İnşaat malzemelerinin ihracatı yeniden hızlandı

İnşaat malzemeleri ihracatı, temmuz ayında miktar bazında 4,56 milyon ton olarak gerçekleşti.

İnşaat malzemeleri ihracatı, temmuz ayında miktar bazında 4,56 milyon ton olarak gerçekleşirken, bu yılın ikinci en yüksek aylık değerini yakaladı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’nin Temmuz 2019 sonuçları açıklandı.

Buna göre, inşaat malzemeleri ihracatı temmuz ayında önemli ölçüde hızlandı. İhracat Değer Endeksi söz konusu dönemde bir önceki aya göre yüzde 44, İhracat Miktar Endeksi ise yüzde 34,4 yükseldi. İhracat Birim Fiyat Endeksi’nin bir önceki aya göre arttığı temmuz ayında, İhracat Değer Endeksi geçen yılın temmuz ayının da 7,32 puan üzerinde gerçekleşti.

TEMMUZ AYI İHRACATI 1,96 MİLYAR DOLAR

İnşaat malzemeleri ihracatı miktar olarak temmuz ayında 4,56 milyon ton, değer bazında ise 1,96 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Böylece ihracat bu yılın ikinci en yüksek aylık değerini yakaladı.

İhracat birim fiyatları haziran ayında 0,40 dolar iken temmuz ayında 0,43 dolara yükseldi. Geçen yılın temmuz ayında ihracat birim fiyatı 0,52 dolar seviyesinde bulunuyordu.

İnşaat malzemeleri ithalatı da temmuz ayında 227,6 bin tonla yılık en yüksek ikinci aylık değerini aldı. İthalatın 635 milyon dolar olduğu temmuz ayında, ithalat birim fiyatları kilogram başına 2,79 dolara yükseldi. Böylece ithalat birim fiyatı temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,8 artış gösterdi.

ÇALIŞMA GÜN SAYISI NORMALLEŞİNCE İHRACATTA SIÇRAMALAR YAŞANDI

Türkiye sanayi ürünleri ihracatı mevsimsellikler ile dalgalanmalar gösteriyor. Temmuz ayında çalışma gün sayısının normalleşmesiyle Türkiye’nin sanayi ürün ihracatında tüm göstergeler önemli ölçüde arttı. Türkiye sanayi ürünleri ihracatı miktar endeksi temmuzda aylık bazda yüzde 22,4 yükseldi.

İnşaat malzemeleri dışı sanayi ihracatı miktar endeksi de temmuzda bir önceki aya göre yüzde 10,3, yıllık bazda yüzde 15,1 yükseldi. Sanayi ürünleri ihracat birim fiyatı 2018 temmuzda 1,75 dolar iken bu yılın temmuz ayında 1,54 dolar oldu.

İnşaat malzemeleri dışı sanayi ihracat birim fiyatları ise geçen yılın temmuz ayında 3,14 dolarken, bu yılın aynı ayında 2,95 dolar olarak gerçekleşti.

MİKTARLAR VE DEĞERLER ARTTI

Temmuzda 8 alt ürün grubundan 7’sinin ihracat birim fiyatları geçen yılın aynı ayına göre geriledi. Fiyat düşüşleri genel olarak iki haneli rakamlarda oldu.

Söz konusu dönemde aylık bazda ihracat birim fiyatı artan tek sektör yüzde 4,3 ile prefabrik yapılar oldu. Mineral ürünlerin ihracat birim fiyatları yüzde 18,8, kimyasalların ihracat birim fiyatı yüzde 14, yalıtım malzemeleri ürünlerinin ihracat birim fiyatları yüzde 2 geriledi.

Yıllık bazda ise 8 alt ürün grubunun 7’sinin ihracatı miktar olarak arttı. Bu dönemde, prefabrik yapılar yüzde 16,6 ile miktar olarak ihracatı düşen tek alt sektör oldu.

Temmuz ayında en yüksek ihracat miktar artışı yüzde 68,8 ile ağaç ve ahşap ürünlerinde gerçekleşti. Yüksek miktar artışı yaşanan diğer alt sektör ise yüzde 35,1 ile mineral ürünler oldu. Prefabrik yapıların ihracatı miktar olarak temmuzda geçen yılın aynı ayının altında kaldı.

2019 temmuzda 8 alt ürün grubunun 7’sinde ihracat değer olarak geçen yılın aynı ayına göre arttı. En yüksek ihracat değer artışı yüzde 37,1 ile ağaç ve ahşap ürünlerinde gerçekleşirken, yalıtım malzemelerinde değer olarak ihracat yüzde 22,8 arttı. Değer olarak ihracatı düşen tek alt sektör ise yüzde 13 ile prefabrik yapılar oldu.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

“Medeniyetimizin izlerini koruyacak, modern şehirler kuracağiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hem medeniyetimizin izlerini koruyacak hem modern dönemin şartlarına uyum sağlayacak hem de küreselleşen dünyada ‘ben de varım’ diyebilen şehirler kuracağız” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hem medeniyetimizin izlerini koruyacak hem modern dönemin şartlarına uyum sağlayacak hem de küreselleşen dünyada ‘ben de varım’ diyebilen şehirler kuracağız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda düzenlenen 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’ne katıldı. Kongre’nin ana teması “Şehirlerin Dili” programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirlerin mekânla insanın buluştuğu yerler olduğunu belirterek medeniyetlerin de şehirlerde inşa edildiğine işaret etti. Her medeniyetin kendi inanç, ahlak, sanat ve felsefe anlayışı çerçevesinde şehri tanımladığını ve şekillendirdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, kimi şehirlerin eğlence için insanların katledildiği arenalarıyla öne çıktığını, kimi şehirlerin cadı suçlamasıyla insanların yakıldığı meydanlarıyla ünlendiğini, kimi şehirlerin de yüzbinlerce canın telef edilerek yükseltildiği devasa yapılarıyla tarihte yer bulduğunu anlattı. “Bizim medeniyetimiz ise ‘önce insan’ diyen bir tasavvurun eseri olarak inşa edilmişlerdir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Yahya Kemal’e göre bizim devlet kurma ve askerlik dışında, dünya ortalamasının fevkinde olan üç büyük sanatımız vardır. Bunlar mimari, şiir ve musikidir. ‘Hüner, bir şehir bünyâd etmektir, / Reaya kalbin âbâd etmektir.’ Fatih bu mısralarıyla, aslında bizim şehirlerimizin kuruluş amacını da ifade ediyor. Evet… Devleti ve şehri yaşatmanın yolunun insanı yaşatmaktan geçtiğini ifade eden bir medeniyetten söz ediyoruz. Farabi buna ‘erdemli şehirler’ diyor. Camileriyle, medreseleriyle, kütüphaneleriyle, şifahaneleriyle anılan şehirleri inşa ve imar

Türkiye’den dünyaya örnek tarihi eser hassasiyeti

Tarihi eser hırsızlığına geçit vermeyen Türkiye, Irak’a tarihi miraslarını teslim etti.
Hatay Cilvegözü sınır kapısından geçtiğimiz yıl Türkiye’ye sokulmak istenilen tarihi eserler doğduğu topraklar olan Irak’a iade edildi. Anadolu’dan kaçak yollarla yurt dışına çıkarılarak dünyanın en seçkin müzelerinde sergilenen tarihi mirasının hassasiyetle izini süren Türkiye, başka ülkelerin tarihi eserlerine de sahip çıkıyor ve kendi toprakları üzerinden kaçakçılığa izin vermiyor. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, geçtiğimiz yılın şubat ayında, Cilvegözü gümrük kapısında bir tırda yapılan denetim sırasında kaçak yollarla yurda sokulmak istenilen ahşap ve prinçten üretilmiş toplam 160 adet obje ile ipek halıyı Iraklı yetkililere teslim etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi uzmanlarınca yapılan incelemeler neticesinde etnografik nitelikte kültür varlığı olduğu tespit edilen eserler; 20 ipek halı, 49 parça mobilya takımı, 2 soba, 2 kapı kanadı, 1 dolap, 2 sandık, 4 ile toplam 80 parçadan oluşan objelerden oluşuyor. Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan’ın iadesini sağladığı tarihi eserler arasında ayrıca, Irak kökenli olduğu tespit edilen ve Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğü’nde koruma altında tutulan ve M.Ö. 2 bin yılına tarihli bir adet de silindir mühür bulunuyor. TÜRKİYE IRAK’A ESERLERİN İADESİ TALEBİNDE BULUNDU Cilvegözü gümrük kapısında 3 Şabat 2018 tarihinde yakalanarak, kültür varlığı olduğu tespit edilen eserler Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığına verilen bilginin ardından Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürlüğünde korumaya alınmıştı.

Sümela’da nefes kesen restorasyon çalışması

Kültür ve Turizm Bakanlığı, sosyal medya hesaplarından Sümela Manastırı'nda yapılan zorlu restorasyon çalışmalarının fotoğraflarını paylaştı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, sosyal medya hesaplarından Sümela Manastırı’nda yapılan zorlu restorasyon çalışmalarının fotoğraflarını paylaştı. Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi’ndeki Sümela Manastırı’nda 2015 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları coğrafi ve iklimsel koşulların zorluğuna rağmen devam ediyor. İlk etabı tamamlanan restorasyon kapsamında en zorlu görevlerden birini ise sarp yamaçlarda çalışan dağcılar yapıyor. İlk etap restorasyon çalışmaları tamamlanan Sümela Manastırı geçtiğimiz mayıs ayında ziyarete açıldı. Özel ekip, Sümela Manastırı ve ziyaretçiler için tehlike oluşturan kayaları tek tek yamaçtan aşağıya düşürerek, sarp yamaçları çelik ağlarla örüyor. 200 metre yükseklite çalışan ekibin sarp kayalarda işlerini korkusuzca yapmaları fotoğraflara da yansıdı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, sosyal medya hesaplarından Sümela Manastırı’nda yapılan zorlu restorasyon çalışmalarının nefes kesen fotoğraflarını paylaştı. ⚠️ "Sümela Manastırı"nın zorlu coğrafi koşullarında sürdürdüğümüz restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor… 😲 pic.twitter.com/ZMfdMDcyNC— T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı (@TCKulturTurizm) September 19, 2019