Hasankeyf’te dünyanın en geniş kapsamlı taşıma projesi

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından inşa edilen Ilısu Barajı ve HES projesi nedeniyle Hasankeyf’teki tarihi ve kültürel varlıkların yeni yerine taşınma işlemleri tamamlandı.

Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında yapılan taşıma işlemleri; taşıma mesafesi, tarihi yapıların ağırlığı ve işlemlerin maliyeti bakımından dünyanın en geniş kapsamlı taşıma operasyonu olarak ön plana çıkıyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından inşa edilen Ilısu Barajı ve HES projesi nedeniyle Hasankeyf’teki tarihi ve kültürel varlıkların yeni yerine taşınma işlemleri tamamlandı.

Hasankeyf’te bulunan kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılması maksadıyla yoğun mesai harcandı. DSİ Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen çalışmalar çerçevesinde, ulusal ve uluslararası bilim insanlarından oluşan komisyonların da görüşleri alınarak konusunda uzman ilgili taraflarca önemli çalışmalar gerçekleştirildi. Bu çalışmalar neticesinde Ilısu Barajı göl alanından etkilenmeyecek olan Hasankeyf Yukarı Şehir yeniden düzenlenerek adeta bir açık hava müzesi haline getirildi.

Baraj göl alanından etkilenen Hasankeyf Aşağı Şehir’de yer alan tarihi ve kültürel varlıklar ise bütüncül bir yaklaşım çerçevesinde son derece titiz metotlarla taşınarak baraj göl alanından çıkarıldı ve nihai yerlerinde konumlandırıldı.

Yalnızca taşıma işlemleri için 300 milyon TL’nin üzerinde harcama yapıldı. Ilısu Projesi kapsamında yapılan taşıma işlemleri; taşınan yapıların tarihlendirildiği dönem, taşıma mesafesi, yapıların ağırlığı ve işlemlerin maliyeti hep birlikte değerlendirildiğinde dünyanın en geniş kapsamlı çalışması olarak ön plana çıkıyor.

12 Mayıs 2017 tarihinde Zeynel Bey Türbesi ile başlayan bütüncül taşıma işlemleri, 16 Aralık 2019 tarihinde taşınan son eser ile birlikte tamamlandı. Yeni konumuna taşınan eserler, burada uygulanan restorasyon işlemleri ve son rötuşların ardından baraj sularının yükselmesiyle birlikte bir yarımadaya dönüşecek arkeoparkta sergilenmeye başlanacaklar.

ZİYARETÇİLER İÇİN YÜZER LİMAN

Öte yandan Hasankeyf Antik Kentine, Ilısu Baraj Gölü üzerinden teknelerle gelecek ziyaretçilerin arkeoparka erişimini sağlamak maksadıyla bir yüzer liman inşa edildi. Yüzer liman sayesinde, baraj gölü su seviyesi hangi kotta olursa olsun, ziyaretçilerin arkeoparka kolaylıkla ulaşması sağlanacak.

YÜZLERCE TONLUK TARİHİ ESERLER NASIL TAŞINDI?

Ilısu Barajı göl sahası içinde kalan eserlerin bir kısmı bütüncül olarak taşınarak arkeopark alanındaki nihai konumlarına nakledildi. Taşıma işlemleri “Kendinden Tahrikli Modüler Taşıyıcı (SPMT)” adı verilen araçlar ile yapıldı. Bu taşıyıcı araçlar ile standart yol şartlarında yüzde 4 eğime kadar istenilen her ağırlıkta yapı taşınabiliyor.

Taşınacak tarihi yapının zeminine 30 santimetre kalınlığında beton dökülerek zemin platformu oluşturuldu. Bu platforma, tarihi yapıyı kaldıran hidrolik krikolar monte edildi, her biri 22 santimetre çapında ve 3 metre uzunluğunda olan kaldırma sütunları sabitlendi.

Taşınması planlanan tarihi yapıların yüzeyine eşit aralıklarda delikler açıldı. Bu deliklerin içerisine ve tarihi yapı yüzeyine koruma tabakaları uygulandıktan sonra deliklere, yapının durumuna göre çelik profiller veya betonarme kirişler yerleştirildi. Bu işlemin ardından delikler yüksek dayanımlı beton ile dolduruldu.

Daha sonra tarihi yapının kaldırılmasını ve taşınmasını temin edecek olan 90 santimetre kalınlığındaki beton kaldırma platformu oluşturuldu. Kaldırma platformu ile zemin platformu arasına 10 santimetre yüksekliğinde ayırma katmanı serildi.

Bu işlemlerin ardından tarihi yapı içten kesilerek özgün temelinden ayrıldı. Tarihi yapı, 90 santimetre kalınlığındaki kaldırma platformuna yerleştirilmiş olan kaldırma sütunu ve her bir sütuna monte edilmiş 50 ton kapasiteli hidrolik krikolar vasıtasıyla 1,5 metre yüksekliğe kaldırıldı ve SPMT’ler yapının altına sürüldü. SPMT’lerin üzerine yüklenen tarihi yapılar, taşıma işlemi için özel olarak yapılan yolu kullanarak sergilenecekleri nihai konumlarına götürülerek yerleştirildi.

Bütüncül taşıma yöntemi ile nakledilen tarihi yapılar şunlar:
Zeynel Bey Türbesi
Artuklu Hamamı
İmam Abdullah Zaviyesi
Er Rızk ve Kızlar (Eyyubi) Camii

MİNARELERİN TAŞLARI TEK TEK NAKLEDİLDİ

Tarihi ve Kültürel Varlıkların korunması çerçevesinde 3 adet camii de taşınarak baraj göl sahasından çıkarıldı. Kızlar (Eyyubi) Camii, Er Rızk Camii ve Süleyman Han Camii… Süleyman Han ve Er Rızk Camilerinin ayakta kalabilen minarelerinin bütüncül olarak taşınmasının yapıların zarar görmesine sebep olabileceği riskine karşılık başka bir yol denendi. Minareler, taşları tek tek sökülerek ve yeni yerinde aslına uygun olarak kurulumu yapılmak suretiyle taşındı. Sökülen taşlar tek tek numaralandırılarak vinç yardımıyla indirildi. Numaralandırılan taşlar ise aslına uygun şekilde birleştirilmek üzere Hasankeyf Kültürel Park Alanı’ndaki Arkeopark’a götürülerek kurulum işlemi tamamlandı.

Minarelerin söküm ve kurulum işlemleri, alanında tecrübeli bir ekip tarafından son derece titiz ve meşakkatli mesailer neticesinde gerçekleştirildi.

ARKEOPARK ZİYARETE HAZIR

Taşınan tarihi yapılara arkeopark alanında genel olarak sorunların giderilmesi, alt yapı ve güçlendirilmeye yönelik kalıcı müdahaleler yapıldı. Sunum ve sergilemeye yönelik olarak yapıların özgünlüğüne sadık kalınmak suretiyle restorasyon uygulamaları gerçekleştirildi. Yapıların durumuna göre kısmi tamamlamalar, derz yenileme, koruma uygulamaları, kumlama ve çevre düzenlenmesi ile üst örtü sistemlerinde izolasyon ve kalıcı korumaya yönelik uygulamalar gerçekleştirildi.

Öte yandan Arkeopark alanında aslına uygun örneği inşa edilen yapılar da tamamlanarak sergilenmeye hazır hale getirildi. Bu çerçevede; Süleyman Han Külliyesi, İmam Abdullah Zaviyesi Mescit Bölümü, Artuklu Hamamı sıcaklık bölümü ve Zeynel Bey Külliyesi’nin türbe dışında kalan yapılar topluluğu yeniden inşa edilerek Arkeopark alanında ziyaretçilerini beklemeye başladı.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Konya’ya yatay mimarili konutlar

TOKİ tarafından Konya’nın Selçuklu ilçesi Ardıçlı Mahallesi 5. etapta 664 konut inşa edilecek.
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Konya’nın Selçuklu ilçesi Ardıçlı Mahallesi 5. etapta 664 konut inşa edilecek. TOKİ’nin Konya’da inşa edeceği yeni konut projesinin ihalesi yapıldı. İhale kapsamında ayrıca cami inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işleri de yer alıyor. Yeni dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu şehircilik kriterleri doğrultusunda, mahalle kültürünü yaşatacak ve yardımlaşmayı canlı tutacak projeler inşa etmeye başlayan TOKİ, yatay mimariden ödün vermeden projeler geliştiriyor. Yatay mimari anlayışıyla konutların yükseklikleri zemin+3 ve zemin+4 planda yapılacak. Projede bahçe alanı, parkı ve peyzaj alanları ile nitelikli sosyal çevre imkânı sunan, aynı zamanda şehre değer katacak kaliteli ve güvenli yeni bir yaşam alanı oluşacak.

Türkiye’nin en yüksek köprüsü yarın açılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Siirt'te 165 metre yüksekliğindeki Botan Çayı Beğendik Köprüsü'nün 11 Temmuz'da açılacağı müjdesini verdi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Van-Tatvan-Bitlis ile Siirt-Mardin-Batman hattını birbirine bağlayan 165 metre yüksekliğindeki Botan Çayı Beğendik Köprüsü’nün 11 Temmuz’da açılacağı müjdesini verdi. Bakan Karaismailoğlu, söz konusu proje ile Van’dan Siirt -Pervari arasındaki seyahat süresinin 5 saatten 2 saate düşeceğini açıklayarak, projenin terör örgütünün bölgede faaliyet göstermesini engelleyeceği için terör örgütü tarafından tehditlerle engellenmeye çalışıldığını anlattı. Karaismailoğlu, “Yol, ticaret yapmak için olduğu kadar insanları birleştirmek için, kardeşliği, birliği, beraberliği pekiştirmek için yapılır. Yol, medeniyet için yapılır, gelecek nesiller için yapılır. Terör örgütleri de bu birliği, bu kardeşliği, daha medeni güçlü bir Türkiye’yi istemedikleri için bu projenin hayata geçmesine engel olmak istiyor. Çünkü, yolunuz yoksa, eliniz kolunuz bağlı demektir. Yolunuz yoksa; ulaşamıyorsanız, erişemiyorsanız muasır medeniyetten bahsedemezsiniz. Turizmden, ticaretten bahsedemezsiniz. Bırakın küresel ölçekte rekabet etmeyi, kendi insanınızın refahını bile sağlayamazsınız. 11 Temmuz’da hizmete girecek bu proje de bölgede hem ekonomik kalkınmayı sağlayacak hem de birliği beraberliği artıracak” dedi. 165 METRE YÜKSEKLİĞİ İLE TÜRKİYE’NİN EN YÜKSEK KÖPRÜSÜ Bitlis’in Hizan ile Siirt’in Pervari ilçeleri arasında yapılan Türkiye’nin en yüksek köprüsü olma özelliğini taşıyan Beğendik Köprüsü açılış için gün sayıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Beğendik Köprüsü’nün 120 metrelik 2 adet kenar açıklığı ile toplam 450 metre uzunluğunda ve 14 metre genişliğinde olduğunu

TOKİ’den Karaman’a 811 konut

TOKİ tarafından Karaman’ın merkez ilçesi Kırbağı Mahallesi’nde 811 konut inşa edilecek.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Karaman’ın merkez ilçesi Kırbağı Mahallesi’nde 811 konut inşa edilecek. Karaman’da inşa edilecek 811 yeni konutun ihalesi yapıldı. İhale kapsamında altyapı ve çevre düzenlemesi işi de yer alıyor. Yatay mimari anlayışıyla konutların yükseklikleri zemin +4 planında yapılacak. Projede bahçe alanı, parkı, peyzajı, oyun ve spor alanları ile nitelikli sosyal çevre imkânı sunan, aynı zamanda şehre değer katacak kaliteli ve güvenli yeni bir yaşam alanı oluşacak. 📍 Yatay ve yerel mimari anlayışla inşa edilecek, mahalle kültürünü yansıtacak 811 konutluk Karaman Merkez Kırbağı projemizin ihalesi, Koronavirüs tedbirleri kapsamında E-ihale yöntemiyle bugün yapıldı. pic.twitter.com/dsWXz4X0bP— TOKİ (@Toki_Kurumsal) July 9, 2020