“İklim değişikliği sınır tanımayan küresel bir krizdir”

Bakan Kurum, iklim değişikliğinin sınır tanımayan küresel bir kriz olduğunu belirterek, "Dünyamızın içinde bulunduğu kritik eşikte ihtiyacımız olan şey küresel krizlere karşı küresel bir iş birliğini hayata geçirmektir" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, iklim değişikliğinin sınır tanımayan küresel bir kriz olduğunu belirterek, “Dünyamızın içinde bulunduğu kritik eşikte ihtiyacımız olan şey küresel krizlere karşı küresel bir iş birliğini hayata geçirmektir” dedi.

Bakan Kurum, Bakanlığın toplantı salonunda, online düzenlenen G20 Çevre Bakanları Toplantısı’na katıldı. Toplantının geçen yıl haziran ayında Japonya’da “Enerji Dönüşümü ve Sürdürülebilir Kalkınma” başlığıyla düzenlendiğini anımsatan Kurum, bu sene Kovid-19 salgını nedeniyle toplantının dijital ortamda gerçekleştirildiğini ifade etti.

Toplantılarda alınacak kararların, ülkeler ve tüm insanlık için hayırlı olmasını dileyen Kurum, “Küresel salgının bir an evvel sona ermesini ve önümüzdeki yıl İtalya’daki toplantıda bir arada olmayı temenni ediyorum” dedi.

G20 ülkelerinin dünya ekonomisinin yüzde 80’ini ve dünya nüfusunun üçte ikisini temsil ettiğine dikkati çeken Kurum, şunları kaydetti: “Bu sebeple alacağımız kararlar, ortak evimiz olan bütün bir yerküreyi ilgilendirmektedir. İklim değişikliği, sınır tanımayan, küresel bir krizdir. Bakın Türkiye’de sadece 2020’nin ilk 9 ayında yaşadığımız sellerin bize maliyeti milyarlarca Türk lirası oldu. Onlarca insanımızı kaybettik. Şu an dünyamızın içinde bulunduğu kritik eşikte ihtiyacımız olan şey küresel krizlere karşı küresel bir iş birliğini hayata geçirmektir. Biz ülke olarak, dünyamızı ilgilendiren sorunlara çözüm bulmak için çok önemli projelere imza atıyoruz. Bunlardan en önemlisi de iklim değişikliğiyle mücadeledir. Bugün Türkiye’nin 7 bölgesi için ayrı ayrı iklim değişikliği eylem planları hazırladık. Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı kapsamında çalışmalarımızı başlattık. Özellikle yenilenebilir enerjide geldiğimiz nokta, Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadelesinin en önemli göstergelerinden biri olmuştur. Yenilenebilir enerji kurulu gücümüz, 2011’den bugüne 19 bin megavattan 45 bin megavatın üzerine çıkmıştır. Bu alanda, Avrupa’nın 6’ncı dünyanın 13’üncü ülkesiyiz.”

Ağustosta Türkiye’nin ilk, Avrupa ve Orta Doğu’nun tek entegre güneş paneli üretim tesisinin açılışının yapıldığını aktaran Kurum, dünyanın en kapsamlı çevre projelerinden olan Sıfır Atık Projesi’ni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlattıklarını söyledi.

Türkiye’deki plastik kirliliğini önlemek için ücretlendirilen plastik poşet kullanımının yüzde 80 oranında düşürüldüğünü belirten Kurum, “İçecek ambalajlarına zorunlu depozito uygulamasını getirdik. Kayıt dışılığı önlemek için Geri Kazanım Katılım Payı uygulamasını başlattık” bilgisini verdi.

“Sıfır Atık Mavi” seferberliği ile deniz kirliliğinin önlendiğini ifade eden Kurum, Türkiye’nin atıkları geri dönüştürdüğünü, asla doğaya bırakılmadığını vurguladı.

Atık geri kazanım oranının yüzde 13’lere çıktığını dile getiren Kurum, şöyle devam etti: “2023 yılına kadar geri kazanım oranımızı en az yüzde 35’e çıkaracağız. Ülkemizdeki korunan alan büyüklüğümüzü, yüzde 9’dan OECD ortalaması olan yüzde 17’ye çıkarıyoruz. Türkiye’yi bir uçtan bir uca yeşil ağlarla öreceğimiz ekolojik koridorlar, yeşil hatlar, yeşil yollar oluşturuyoruz. 81 ilde 81 milyon metrekarelik alana yapacağımız millet bahçelerimizle, ülkemizdeki yeşil alan miktarını artırıyor, şehirlerimize nefes aldırıyoruz. Bütün kamu binalarımızda ve kentsel dönüşüm projelerimizde güneş enerjisi sistemlerini tesis ediyor, binalarımızın enerji verimliliği yüksek, enerji savurmayan, güçlü yalıtımı olan yapılar olmasını sağlıyoruz. Türkiye olarak, 2030 yılına kadar ağaçlandırmadan mera ıslahına, ormanlarımızın yeşil alanlarımızın artırılmasına ve arazi tahribatının dengelenmesine kadar belirlediğimiz tüm hedefleri gerçekleştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Akdeniz ülkeleri içerisindeki en büyük hacme sahip iki adet yapay resif projemizle deniz canlıları için yeni habitatlar oluşturup biyolojik çeşitliliğe katkı sağlıyoruz. Kuzey Ege Denizi’nde kırmızı mercanları koruyup yok olmalarını önledik, önlemeye de devam ediyoruz.”

Kovid-19 salgınının zengin fakir, kuzey güney, doğu batı ayırt etmeksizin bütün ülkeleri etkileyen küresel bir musibete dönüştüğünü vurgulayan Kurum, “Bu salgın, çevre dostu bir dünya kurmanın, doğa ile kardeş olmanın ve yeşil dönüşümün önemini de gözlerimizin önüne sermiştir. Çocuklarımıza temiz bir dünya bırakmak, sağlıklı bir gelecek sunmak hepimizin üzerinde olan hayati bir sorumluluktur” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yeni dünya düzeninde, hem salgın hem de iklim değişikliği karşısında mücadeleye, bütün ülkelerle birlikte, kararlılıkla devam edeceklerini kaydetti.

Toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Bülent Üncü, Dışişleri Bakanlığı Enerji, İklim Değişikliği ve Sınıraşan Sular Genel Müdür Yardımcısı Subutay Yüksel de katıldı.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Gaziantep’in yeni millet bahçesine gastronomi sokağı

Bakan Kurum, Gaziantep'te yapımı süren üçüncü millet bahçesinde incelemelerde bulunarak, içerisinde gastronomi sokağı da olacak projenin 2021 ortalarında tamamlanacağını açıkladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziantep’te yapımı süren üçüncü millet bahçesinde incelemelerde bulunarak, içerisinde gastronomi sokağı da olacak projenin 2021 ortalarında tamamlanacağını açıkladı. Bakan Kurum, Gaziantep’teki temasları kapsamında Şehitkamil ilçesinde yapımı devam eden millet bahçesinde incelemede bulunarak, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kurum’a Bakan Yardımcısı Fatma Varank ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut eşlik etti. Gaziantep’teyiz. Şehrimizde yapımı süren üçüncü millet bahçemizde incelemelerde bulunduk. Yüzde 85’i yeşil alan olan, gastronomi sokağı, cami, millet kıraathanesi, yürüyüş yolu, kapalı otopark gibi sosyal donatıların yer aldığı bahçemizi 2021 yılı ortalarında tamamlayacağız. pic.twitter.com/IbznBfnW76— Murat KURUM (@murat_kurum) September 26, 2020 Türkiye genelinde 42 millet bahçesini tamamladıklarını belirten Kurum, “Diğerlerini de etaplar halinde 2023 yılına kadar bitirmek suretiyle kişi başı yeşil alan miktarını tüm ülke genelinde arttıracak ve OECD verileri olan 15 metrekareye eriştirecek adımları atacağız” dedi. GASTRONOMİ SOKAĞI Gaziantep’te üçüncü millet bahçesinin yapımının devam ettiğini açıklayan Kurum, şunları söyledi: “Yüzde 85’i yeşil alan olan, gastronomi sokağı, cami, millet kıraathanesi, yürüyüş yolu, kapalı otopark gibi sosyal donatıların yer aldığı bahçemizi 2021 yılı ortalarında tamamlayacağız.”

“Kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz”

Bakan Kurum, 5 yılda 1,5 milyon konutu dönüştürmeyi hedeflediklerini söyleyerek, "İnşallah kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1,5 milyon konutu dönüştürmeyi hedeflediklerini söyleyerek, “İnşallah kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz” dedi. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şırnak’a gelen Bakan Kurum, bir otelde düzenlenen İl Değerlendirme Toplantısına katıldı. Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından açıklama yapan Kurum, kadim şehir Şırnak’ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tüm Şırnaklıları selamladığını söyledi. Kurum, Şırnak’ı sıkça ziyaret ettiklerini, tüm ekibi ile istişarelerde bulunduklarını ifade ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Şehircilik vizyonu” çerçevesinde Şırnak başta olmak üzere tüm illerde çalışmaları hızlı ve kararlı bir şekilde yapmaya gayret gösterdiklerini belirtti. Bugün de gerçekleştirilen toplantı ile sorunları tespit ettiklerini, çalışmaları değerlendirdiklerini, yeni yapacakları çalışmaları istişare etme fırsatı bulduklarını dile getiren Kurum, “Şırnak ne yazık ki terör olayları sebebiyle, çukur siyasetinden, terör olaylarından çok ciddi zararlar gördü. Hem şehirlerimiz hem vatandaşlarımız bu noktada çok önemli mücadeleler verdiler. Hamdolsun bugün terörün bütün izleri ortadan kaldırılmak suretiyle şehrimiz bambaşka bir hüviyete kavuştu. Artık bugün hepimiz yeni Şırnak’ı konuşuyoruz. Gerçekleştirilen her proje Şırnak’ta Şırnaklı vatandaşlarımızın hak ettiği şekilde, vatandaşımız bugün Edirne’de, Muğla’da, Antalya’da nasıl bir yaşam sürdürüyorsa Şırnak’ta, ilçelerinde de aynı yaşamı aynı kaliteyi aynı standardı sağlayacak çalışmaları tüm ekibimizle sürdürmeye gayret gösteriyoruz” dedi. “Şırnak merkez ve ilçelerinde 10 bin

Hazine taşınmazlarında yeni bir kira ertelemesi olmayacak

Bakan Kurum, yeni tip koronavirüs ile mücadele sürecinde hazine taşınmazları üzerinde tarım, ticaret, turizm sektörlerinde faaliyet gösteren vatandaş ve işletmelerin mali yükünü azaltmak için yaptıkları kira ertelemesinin yeniden yapılmasının şu an için söz konusu olmadığını bildirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni tip koronavirüs ile mücadele sürecinde hazine taşınmazları üzerinde tarım, ticaret, turizm sektörlerinde faaliyet gösteren vatandaş ve işletmelerin mali yükünü azaltmak için yaptıkları kira ertelemesinin yeniden yapılmasının şu an için söz konusu olmadığını bildirdi. Salgın sonrası Bakanlık bünyesindeki iş yerleri başta olmak üzere hazine taşınmazları ve turizm işletmelerinde yapılan kira ertelemesinin tekrarlanması konusuna ilişkin Kurum, “Yeni bir erteleme şu an için söz konusu değil” dedi. Pandemi ile mücadele sürecinde hazine taşınmazları üzerinde tarım, ticaret, turizm sektörlerinde faaliyet gösteren vatandaş ve işletmelerin mali yükünü azalttıklarını anımsatan Kurum, şöyle konuştu: “Salgın süreciyle beraber hem turizm işletmelerimize hem de Milli Emlak Genel Müdürlüğümüz bünyesindeki tüm işletmelere 6 ay süreyle taksitlerini öteleme imkanı getirmiştik. Kasım, aralık ayına kadar zaten hiç bir bedel ödemiyorlar. Bu süreçte vatandaşımızın, esnafımızın hep yanında olmaya gayret gösterdik. Kiralarımızı o süreçte almadık, ödenmesi gereken bedellerin ötelenmesini yaptık.” Hazine taşınmazları ile ilgili çiftçileri sevindirecek çok önemli bir karar daha aldıklarını aktaran Kurum, Tarım ve Orman Bakanlığı ile hayata geçirdikleri proje kapsamında Hazineye ait tarım arazilerini üretime açtıklarını söyledi. Arazileri, topraksız olan ve yeterli toprağı olmayan çiftçilere 10 yıl süreyle kiraya vereceklerini belirten Kurum, ilk etapta Konya, Aksaray, Kütahya, Samsun, Eskişehir ve Afyonkarahisar’da 41,5 milyon metrekarelik