İnşaat atıkları sanata dönüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Atıktan Sanata (ARTWİST) adlı projenin tanıtımı için düzenlenen törene katıldı.
İnşaat atıkları sanata dönüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, İstanbul Havalimanı’nda, himayesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi’nden ilham alınan, Atıktan Sanata (ARTWİST) adlı projenin tanıtımı için düzenlenen törene katıldı.

Tören öncesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile birlikte İGA’nın ev sahipliğinde oluşturulan sergiyi gezen Emine Erdoğan, müzayede satışının ardından tüm gelirleri Çocuk Destek Merkezleri (ÇODEM) yararına kullanılacak ileri dönüşüm eserlerini tek tek inceledi. Daha sonra törende bir konuşma yapan Emine Erdoğan, İstanbul Havalimanı’nın Türkiye’nin dünyaya açılan bir kapısı olduğunu, buradan verecekleri her mesajın, dünyaya sundukları bir vizyonu ifade ettiğini belirtti.

Başarılı organizasyonda emeği geçen herkesi tebrik eden Emine Erdoğan, “Bildiğiniz gibi, Atıktan Sanata Projesi, İstanbul Havalimanı inşaatı sırasında oluşan atık materyalin, sanat eserlerine dönüştürülmesi fikriyle oluştu. İlk kez bir inşaat sahasında, bir sanat atölyesi kuruldu. Bugüne kadar 100 ton atık geri dönüştürüldü. Bu çalışmalar sonucunda, ‘botanik’, ‘moda’, ‘heykel’ ve ‘kullanılabilir ürün’ kategorilerinde çeşitli eserler ortaya çıktı. Bunların satışından elde edilecek gelir, sosyal sorumluluk projelerine aktarılacaktır. Yani, muhteşem ve çok hayırlı bir döngünün içindeyiz şu anda” diye konuştu.

Attıkları her adımla, topluma önemli bir mesaj yaymaya çalıştıklarına dikkati çeken Emine Erdoğan, “Artık biliyoruz ki, çöp ya da atık diye tabir ettiğimiz şeyler, aslında ömürlerini henüz tamamlamamış enerji kaynaklarıdır. Önemli olan, onlara farklı bir bakış açısıyla bakabilmeyi bilmek. Sanat da bu noktada bize önemli bir pencere açıyor” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından projeye katkıda bulunan dokuma sanatçısı Fırat Neziroğlu tarafından Emine Erdoğan’a kaftan takdim edildi.

Emine Erdoğan da projeye katkılarından dolayı; mimar Seçkin Pirim, Yunus Karma, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Olgaç Artam, Meriç Aktaş Ateş ile Fırat Neziroğlu’na plaket verdi.

Projede yer alan sanatçı ve yöneticilerle fotoğraf çektiren Emine Erdoğan, tüm geliri ÇODEM’e bırakılacak, 27 eserin satılığa çıkarıldığı ve Olgaç Artam tarafından yönetilen müzayedeye katıldı.

Müzayedede Emine Erdoğan’ın son dokunuşlarını yaparak katkıda bulunduğu, Prof. Dr. Rahmi Atalay’ın atık çatal ve kaşıklarla oluşturulan “Anadolu” eseri İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu tarafından 500 bin lira bedelle satın alındı.

Emine Erdoğan’ın katkıda bulunduğu, Yunus Karma’nın “Zamanın Dönüşümü” eseri de Reyhan Kalyoncu tarafından alındı.