İstanbul İtfaiyesi 305 yaşında

305. kuruluş yıl dönümünü kutlayan İstanbul İtfaiyesi, dünyanın en köklü itfaiye teşkilatlarından biri olma özelliği taşıyor.
İstanbul İtfaiyesi 305 yaşında

305. kuruluş yıl dönümünü kutlayan İstanbul İtfaiyesi, dünyanın en köklü itfaiye teşkilatlarından biri olma özelliği taşıyor. Tulumbacılar’dan günümüze çeşitli dönüşümler geçirerek gelen itfaiyecilik, en çaresiz kalınan anlarda uzanan yardım eli olması bakımından kutsal meslekler arasında gösteriliyor.

İtfaiye Haftası, toplumu bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak ya da artırmak amacıyla her yıl eylül ayının son haftasında kutlanıyor. Bu önemli hafta münasebetiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan, yürütülen faaliyetler ve olası durumlar için alınması gereken tedbirler hakkında önemli bilgiler verdi.

İtfaiyeciliğin manevi motivasyonu yüksek bir meslek olduğuna değinen Karahan, “Bu meslekte ter akıtırken hissedilen maneviyat çok yüksek, itfaiyecilik kutsal bir meslek. İtfaiyeciler zorda olana, darda kalana Hızır gibi yetişiyor. En zor, en çaresiz anda uzanan el olmak için, nefes nefese kalıp can kurtarmak için, canını ortaya koyanların mesleğidir” dedi.

İtfaiyenin genellikle yangın söndüren bir teşkilat olarak bilindiğini dile getiren Karahan, aslında yangın dâhil tüm olaylarda önce kurtarma yapılır sonra yangın söndürülür. Söndürmenin yanında afet, sel, su baskını gibi durumlarda arama-kurtarma faaliyetleri de yürüttüğünü belirtti.

Olaylarda tehlikeye düşen köpek, kuş, kedi gibi hayvanları kurtarmaya da büyük önem verdiklerini söyleyen Karahan, “İtfaiye olaylarına müdahalenin yanı sıra bu durumların oluşmasını engellemek için icra edilmesi gerekli faaliyetler de mesleğimizin bir diğer unsurudur. Bu çerçevede eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri de gerçekleştiriyoruz. İtfaiye olaylarına bütünsel açıdan bakıp her aşamada olası zararları azaltmak için çalışmalar yürütüyoruz.” diyerek aslında yangın başta olmak üzere tüm itfai olaylarda ana amaçlarının zararı en aza indirmek olduğunun altını çizdi.

“CAN KURTARMA YARIŞINDA İTFAİYEYE YOL VER!”

Kendilerinden bekleneni en hızlı, etkili ve verimli bir şekilde yapmak üzere itfaiye personelinin her daim hazır beklediğini ve 7/24 görev yaptıklarını ifade eden Karahan, “Daha güvenli bir hayat için tavsiyelerimize dikkat edilmesi faydalı olacaktır” diyerek bireysel olarak alınması gereken tedbirleri sıraladı.

Karşılaşılan olaylarda acil telefon numaralarının öğrenilmesi, çocuklara yangın anında koltuk arkası, dolap gibi görünmeyen yerlere saklanılmayacağının öğütlenmesi ve evde yalnız bırakılmamaları, elektrikli cihazların kullanım talimatına uyulması, fazla elektrik tüketen eşyaların aynı anda çalıştırılmaması, binalarda yangın ve gaz dedektörlerinin bulundurulması, binanın özelliklerine uygun bir acil durum planı hazırlanması ve düzenli aralıklarla tatbikat yapılması, yangın merdivenlerine açılan kapıların açık tutulması, her binanın bir yangından kaçış planının olması, kaçışı engelleyecek hiçbir malzemenin kaçış yolunda bulundurulmaması, yangın söndürme cihazının kullanıma hazır bulundurulması büyük önem taşıyor.

“İtfaiyenin sirenini duyduğumuzda, aynamızda itfaiye yazısı belirdiğinde bir saniyenin bile önemli olduğu bu can kurtarma yarışında lütfen itfaiyeye yol verelim. Araçlarımızı itfaiyenin geçişini engelleyecek şekilde park etmeyelim. Yanan o binanın bizim evimiz de olabileceği gerçeğini hatırlayalım.” diyen Karahan, bu tedbirlere uymanın hayati önem taşıdığının altını çizdi.

HER ZAMAN GÖREVE HAZIR

“İstasyon, araç ve ekipmanlarla ilgili olarak ihtiyaç analizini yaparken İstanbul’un şartlarını ve risk durumunu göz önünde bulunduruyoruz. Bazılarının tasarımı teşkilatımıza ait olan ve dünyaya örnek olan araç ve uygulamalara sahibiz. Tüm araçlarımızla daima göreve hazırız.” diyen Karahan, personelin uluslararası standartlara uygun kişisel koruyucu teçhizatlar ile donatıldığını vurguladı.

Yılda ortalama 20-25 bini yangın olmak üzere toplam 50-60 bin itfai olaya müdahale edildiğini belirten Karahan, bunun yanında sel, taşkın, arama-kurtarma, hayvan kurtarma gibi olaylarla birlikte müdahale edilen olayların toplamda 100-120 bin olaya müdahale ettiklerinin altını çizdi.

“Yeni açılan istasyon ve yatırımlarımızla birlikte yangınlara ortalama varış süremiz 2018 yılında 5 dakika 29 saniye olarak gerçekleşti. Tünellerde, hastanelerde, okullarda, kamu kurum ve kuruluşlarda tatbikatlar düzenledik. Kritik tesislerde meydana gelebilecek olası itfai olayların öncesinde müdahale planları hazırlıyor ve güncellemelerini yapıyoruz” diyerek yürüttükleri tatbikatlara değinen Karahan, 2018 yılında bin 234 ve 2019 yılında Ağustos sonu itibariyle 832 müdahale planı hazırladıklarını belirtti.

Yerel yönetimler seviyesinde dünyada ilk defa 2005 yılında İstanbul İtfaiyesi tarafından plajlarda cankurtaran hizmeti verilmeye başlandı. O günden bu yana önemli bir yol kat ettiklerini dile getiren Karahan, “Bugüne kadar 56 bin 242 kişiyi boğulmaktan kurtardık.” dedi.

Birçok kamu ve sivil toplum kuruluşu, okul ve derneğe yangın ve afet konularında eğitimler verdiklerini kaydeden Karahan, eğitimin önemine değindi.

Doğal afetlerde yurt içinde yurt dışında yardıma koşan itfaiyenin her an göreve hazır olduğunun altını çizen Karahan, tüm vatandaşları İtfaiye Haftası etkinliklerine davet ederek, “İtfaiye Haftası’nda okullarda eğitim ve tatbikatlar düzenleyerek ve kentin birçok meydanında stantlar kurup mobil eğitim araçlarımızla birlikte teşkilatımızı halkımıza tanıtarak bilinçlendirme faaliyetlerinde bulunuyoruz. İtfaiye araçlarıyla şehir turu yapıp hemşerilerimizi selamlıyoruz. Sultanahmet Meydanı’nda Tarihi Tulumbacılar gösterisiyle vatandaşlarımızı ve turistleri tarihte yolculuğa çıkartıyoruz. Her vesileyle teşkilat olarak bir araya gelip birlik ve beraberliğimizi perçinliyoruz. Şehitlik ziyaretiyle can kurtarmak için canını ortaya koyanları rahmetle anıyoruz. Bize ihtiyaç duyulan her anda vatandaşlarımızın yanındayız, İtfaiye daima göreve hazır” dedi.