İlk meclis binası restore edilecek

Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi'nde (1. TBMM Binası), 2 ay boyunca devam etmesi planlanan restorasyon çalışması yapılacak.
İlk meclis binası restore edilecek

Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde (1. TBMM Binası), 2 ay boyunca devam etmesi planlanan restorasyon çalışması yapılacak.

Ankara’nın Ulus meydanında bulunan 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası, restorasyon çalışmaları kapsamında ziyarete kapatıldı. Konuyla ilgili sosyal medyadan bir açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde (1. TBMM Binası) iki ay sürecek restorasyon çalışmalarının 1 Kasım itibariyle başlayacağı bildirildi. Açıklamada, “Millî mücadelenin eseri olan bu eşsiz mekanı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın ardından ziyarete kapatıyoruz ve yeniden buluşacağımız anı sabırsızlıkla bekliyoruz” denildi.

BİNANIN TARİHİ

İnşaasına 1915 yılında başlatılan bina, 23 Nisan 1920 ile 15 Ekim 1924 tarihleri arasında 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak kullanıldı. Türk mimari stilinde olan iki katlı binanın en belirgin özelliği duvarlarında Ankara taşı kullanılmış olması.

Meclis Binası, Atatürk’ün doğumunun 100. yılını kutlama programı çerçevesinde, 1981 yılında restorasyon çalışmaları sonucu “Kurtuluş Savaşı Müzesi” adını aldı.