“Güvenli bölgede yeni yerleşim alanları inşa edeceğiz”

Bakan Kurum, Barış Pınarı Harekatı'nın ardından oluşturulacak güvenli bölgede yeni yerleşim alanları inşa edileceğini açıkladı.
“Güvenli bölgede yeni yerleşim alanları inşa edeceğiz”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Suriye’de başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nın ardından oluşturulacak güvenli bölgede yeni yerleşim alanları inşa edileceğini açıkladı.

Bakan Kurum, Elazığ ziyareti kapsamında inşaatı devam eden İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Gençlik Merkezinde incelemelerde bulundu. AK Parti İl Başkanlığını da ziyaret eden Kurum, burada yaptığı açıklamada, Barış Pınarı Harekatı’nın ardından oluşturulacak güvenli bölge hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Barış Pınarı Harekatı’nın, sonuç olarak bölgeye huzur, barış ve istikrarı getireceğini aktaran Bakan Kurum, “Vatan toprakları dışında olan Suriyeli kardeşlerimizi geri götürebilmek için güvenli bir bölge, bir koridor oluşturmak amacıyla yapılan bir operasyondur. İnşallah Fırat Kalkanı, Afrin ve Pençe harekatlarında olduğu gibi Barış Pınarı Harekatı’nda da, şanlı ordumuz aynı zaferleri alacak ve teröristlerin inlerine girmek suretiyle o bebek katillerine gereken cevabı, sahada net bir şekilde verecek” dedi.

Operasyon bittiği zaman köy ve ilçelerden oluşan yerleşim alanları ile ilgili projeler hayata geçireceklerini belirten Bakan Kurum, şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla dört gün önce başlatılan bu operasyon bittiği zaman biz o güvenli bölge içerisinde ilçelerden oluşan, 140 köyden oluşan yerleşim alanı inşasıyla birlikte tüm buradaki vatandaşların huzur ve güvenliğini sağlayacak önemli bir projeyi inşallah hep birlikte hayata geçirmiş olacağız. İnşallah bu operasyonu başarıyla gerçekleştirip tamamlarız. Operasyon sürecinde şehitlerimiz var, gazilerimiz var. Vatanı için bayrağı için can verenler var, Allah hepsinden razı olsun. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, gazilerimize, yakınlarına yine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”