Güneydoğu’ya hayat verecek 218 kilometrelik yapay nehir

Diyarbakır’da Kralkızı ve Dicle barajlarındaki suyu 4 ilçedeki tarım arazilerine ulaştıracak 218 kilometrelik yapay nehrin inşası yüzde 99 tamamlandı.
Güneydoğu’ya hayat verecek 218 kilometrelik yapay nehir

Diyarbakır’da Kralkızı ve Dicle barajlarındaki suyu Kayapınar, Ergani, Çınar ve Bismil ilçelerindeki tarım arazilerine ulaştıracak 218 kilometrelik cazibe ana kanalının inşası yüzde 99 tamamlandı.

Kralkızı Dicle Projesi kapsamında verimli tarım arazilerini suyla buluşturacak 218 kilometrelik yapay nehir, tamamlanma aşamasına geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce Diyarbakır’da yürütülen projelerle, yaklaşık 4 milyon dekar toprak suya kavuşturulacak. Bu sayede 450 bin kişiye iş imkanı sağlanacak.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Atatürk Barajı’ndan alınan suyu Şanlıurfa’dan Mardin’e taşıyan 221 kilometrelik Mardin-Ceylanpınar ana kanalının da tamamlandığını söyledi.

Diyarbakır’da Kralkızı ve Dicle barajlarındaki suyu Kayapınar, Ergani, Çınar ve Bismil ilçelerine taşıyacak 218 kilometrelik cazibe ana kanalının ise 217 kilometresinin yapıldığını belirten Aydın, inşaatın fiziki gerçekleşme oranının yüzde 99 olduğunu kaydetti. Saniyede 111 metreküp suyu iletecek isale kanalının, yılın ikinci yarısında tamamlanacağını duyuran Aydın, şunları söyledi: “Projeyle sulanması hedeflenen yaklaşık 1 milyon 150 bin dekarın yaklaşık 200 bin dekarı sulamaya açıldı. 825 bin 940 dekarın ise ihaleleri yapılmış durumda. Kalan 124 bin 960 dekarın ihalesi önümüzdeki dönemde yapılacak.”

BİNLERCE KİŞİYE İŞ İMKANI SUNACAK

Aydın, 151 bin kişiye iş imkanı sağlayacak proje ile ekonomiye yılda 747 milyon lira katkı sunulacağını ifade etti.