gibi pek çok imkân sağlanıyor biz konut sakinlerine. Yaşam kalitemiz yükseldi. Hayat burada daha kolay ve konforlu.”

“ORTAK ALANLAR BAKIMLI VE TERTEMİZ”

Nurten Umal, TOKİ yerleşimlerinde insana değer verildiğini, konut sakinlerinin yaşam kalitesinin arttığını söylüyor. Umal, 1 yıldır oğluyla TOKİ konutlarında yaşıyor. Daha önce çok küçük ve konforlu olmayan bir evde kirada oturan Umal, eski evinin tek avantajının merkezde bulunması olduğunu belirtiyor: “Çok küçüktü eski evim, eşyalarımı yerleştirmekte zorlanıyordum. Yemek sofrası dahi kuramıyordum. Çok şükür yeni evimde eşyalarımı rahatça yerleştirebiliyorum.”

Umal, ilk zamanlar yeni yerleşim yerine alışmakta biraz güçlük çekse de konut alanının sakinliği, temiz çevresi ve komşuluk ilişkilerinin de güçlenmesiyle bölgeye hızla alıştığını söyleyerek, “Burası çok sakin ve huzurlu. Ortak alanlar bakımlı, temiz ve çevre düzenlemesi de oldukça planlı yapılmış. Tüm temel ihtiyaçlar karşılanıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye belirtiyor.

“YENİ EVİMİZDE GÜNEŞ EVİMİZİN İÇİNDE”

Keçeci ailesinin küçük üyesi Nisanur Keçeci, yaklaşık 1 sene önce taşındıkları yeni evlerinde çok daha güzel ve kaliteli bir yaşam sürdüklerini anlatıyor. Önceki evlerinin küçük ve sobalı olduğunu ve çok fazla rutubet olduğunu söyleyen Keçeci, “Haftanın belli günleri sobayı temizlemek lazımdı. Sabahları çok soğuk olurdu ve ısınmak için her sabah sobayı yakmamız gerekirdi. Ama yeni evimizde bu dert ortadan kalktı. Evimiz doğal gazlı ve her zaman sıcak oluyor. Eski evimizde hiç güneş göremezdik. Yeni evimizde ise güneş hep evimizin içinde” diyor.

Artık kendisine ait bir odasının da olduğunu söyleyen Keçeci, “Annem, babam ve abim burada çok mutluyuz” diye ifade ediyor.

“HER TÜRLÜ HİZMETİ PLANLI VE EKSİKSİZ SUNMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Site Müdürü Tolga Yıldırım

Site Müdürü Tolga Yıldırım, 31 blok, 530 konut, dört dükkânlı bir ticaret merkezi, cami, voleybol ve basketbol sahası ile parkların bulunduğu yerleşimde hayatın sorunsuz ve güvenli bir şekilde sürmesi için çalıştıklarını belirtiyor. Yıldırım, binaların ve çevrenin temizliği, peyzaj alanlarının bakımı, her türlü bakım onarım işleri ve konut sakinlerinin eksikliklerinin giderilmesi gibi hizmetleri planlı ve eksiksiz sunmaya çalıştıklarını söylüyor.

“Bizler insan odaklı çalışan bir kurumun çalışanlarıyız” diyen Yıldırım, sekiz personelle hizmet verdiklerini, çalışmalarını yürütürken konut sakinleriyle empati kurduklarını ve onlardan gelen şikayet ve istekleri dikkate alarak verdikleri hizmetin kalitesini artırdıklarını anlatıyor. Tüm dünyayı etkileyen koronavirüse karşı site yönetimi olarak sürecin en başından bugüne kadar çok titiz, hassas ve yoğun bir çalışma yürüttüklerini anlatan Yıldırım, binaları, sık kullanılan ortak alanları her gün, ayrıca tüm blokları belirli periyotlarda baştan ayağa detaylı bir şekilde dezenfekte ettiklerini belirtiyor.

RÖPORTAJ-FOTO: SİNAN UÇAR