İran ile şehircilik alanında işbirliği

Resmi temaslarda bulunmak üzere İran'a giden Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı İslami ile bir araya geldi.
İran ile şehircilik alanında işbirliği

Resmi temaslarda bulunmak üzere İran’a giden Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı İslami ile bir araya geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Varank, görüşme sırasında yaptığı açıklamada, iki ülkenin dönüşüm, planlama, arsa geliştirme ve teknik destek gibi konularda birbirine çok yakın sorunları olduğunu belirtti.

İki ülkenin de devam eden projelerle ilgili birbirlerine destek olabileceğini dile getiren Varank, kentsel dönüşüm kapsamında yenilenecek konut sayısı noktasında iki ülkenin birbirine yakın olduğunu ifade etti.

Varank, İstanbul’da 1999 ve Van’da 2011 yılında meydana gelen depremlerin ardından çıkarılan kanunlarla bu alanda önemli ilerlemeler sağlandığına işaret ederek, bu konuda tecrübe paylaşımında bulunabileceklerini söyledi.

Teknik destek paylaşımı ve iki ülkenin birikimlerini birbirlerine aktarmaları için bir ön anlaşma yaptıklarını aktaran Varank, tecrübe paylaşımının iki ülke için de faydalı olacağını vurguladı.

İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı İslami ise Türkiye ile İran arasında birçok ortak nokta bulunduğunu belirterek, iki ülkenin de zengin medeniyet birikimine sahip olduğunu ifade etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin gerçekleştirdiği görüşmelerde olumlu sonuçlar elde edildiğini aktaran İslami, iki liderin de ülkeler arasında kapsamlı ve çok yönlü iş birliğinin gelişmesinden yana irade beyan ettiğini hatırlattı.

Bakan Yardımcısı Varank daha sonra İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Çevre Kurumu Başkanı İsa Kelantari ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede bir konuşma yapan Bakan Yardımcısı Varank atıklar, çevre kirliliği ve ekolojik tahribat her ülkenin ortak sorunu olarak karşımıza çıktığına değinerek şunları söyledi; “Çevre kirliliğinin artışı karşısında, ekosistemin kendini yenileme kapasitesi her geçen gün, daha da yetersiz hale gelmekte ve doğal denge bozulmaktadır. Bunlara bağlı olarak dünyamız, iklim değişmesi gibi pek çok çevre sorunu yaşamaktadır”

Günümüzde çevre duyarlılığı ve iklim değişikliği dünyanın bir numaralı gündem maddesi haline gelmiştir diyen Varank, bölgesinde ve dünyada barış temasıyla ön plana çıkan ülkemiz, çevre sorunlarının giderilmesinde de öncü görev almaktadır ifadesini kullandı.

Bakan Yardımcısı Varank son olarak İran Çevre Koruma Kurumu heyeti ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Fatma Varank, İran Yol ve Şehir Planlama Bakan Yardımcısı Mazyar Hüseyni ile de Tahran’da bir araya geldi.

Varank, burada yaptığı konuşmada, bugün Türkiye ve İran’ın sadece birer komşu devlet değil güçlü iş birliği ve geleceğe dair ortak inançları ile bulundukları bölgeyi şekillendiren birer bölgesel aktör olduğunu söyledi.