İstanbul’a 300 bin metrekare yeşil alan

İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait yaklaşık 300 bin metrekarelik arazi yeşil alan ilan edildi.
İstanbul’a 300 bin metrekare yeşil alan

İstanbul’da Şişli, Beşiktaş, Esenler, Başakşehir ve Eyüpsultan ilçelerinde bulunan ve mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait yaklaşık 300 bin metrekarelik araziler yeşil alan ilan edildi.

İBB Meclisinde “Şişli ilçesi, Esenler ilçesi, Başakşehir ilçesi, Eyüpsultan ilçesi ve Beşiktaş ilçelerinde bulunan muhtelif parsellerin park alanına alınması hakkında İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu” maddesi ele alındı.

Gündem maddesi hakkında konuşan İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Yüksel Akyol, komisyon görüşü olarak nüfus yoğunluğu olan yerlerde kamuya ait parsellerin park alanına alınması getirdiklerini belirtti. Akyol, “Biz bu kararı aldık. Planlama Müdürlüğü bu paftalar üzerinde çalışmasını yapacak, bizim ve başkanın onayına getirecek. Başkan bunu beğenmezse beş gün içerisinde meclise iade hakkı var. Eğer ‘AK Parti grubunun ilan ettiği 295 bin metrekarenin biz park alanı olmasını istemiyoruz. Bunların üç emsal beş emsal olmasını istiyoruz’ derse iade eder. Biz de bunu yeniden değerlendiririz.”

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ise şunları aktardı: “Bu alanların içerisinde üniversite olabilecek yerler vardır. Okul alanı, sağlık tesis olabilecek yerler vardır. Cami olarak değerlendirilebilecek yerler vardır. Yurt, kreş yapılabilir. Hatta İstanbul’da var olan gecekondu sorununu çözmek için buralar sosyal konutlar olarak değerlendirilebilir. Yani idarenin elinden tasarruf yetkisinin alınmasına yönelik bir hamledir bu. Levent’teki İETT arazisini de, diğerlerini de usule uygun olarak getirin karşımıza, hepsine ‘evet’ diyeceğiz.”

CHP’nin 153 numaralı gündem maddesiyle ilgili ‘aykırı teklif’i oy çokluğu ile reddedildi.

Gündem maddesi üzerine son olarak söz alan İBB AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu ise “Usulü ya da yöntemi meclisten daha üst bir merci yoktur. Bugün AK Parti grubunun teklifi ile İstanbul’a yaklaşık 300 bin metrekare yeni park alanı açılmıştır” dedi.