İç mekan kapılarda ahşap ve beyaz şıklığı

Peli’nin tasarladığı dekoratif iç mekan kapı koleksiyonuna yeni katılan "arctic" sıra dışı tasarımıyla dikkat çekiyor.

Peli’nin tasarladığı dekoratif iç mekan kapı koleksiyonuna yeni katılan “arctic” sıra dışı tasarımıyla dikkat çekiyor. Arctic Style iç mekan kapılar ahşabın beyazla uyumunu en modern haliyle mekanlara taşıyor.

Ahşabın doğallığını beyazla kombinleyerek yaşam alanlarına farklı bir görünüm katan Arctic Style kapılar, birebir parke uyumuyla mekanın bütün olarak algılanmasına da katkı sağlıyor.

Peli’nin dekoratif iç mekan kapı tasarımlarından olan arctic kapılar, üç farklı kanat genişliği ile iç mekanlarda kullanım kolaylığı sağlıyor. Çizilmelere karşı dayanıklı olan yeni ürün, sıra dışı görünümüyle, bugünün ve yarının trendlerini yaşatmanıza imkan tanıyor.

KAPI VE PARKE YÜZEYLERİNİN UYUMU

Peli’nin diğer iç mekan kapı tasarımında olduğu gibi Arctic Style’da da öncelik parke ve kapı yüzeyini bütünleştirmek. Peli-DK’nın sektöre getirdiği bu yeni anlayış ile mekanlarda kullanılan süpürgelikler ve kapıların pervazları aynı olabiliyor.

GÖRÜNTÜSÜ SES GETİREN, KULLANIMI SESSİZ KAPILAR

Tasarımı ile mekanları ayrıcalıklı kılan Arctic Style, kapı yuvasında kullanılan fitil sayesinde kapının sessiz açılıp kapanmasını sağlıyor. Kilitte ise farklı bir sistem kullanılıyor; Kale’nin ürettiği sessiz kilit sayesinde kapı kilitlenirken de ses çıkarmıyor ve ortamın dinginliğini koruyor.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

“Kentsel dönüşüm, su sorununa çözüm olabilir”

Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen, azalan yer altı sularına dikkat çekerek, “Kentsel dönüşümle İstanbul’un su ihtiyacının yüzde 27’sini karşılanabilir” dedi.
Agra Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen, azalan yer altı sularına dikkat çekerek, “Kentsel dönüşümle İstanbul’un su ihtiyacının yüzde 27’sini karşılanabilir” dedi. Tüm dünyada artan sanayileşme, bina yoğunluğu, artan nüfus, iklim değişikliği gibi faktörler su kaynaklarının azalmasına neden olurken, koronavirüs tarzı salgınlar da suyun önemini bir kez daha ortaya koydu. Kentsel dönüşüm yasası çıktığından bu yana 1 milyon 350 bin bina yenilenirken, binaların neredeyse tamamı minimum enerji kullanacak şekilde dizayn edilmiyor. Sürdürülebilir enerji kaynaklarının kentsel dönüşüm çalışmalarında daha etkin kullanılması gerektiğini belirten Agra Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen, “Bugün binalar enerji tüketiminde yüzde 40’lık bir paya sahip ve yapılan araştırmalara göre şehirleşme böyle devam eder ise bu oran yüzde 60’lara varacaktır. Binalar güneş başta olmak üzere, çevresel faktörleri etkin kullanarak kendi enerjilerini kendileri üretebilmelidir. Milyonlarca metrekare çatılarımız atıl bir şekilde duruyor. Güneşi bol olan bir coğrafyada yaşadığımıza göre atıl olan bu çatılardan da enerji elde etmeliyiz. Kentsel dönüşüm çalışmalarında kendi enerjisini kendi üreten yapılar yaparak hem kullanıcı, enerji için daha az para ödeyecek hem de milli ekonomiye katkı sağlanmış olacaktır” dedi. YAĞMUR DEPOLAMA ALANLARI ŞART OLMALI “İstanbul’da yapılacak olan kentsel dönüşüm projeleri alanlarında ve diğer alanlarda yapılacak olan çalışmalar

Mobilya sektörü mücbir sebep paketinden umutlu

“Ekonomik İstikrar Kalkanı” kapsamında vergi süreçleri bakımından mücbir sebep hükümlerinde mobilya sanayinin de yer alması sektör adına umut verici olarak karşılandı.
Koronavirüs (Covid-19) salgınının ekonomik alandaki etkilerine karşı devreye alınan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” kapsamında vergi süreçleri bakımından mücbir sebep hükümlerinde mobilya sanayinin de yer alması sektör adına umut verici olarak karşılandı. MOSDER Başkanı Mustafa Balcı, Covid-19 salgını nedeniyle yüzbinlerce kişiye istihdam sağlayan mobilya sektörü olarak hem Dünya Sağlık Örgütü’nün hem de Sağlık Bakanlığı’nın almış olduğu önlemleri yakından takip ettiklerini dile getirdi. Başkan Balcı, “Mobilya üretiminin en yoğun olduğu bazı şehirlerimizde tedbir amacıyla geçici süreyle üretime ara verildi. Üretim faaliyetlerine devam eden markalarımızın fabrikalarında ise güvenlik ve hijyen tedbirleri en üst seviyede uygulanmaya devam ediyor” dedi. Başkan Balcı, “Mobilya sektörü adına bu süreçte açıklanan önlem paketlerine istinaden başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’a teşekkürlerimizi iletiyoruz. İyi günde olduğu gibi bu zor günlerden de ülke olarak birlik ve beraberlik içerisinde çıkacağımıza inanıyorum. Sektörümüz adına bu zorlu süreçte üreticiler, satıcılar, tedarikçiler olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız. Ancak dünya genelinde etkisini sürdüren bu küresel mücadelenin milli ekonomimize etkisini minimum düzeyde tutmak üzere devletimizin ve bankaların ilave desteklerini bekliyoruz” diye ifade etti.

“Açık hava AVM’lere ilgi artacak”

Gayrimenkul Geliştirme Danışmanı Can Aydınoğlu, koronavirüs sonrasında açık hava AVM’lerin daha fazla ziyaretçi ağırlayacağını belirtti.
Gayrimenkul Geliştirme Danışmanı Can Aydınoğlu, koronavirüs sonrasında açık hava AVM’lerin daha fazla ziyaretçi ağırlayacağını belirtti. Lens Yaşam Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Gayrimenkul Geliştirme Danışmanı Can Aydınoğlu, “Dünyada da ülkemizde de birbirinden izole alanlarda duvarlarla çevrili toplu konut projelerinden ve bunlardan ayrı konumlarda arabayla ulaşılan büyük AVM’lerden uzaklaşılarak yaşama dair tüm ihtiyaçları bir arada, kısa zamanda karşılayabileceğimiz, yaşayan semt merkezlerine doğru bir eğilim var. 2023 yılına kadar mevcutta olan 453 AVM’ye 10 AVM daha eklenecek ve bunlar da açık hava AVM’si olacak. Çünkü ziyaretçiler kendilerini caddede gezerken hissetmek, temiz hava almak istiyorlar” dedi. Caddeleşen alışveriş merkezlerinin döneminin yaşanmaya başlayacağına ve koronavirüs sonrasında açık hava AVM’lerinin daha da trend olacağını belirten Aydınoğlu, Kurtköy Yenişehir’de, Sabiha Gökçen’e yürüme mesafesinde bulunan 33 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu 1162 konuttan ve 85 ticari alandan oluşan Lens Yaşam’da da sanatı, sporu, eğlenceyi ve alışverişi bir araya getirdiklerini kaydetti. Aydınoğlu, gayrimenkul piyasasının içinden geçmiş olduğu çok zor bir dönemde, satışa sunulan 500 rezidansın tamamına yakınının inşaat devam ederken satıldığını kaydetti. Ticari alanlarda da 3 ay içinde 300 kiralamanın gerçekleştiğine dikkat çeken Aydınoğlu, proje tamamlanmadan kiralamaların yüzde 75 oranında bitirilmesinin açık hava konseptli projelere olan yoğun ilgiyi gösterdiğini sözlerine ekledi.