“Hedefimiz tüm dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapmak”

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, "Planlı konut üretimindeki yüksek tecrübemizle hedefimiz, tüm dar gelirli vatandaşlarımızı konut sahibi yapmak" dedi.
“Hedefimiz tüm dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapmak”

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, “Planlı konut üretimindeki yüksek tecrübemizle hedefimiz, tüm dar gelirli vatandaşlarımızı konut sahibi yapmak” dedi.

TOKİ Başkanı Bulut, TOKİ Haber Dergisi’nin temmuz sayısı için kaleme aldığı başyazıda önemli açıklamalarda bulundu. Ülke genelinde konut ihtiyacının en fazla olduğu alanları belirleyip toplu konut yatırımları için orta ve uzun vadeli eylem planları hazırladıklarını aktaran Bulut, alt ve orta gelir grubundaki vatandaşların ev hayallerini gerçekleştirmek için çalıştıklarını kaydetti. Son 16 yılda 843 bin 798 konut üretim rakamına ulaştıklarının altını çizen Başkan Bulut, aileleri 15-20 yıl vadelerle kira öder gibi ev sahibi yaptıklarını kaydetti.

“Piyasa koşullarında konut edinme imkânı bulamayan vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını merkeze alarak yaptığımız projeler, sosyal donatıları, çevre düzenlemeleri, yerel kültürü yansıtan estetiği ve çağdaş yaşamla uyumuyla ön plana çıkıyor” diyen Bulut, şöyle devam etti: “Planlı konut üretimindeki yüksek tecrübemizle hedefimiz, tüm dar gelirli vatandaşlarımızı konut sahibi yapmak. Cumhurbaşkanımızın müjdelediği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın koordinasyonunda başlatılan 50 Bin Sosyal Konut Projesi, bu kapsamda hayata geçiriliyor. Yatay ve yerel mimari özellikleri, geleneksel mahalle kültürümüzü günümüze taşıyan uygulamalarıyla dikkat çeken konutlarımızın hak sahiplerini kuralarla belirlemeye devam ediyoruz.

Ülkemizin farklı bölgelerinde yeni projelerimizi hayata geçirmeye devam ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca açıklanan “yerinde, gönüllü ve süratli dönüşüm” prensibi doğrultusunda yılda 300 bin dönüşüm konutu hedefine ulaşmak için çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Kentsel dönüşümde sahadaki en büyük kuruluş olarak bugüne kadar 146 bin konutun ihalesini gerçekleştirdik.

Millet bahçeleri uygulamalarıyla ön plana çıkan İstanbul’a sadece TOKİ olarak 13 millet bahçesiyle toplamda 12 milyon metrekarelik yeşil alan kazandırıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın kişi başı yeşil alan miktarını 15 metrekareye çıkartma hedefi doğrultusunda inşa edilmeye başlanan millet bahçelerinin sayısı 62’ye yükseldi. Bunların 13’ünün inşa çalışmaları, 47’sinin ise projelendirme çalışmaları devam ediyor.

Millet bahçeleri; yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları, spor ve oyun alanları, nitelikli peyzaj alanları ve millet kıraathaneleriyle vatandaşlarımızın bir araya gelip sosyalleşebileceği, hoş ve kaliteli zaman geçireceği mekânlar olacak. Ayrıca bir afet durumunda millet bahçelerinin toplanma mekânları olarak kullanılması için bu alanların işlevselliğini artırmak üzere AFAD ile ortak bir proje de geliştiriyoruz.

Son 16 yıl içinde TOKİ olarak yaklaşık 160 milyar liralık yatırım yaptık. Dolaylı olarak 250 alt sektörü destekleyerek istihdama katkı sağlıyoruz. Sosyal konuttan sosyal donatılara tüm projelerimizle yıl sonuna kadar inşaat sektörüne 16 milyar TL’ye yakın kaynak aktararak ülkemizin ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz.”