İklim değişikliğiyle mücadeleye Karadeniz’den başlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında hazırlanan ve 6 ili kapsayan "Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı" tamamlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında hazırlanan ve 6 ili kapsayan “Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı” tamamlandı.

Dünyanın farklı coğrafyalarında olduğu gibi Türkiye’de de küresel iklim değişikliğinin etkileri hissediliyor. İklim değişikliğinin bir etkisi olarak Trabzon’un Araklı ilçesinde yaşanan sel felaketi sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mücadele noktasında çalışmalarına hız verdi.

Bu kapsamda Bakanlık tarafından, öncelikle iklim değişikliğinden en çok etkilenen Trabzon, Samsun, Ordu, Rize, Giresun ve Artvin illerini kapsayan “Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı” hazırlandı.

TRABZON’DA AÇIKLANACAK

Bakan Murat Kurum tarafından yarın Trabzon’da detayların açıklanacağı eylem planında, iklim değişikliğiyle mücadeleye dikkat çekilecek. Dört önemli başlık altında birçok maddenin ele alınacağı toplantıda, iklim değişikliğinin dünya ve Türkiye’deki etkisi ve mücadele noktasında Bakanlık olarak yapılan çalışmalar konuşulacak.

DİĞER BÖLGELER İÇİN DE EYLEM PLANI HAZIRLANACAK

Bakanlık tarafından, Karadeniz Bölgesi’nin ardından 6 ay içerisinde diğer altı bölge için de eylem planı hazırlanacak.

“Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ilimizde dere güzergahı üzerindeki şu an iklim değişikliği sebebiyle olmaması gereken binaların tespitini de bir ay içinde tamamlayacağız. İnşallah 4 ilimizde bu tespitleri yapıp vatandaşlarımızı sağlam, güvenli konutlarına taşıma sürecine ve yeni inşaatların yapım sürecine bu yıl içinde başlamak istiyoruz” ifadelerini kullanan Kurum, yarın gerçekleştirilecek toplantıda, bu konuda gelinen nokta ve yol haritasına ilişkin bilgi verecek.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Dünyanın ilk Taşkın Müzesi için kazma vuruldu

Taşkın olaylarına dikkati çekmek ve halkı bilinçlendirmek amacıyla dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan Taşkın Müzesi Trabzon'da inşa ediliyor.
Taşkın olaylarına dikkati çekmek ve halkı bilinçlendirmek amacıyla dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan Taşkın Müzesi Trabzon’da inşa ediliyor. Türkiye’nin en çok yağış alan bölgesi olan Doğu Karadeniz’de yaklaşık 74 bin münferit dere bulunuyor. Bu kapsamda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ülkedeki taşkın olaylarına dikkati çekmek ve halkı bilinçlendirmek için Taşkın Müzesi projesini hayata geçiriyor. Dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan Taşkın Müzesi’nin ihalesinin ardından, yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı ve kasım ayı başı itibari ile inşaat çalışmalarına başlandı. DSİ tarafından yapılacak müzeden 7’den 70’e herkes faydalanabilecek. Müzede, ‘taşkına sebebiyet vermemek’, ‘taşkından korunmak’ ve ‘taşkın anındaki davranışlar’ ile ilgili aktivasyon alanları, simülasyonlar, deneysel setler ile dünya genelinde son yıllarda uygulanmaya başlanan yenilikçi taşkın kontrol tesislerinin tanıtılacağı bölümler gibi pek çok farklı alanlar yer alacak. 2020 yılında tamamlanması hedeflenen Taşkın Müzesi’nde, geçirgen bent hidrolik modeli, yenilikçi ve klasik taşkın/rusubat kontrol tesis tipleri, interaktif nehir ve şehir taşkını modeli, heyelan-taşkın etkileşim modeli, 1929 yılı Of heyelan/taşkın maketi, bilgilendirme sinema salonu, acil müdahale timi odası, sanal gerçeklik taşkın odası, taşkın teknik bilgilendirme bölümü, tarihi taşkınlar bölümü, taşkında davranış bölümü ve erken uyarı simülatörü yer alacak. Müzede ayrıca dokunmatik harita ile ziyaretçiler evlerinin taşkın tehdidinde olup olmadığına bakabilecek.

Bakan Yardımcısı Birpınar’dan ‘Silahtarağa Projesi’ açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Birpınar, İBB'nin Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Projesini iptal etmesine tepki gösterdi.
Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Projesini iptal etmesine ilişkin, “Bu teknolojiyi İstanbul gibi bir şehir için ‘ihtiyaç yok’ diye iptal etmek ne akla ne de vicdana sığar” dedi. Birpınar, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, İBB’nin Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesini iptal etmesine tepki gösterdi. Projeye duyulan ihtiyaca ve gerekliliğine dikkati çeken Birpınar, “Dünyanın, atık suyu evde dahi kullanılabilecek seviyeye getirebilecek en ileri teknolojisi olan membran teknolojisiyle yapılacak tesis Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyük kapasiteli membran tesisi olacaktı. Yani tesiste, atık suyu içilebilir seviyeye getirme teknolojisi var. İmamoğlu’nun İstanbul için ‘İhtiyaç yok’ dediği arıtma tesisine sahip Singapur’da, bu tesiste arıtılan suya mineral takviyesi yapılarak marketlerde içme suyu olarak satılıyor. ABD, tesisten arıtılan suyu, yer altına pompalayarak, yer altı su seviyesini korumada kullanıyor. Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan, kentsel dönüşüm sürecine giren, altyapı ihtiyacı her gün büyüyen İstanbul için ‘İhtiyaç yok’ demek, İstanbullulara büyük haksızlıktır. Kaldı ki İmamoğlu’nun seçim vaatlerinde İleri Teknoloji Arıtma Tesisi vardı” değerlendirmesinde bulundu. Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi ilgili teknik bilgiler paylaşan Birpınar, “İptal edilen tesisin arıtma kapasitesi 435 bin metreküp/gün ve membran teknolojisi ile yapılacaktı. Tesisin tamamı yer altında yapılacak, üzeri halka açık yeşil alan

Daha yeşil bir Türkiye için “Geleceğe Nefes Ol”

11 Kasım 2019'da saat 11.11'de, 81 ildeki 2023 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon fidan toprakla buluşacak.
11 Kasım 2019’da saat 11.11’de, 81 ildeki 2023 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon fidan toprakla buluşacak. 11 milyon ağacın geleceğe miras bırakılacağı seferberlikle, dünya rekoruna da koşulacak. Türkiye’yi Guinness Rekorlar Kitabı’na taşıyacak bu ağaçlandırma seferberliğine ‘Geleceğe Nefes’ adı verildi. 11 Kasım 2019’da 11 milyon fidan geleceğe nefes olmak üzere miras bırakılacak. Yurt genelinde gerçekleştirilecek ağaçlandırma seferberliği için hem yurt içindeki hem de yurt dışında olan vatandaşlar destek olabilecek. Vatandaşlar, “Geleceğe Nefes” (gelecegenefes.com) internet sayfası üzerinden Türkiye’nin istediği bölgesinde dikilecek 5 ağaca kendisi ve aile bireylerinin isimlerini vererek fidan sahiplenebilecek ve bağışta bulunabilecek.