İstanbul’a 1 milyon 800 bin metrekarelik Millet Bahçesi

İstanbul’a örnek bir Millet Bahçesi daha kazandırdıklarını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Topkule Kışlasındaki 1 milyon 800 bin metrekarelik alanı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız." dedi.
İstanbul’a 1 milyon 800 bin metrekarelik Millet Bahçesi

İstanbul’a örnek bir Millet Bahçesi daha kazandıracaklarını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Topkule Kışlasındaki 1 milyon 800 bin metrekarelik alanı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” dedi.

Bakan Kurum, Esenler Belediye Başkanlığını ziyaret ederek kentsel dönüşüme ilişkin genel değerlendirme toplantısı yaptı ve ardından ilçedeki kentsel dönüşüm alanlarını gezdi. Topkule Kışlası’nı da ziyaret eden Kurum, burada yapılacak Millet Bahçesinin yerini ve daha sonra rezerv konutlarının yapılacağı alanı inceledi. Bakan Kurum son olarak 15 Temmuz Millet Bahçesi alanını ziyaret etti.

KENTSEL DÖNÜŞÜM EYLEM PLANI HAFTAYA AÇIKLANIYOR

Ziyaretin ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Bakan Kurum, valilikler aracılığıyla belediyelere kentsel dönüşümle ilgili genelge gönderildiğini ve genelgenin süresinin 19 Mayıs’ta bittiğini hatırlattı. Çalışmaları tüm hızıyla yürüttüklerini ifade eden Kurum, “Gelen veriler ışığında da önümüzdeki hafta kentsel dönüşüme ilişkin tüm Türkiye’deki eylem planımızı açıklayacağız.” ifadelerini kullandı.

1 MİLYON 800 BİN METREKARELİK MİLLET BAHÇESİ

Topkule Kışlası hakkında açıklamalarda bulunan Kurum, “Bu alan içerisinde bir milyon 800 bin metrekaresi Millet Bahçesi olmak üzere örnek bir şehircilik anlayışıyla tasarladığımız, planladığımız, az katlı, yatay mimari anlayışıyla projelendirdiğimiz projenin yerini inceliyoruz. Bu alan içerisinde milletimizin kullanımına sunacağımız çok önemli bir Millet Bahçesi olacak.” diye konuştu.

Millet Bahçesinin haricinde riskli bölgeler için rezerv konutların üretileceğinin altını çizen Kurum, bu alanın ikiye ayrılacağını söyledi. İlk kısmını oluşturan 8 milyon metrekaresinin kışla alanında, diğer kısmı ise TEM’in güneyinde yer aldığını ifade etti. Ayrılan bölgede 9 bin bağımsız bölüm yapacaklarını ifade eden Kurum, 2020 yılına kadar tüm bağımsız bölümlerin ihalesini gerçekleştireceklerini belirtti.

Kurum, “Oradan aldığımız konutları da şehrin içinde yıkılma tehlikesi riski olan alanların dönüşümünde kullanacağız. Esenler, Bağcılar, Sultangazi’de bu bölgedeki tüm belediyelerimizin dönüşümünde bilhassa o yıkılma riski olduğu düşündüğümüz alanlardaki binaların dönüşümünde bu rezerv konutları kullanacağız.” şeklinde konuştu.

Esenler TEM otoyolunun güneyindeki rezerv alanda yürütülen kentsel dönüşüm kapsamında bin 72 konutun 964’ünün ihale aşamasında olduğu bilgisi verildi. Toplamda 2 bin 46 konut ve 78 dükkanın bulunduğu rezerv konut alanındaki evlerin 2020 yılı sonuna kadar tamamlanacağı belirtildi.