İslam Medeniyetleri Müzesi Ramazan’da ziyarete açılacak

Bakan Kurum, Büyük Çamlıca Camii İslam Medeniyetleri Müzesi'nde incelemelerde bulundu.
İslam Medeniyetleri Müzesi Ramazan’da ziyarete açılacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Büyük Çamlıca Camii İslam Medeniyetleri Müzesi’nde incelemelerde bulundu.

Nisan ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla resmi açılışının yapılması beklenen ve yapımı devam eden müzeyi gezen Bakan Kurum yetkililerden bilgi aldı.

Müzenin 11 bin metrekare büyüklüğe sahip olduğunu belirten Kurum, “Çamlıca Camii’mizin hemen altında yer alıyor. Aslında camimiz planlanırken etrafındaki peyzaj alanlarıyla altında yine düzenlemiş olduğumuz müzesiyle, kütüphanesiyle, konferans salonuyla buradaki hat eserlerinin, seramiklerin, çinilerin yapıldığı bir kompleks olarak planlandı. İstiyoruz ki, burada gençlerimiz, kadınlarımız, çocuklarımız vakit geçirsinler. Camide ibadet zamanı dışında da çocuklarımız ders çalışsın. Kadınlarımız burada kitap okusunlar, vakit geçirsinler. Gelsinler buradaki müzeden istifade etsinler istiyoruz” dedi.

RAMAZAN AYINDA AÇILACAK

Bakan Kurum, “Müzemizi İnşallah Ramazan ayında açacağız. İslam medeniyetlerinin sergilendiği, 550’den fazla eserin içinde yer aldığı müzeyi Milli Saraylarımız işletecek. Bu çerçevede 17. yüzyıldan bu güne birçok eser ile Peygamber Efendimize ait eserler burada yer alacak. Aynı zamanda bir de dijital müzemiz var. Yani İslamiyet’in doğuşundan tutun da günümüzde, camilerimizdeki seslerden hocalarımızın vaazlarından birçok eserin burada seslendirileceği dijital odalarımız ve alanlarımız mevcut. Dünyada eşi benzeri olmayan bir müzeyi İstanbul’umuza kazandırmış oluyoruz. Bu çerçevede nisan ayında Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle müzemizi açacağız” diye konuştu.