“İmar Barışı’nda süre yıl sonuna kadar uzatılsın”

AYİDER Başkan Yardımcısı Ahmet Erkurtoğlu, İmar Barışı'nda sürenin yıl sonuna kadar uzatılıp, taksit kolaylığı getirilmesi gerektiğini açıkladı.
“İmar Barışı’nda süre yıl sonuna kadar uzatılsın”

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkan Yardımcısı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, İmar Barışı’nda sürenin yıl sonuna kadar uzatılıp, taksit kolaylığı getirilmesi gerektiğini açıkladı.

Başvuru süresi 15 Haziran’da dolan imar barışına 10 milyon 250 bin kişi başvurdu. Şimdiye kadar yaklaşık 20 milyar TL gelir elde edildi. Ancak ödemelerin 30 Haziran’da son bulacağı imar barışında ilk hedef olan 40 milyar TL’lik rakamının yakalanması zorlaştı. AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı ve Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkan Yardımcısı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, sürenin yıl sonuna kadar uzatılıp taksit kolaylığıyla imar barışından 30 milyar TL’lik hedefin yakalanabileceğini belirtiyor.

Türkiye’nin en büyük problemlerinden birini oluşturan 14 milyon civarındaki kaçak, ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı, 31 Mart 2017 tarihinden önce yapılmış bina stoğunun imar barışı kapsamında değerlendirilmesi, 15 Haziran Cumartesi günü tamamlandı. Başvuru kayıt belgesinin 15 Haziran Cumartesi günü, ödemelerin ise 30 Haziran’da yapılacağı imar barışında şimdiye kadar 10 milyon 250 bin kişiye karşılık, yaklaşık 20 milyar TL gelir elde edildi. Hedef 15 milyon başvuruya karşılık 40 milyar TL’lik gelir elde etmek olsa da ancak gelirin neredeyse yarısı sağlanabildi. AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı ve AYİDER Başkan Yardımcısı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, son ödeme tarihine birkaç gün kala başvuru yapacak kişilerin ödeme yapamayacağına dikkat çekiyor. “İmar barışında istenilen gelirin elde edilememesinin en büyük nedeni, yüksek fiyatlar ve bunun taksitlendirilememesi. Ziraat Bankası üzerinden her ne kadar taksitlendirme şansı sunulsa da yüksek faiz oranı, vatandaşları imar barışına başvuru yapsalar da ödeme yapmaktan uzak tutuyor. Aynı durumu sanayiciler de yaşıyor. Sanayicilerle yaptığımız istişarelerde, sanayide imar sebebiyle iskan ve ruhsat alamama şikayeti yaşadıklarını, sanayide toplam inşaat alanının fazla olmasından dolayı yüksek başvuru bedelleri çıktığından ekonomik koşullar nedeniyle ödeme yapamayan firmaların olduğunu duyuyoruz” diyen Erkurtoğlu, yüzde 1’in altındaki faizlerle yapılacak taksitlendirme seçenekleri ve başvuru bedelleri düşürülmesi koşuluyla yıl sonuna kadar imar barışının uzatılması halinde en azından 30 milyar TL’lik gelirin yakalanabileceğini sözlerine ekledi.