İstanbul Kayaşehir 605 konut kurası çekildi

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yatay mimari ve mahalle konseptiyle geliştirilen İstanbul Kayaşehir Projesi'nin kuraları çekildi.
İstanbul Kayaşehir 605 konut kurası çekildi

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yatay mimari ve mahalle konseptiyle geliştirilen İstanbul Kayaşehir Projesi’nin kuraları çekildi.

Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezinde başlayan kura çekilişi sonucunda TOKİ evlerinin sahipleri belirlendi. Başvuruları 10 günlük sürenin ardından 11 Nisan’da sona eren TOKİ Kayaşehir evleri, canlı yayında sahiplerini buldu. Noter huzurunda gerçekleşen TOKİ Kayaşehir kura çekilişi, Facebook ve idarenin resmi sayfası üzerinden canlı yayınla takip edildi. Çekilişin tamamlanmasının ardından TOKİ Kayaşehir kura sonuçları idarenin resmi internet sitesi üzerinden vatandaşların erişimine açılacak.

YATAY MİMARİ VE MAHALLE KÜLTÜRÜ

TOKİ olarak konut üretimine sadece bir bina inşası olarak bakmadıklarını belirten Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan, “Bugün Türkiye’nin dört bir yanında süren yeni TOKİ üretimleri, şehirlerimize örnek nitelikleriyle, yerel unsurları barındıran güçlü ve nitelikli yapılardır. Barınma ihtiyacının giderilmesi kadar sosyo-kültürel işlevlerini de önemsiyoruz. Bu nedenle, milletimizin en temel özelliği ve arayışı olan dayanışma, komşuluk kültürüne imkan tanıyan semt dokusunun hayat bulduğu ‘mahalle konsepti’ ile de üretimler hayata geçiriyoruz. Dünden bugüne gelebilen şehirlerimize baktığımızda, konutların yatay olduğunu görüyoruz. TOKİ olarak, konut bölgelerinin ve genel şehir planının elverdiği alanlarda, yatay mimari yaklaşımla çok katlı olmayan üretimler hayata geçirip hiçbir şehirde en yüksek bina TOKİ binası olmayacak diyoruz” ifadelerini kullandı.

4+1, 2+1, 1+1 TOKİ EVLERİNİN PEŞİNATI

Konutların 160 bin liradan başladığını ifade eden Turan, “4+1 daireler de 600 bin lira civarında. Yüzde 25 ve yüzde 40 peşinatla alınıyor konutlar. 120 aya kadar da vadelendirmiş oluyoruz. 1+1 daire için 667 liradan başlıyor taksitler, 2+1 daireler için bin- bin 200 lira olan yerler var” açıklamasında bulundu.