Hasankeyf’teki tarihi ‘Roma Çarşısı’ yeniden canlanacak

Batman'da, Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen tarihi Hasankeyf ilçesindeki Roma Çarşısı yeniden canlanacak.
Hasankeyf’teki tarihi ‘Roma Çarşısı’ yeniden canlanacak

Batman’da, Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen tarihi Hasankeyf ilçesindeki Roma Çarşısı yeniden canlanacak.

Devlet Su İşleri tarafından yapımı tamamlanan Ilısu Barajı’nın su tutmaya başlamasının ardından, göl sahasında kalacak Hasankeyf ilçesindeki tarihi eserlere ilişkin güçlendirme çalışmaları aralıksız sürüyor.

Bu kapsamda, baraj sularının iç vadilere geçişini engellemek amacıyla Şaab, Dicle, Dere ve Saha Vadilerinde dolgu çalışması yapıldı.

180 milyon lira bütçe ile gerçekleştirilen güçlendirme çalışmaları kapsamında dolgu için yaklaşık 4,75 milyon metreküp malzeme kullanıldı.

Dolgu çalışması tamamlanan, 67 metre yüksekliğe ulaşan Şaab Vadisi’nin üzerine kanal yapıldı. Yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki kanal ile vadinin üst kısımlarından gelecek yağmur suyunun tahliyesi sağlanırken, kanalın iki tarafında yerli ve yabancı turistlerin alışveriş yapma imkanı bulacağı stantlar ve iş yerleri kurulacak.

Tarihi Roma Çarşısı’nın yeniden canlanacağı çalışma sayesinde Hasankeyf Müzesi’nden teknelerle Küçük Sarayın önünde inşa edilen limana gelecek turistler, kanal boyu vadiyi gezerek çarşıdan alışveriş yapabilecek, Hasankeyf Kalesi’ni gezebilecek.