Hedef her yıl 30 bin kentsel dönüşüm konutu

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, "Ülke genelinde başlattığımız kentsel dönüşüm projeleriyle yaklaşık 160 bin konut inşa ettik. Hedefimiz her yıl 30 bin kentsel dönüşüm konutunu inşa etmek" dedi.
Hedef her yıl 30 bin kentsel dönüşüm konutu

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, “Ülke genelinde başlattığımız kentsel dönüşüm projeleriyle yaklaşık 160 bin konut inşa ettik. Hedefimiz her yıl 30 bin kentsel dönüşüm konutunu inşa etmek” dedi.

TOKİ Başkanı Bulut, dergimizin kasım ayı sayısında yaptığı değerlendirmede, İzmir’de ölüm ve yıkımlara neden olan ve geniş bir alana etki eden 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrası yaraların sarılması için devletin tüm kurumlarıyla birlikte TOKİ olarak ilk andan itibaren deprem bölgesinde olduklarını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinasyonunda dönüşüm sürecini hızla başlatarak kalıcı konutların projelendirme sürecine geçtiklerini ifade eden Bulut, 1 ay içinde yeni konutların inşasına başlayıp 1 yılda vatandaşlara teslim etmeyi hedeflediklerini belirtti.

“Sağlıklı ve güvenli yerleşimlerin oluşturulması için var gücümüzle çalışacağız” diyen Bulut, şunları kaydetti: “Dünden bugüne fiziksel ve işlevsel açıdan değişen ve dönüşen şehirlerimizdeki kentsel dönüşüm projeleriyle afet riski yüksek, fiziki, sosyal ve ekonomik açıdan köhnemiş alanları iyileştirmeye devam ediyoruz. Gecekondu ve kaçak yapı alanları ile afet riski altındaki alanları dönüştürürken, eş zamanlı olarak dar gelirli vatandaşlar için inşa ettiğimiz sosyal konutlarla yeni gecekondu bölgelerinin oluşmasını önlüyoruz. Ülke genelinde başlattığımız dönüşüm projeleriyle yaklaşık 160 bin konut inşa ettik, hâlen 110 projeyi yürütüyoruz. Hedefimiz her yıl 30 bin kentsel dönüşüm konutunu inşa etmek. Afet riski dikkate alındığında İstanbul, sosyal konut üretimi ve kentsel dönüşüm boyutunda en çok proje ürettiğimiz illerin başında geliyor. Çevreyle uyumlu, bütünlüklü, yoğunluğu artırmadan yatay mimariyi özendiren planlı ve nitelikli bir dönüşüm anlayışıyla 20 ilçede 35 proje yürütüyoruz. Bu uygulamalar arasında yer alan Esenler ve Gaziosmanpaşa’da toplam 60 bin konutu aşan dev projelerle sağlıksız yapı stokunu temizlerken, Esenler’de Türkiye’nin ilk akıllı şehir merkezini kuruyoruz.”

DEPREMZEDELER YENİ YUVALARINA KAVUŞUYOR

Deprem dönüşümü kapsamında yapımı tamamlanan konutların teslimine başladıklarını dile getiren TOKİ Başkanı Bulut, “Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla Malatya Pütürge’de 208, Kale’de 238 konut olmak üzere toplam 446 konutumuzu vatandaşlarımıza teslim ettik. Elazığ’da ilk bölümünü 8 ayda tamamladığımız deprem konutlarımızı hak sahibi vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Yıl sonuna kadar 8 bin, 1 yıl içinde kalan 10 bin konutun teslimini peyderpey gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN EN SAĞLAM VE GÜVENLİ KONUTLARINI İNŞA EDİYORUZ”

Kentsel dönüşümün ülkemiz için bir öncelik ve zorunluluk olduğunun İzmir depremiyle bir kez daha acı bir şekilde tecrübe edildiğini ifade eden Bulut, şöyle devam etti: “Ülkemizin deprem kuşağında olduğu bilinciyle TOKİ olarak yıllardır Türkiye’nin en sağlam ve güvenli konutlarını inşa ediyoruz. Kentsel dönüşüm zorunluluğunu merkeze alarak hayata geçirdiğimiz projelerle vatandaşlarımızı TOKİ’nin güvenli çatısı altında buluşturmaya devam edeceğiz.”