“İstanbul’da 500 bin konutluk uydu kentler planlıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstanbul'da acilen dönüştürmemiz gereken 1,5 milyon riskli konut var. Bunun için İstanbul'un Avrupa ve Anadolu yakasında 500 bin konutluk uydu kentler planlıyoruz" dedi.
“İstanbul’da 500 bin konutluk uydu kentler planlıyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İstanbul’da acilen dönüştürmemiz gereken 1,5 milyon riskli konut var. Bunun için İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasında 500 bin konutluk uydu kentler planlıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi 1. Etap Anahtar Teslimi ile 2. ve 3. Etaplarda Kentsel Dönüşüm Başlangıç Töreni’ne katıldı.

TKura töreninde yer alan vatandaşların Kadir Gecesi’ni tebrik eden Erdoğan, Ramazan ayı ve bayramların son yıllarda önce salgın felaketi, bu yıl da deprem felaketinin gölgesi altında yaşandığını anlattı.

Kentsel dönüşüm projelerine verdikleri öneme vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Elbette afet riski olan her yerde bu projeleri uygulayacağız ama nüfus yoğunluğu, insani ve ekonomik sonuçları, stratejik konumu gibi hususlar sebebiyle İstanbul önceliklerimizin başında yer almak mecburiyetindedir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığım döneminde şehrin doğu ve batı istikametinde sağlam, huzurlu yerleşim yerleri kurmak için çok çaba sarf ettik. Ardından başbakanlığımız ve cumhurbaşkanlığımız dönemlerinde bu anlayışı TOKİ vasıtasıyla Türkiye’nin tamamında bugüne kadar 81 vilayetimizde yaptığımız 1 milyon 180 bin TOKİ konutuyla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Bu depremlerden de bu konutlarımız alınlarını akıyla çıktı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem bölgesindeki 11 ilde yapacakları konutlarla bu şehirleri yeniden ayağa kaldırmak için gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

“20 MİLYONA YAKIN İNSANIMIZI GÜVENLİ YUVALARA KAVUŞTURDUK”

Kentsel dönüşüm projeleriyle de bugüne kadar ülkenin dört bir yanında 3,3 milyon konutun inşasını sağladıklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Böylece neredeyse 20 milyona yakın insanımızı güvenli yuvalara kavuşturduk. 6 Şubat depremleri gösterdi ki, deprem bizim hazırlıklarımızın bitmesini beklemiyor. Bunun için hem mevcut projeleri hızlandırmakta hem de yeni projeleri olabilecek en kısa sürede hayata geçirmekte kararlıyız. İstanbul Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi ise 830 bin metrekareyi bulan alanı ve 2,5 milyon metrekareye yaklaşan inşaat sahasıyla ülkemizin en önemli projelerinden biridir. 18 parselde yürütülen Yeni Fikirtepe Projesi’ne 2020 yılında başlandı. 20 milyar liralık yatırımla 60 bin vatandaşın yaşayacağı 12 bin 418 konut yapıyoruz. Fikirtepe’de gerçekten örnek bir proje yürütülüyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda parsellerde yüzde 27 ile yüzde 84 arasında gerçekleşmelere ulaşıldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu projenin üçte birinin tamamlandığını dile getirerek, “Projenin ilk etabında inşa ettiğimiz 1648 konutun anahtarlarını teslim ediyoruz. Ayrıca projenin ikinci ve üçüncü etaplarındaki dönüşüm çalışmalarını da başlatıyoruz. Önümüzdeki yılın temmuz ayına kadar konutların hepsi sahiplerine teslim edilmiş olacak” ifadelerini kullandı.

“KENTSEL DÖNÜŞÜME İVME KATACAK YENİ BİR MÜJDEYİ MİLLETİMİZLE PAYLAŞACAĞIZ”

Gönüllerinin bu projenin daha yatay bir mimariyle gerçekleştirilmesini istediğini ancak insanları gönüllü bir şekilde ve bulundukları yerde dönüşüm sürecine dâhil etmek için böyle bir yöntemle projeyi yürüttüklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “İstanbul’da acilen dönüştürmemiz gereken 1,5 milyon riskli konut var. Bunun için İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasında 500 bin konutluk uydu kentler planlıyoruz. Diğer dönüşümlerin de vatandaşlarımızın ve belediyelerin iş birliğiyle mümkün olan en kısa sürede gerçekleşmesinin takipçisi olacağız. Bu çerçevede, kentsel dönüşüm kredilerinin limitlerini 600 bin liradan 1 milyon 250 bin liraya çıkardık. Bayramın ilk günü kentsel dönüşüme ivme katacak yeni bir müjdeyi inşallah milletimizle paylaşacağız. Deprem yıkıntılarının altında canlarımızın yitip gitmemesi, mallarımızın toza, toprağa dönüşmemesi için kentsel dönüşüm çalışmalarında en küçük bir ihmale veya açgözlülüğe meydan vermemeliyiz. Ne İstanbul ne de Türkiye, göz göre göre gelen böyle bir tehdidin altında kalmayı hak etmiyor. Gerekiyorsa biraz daha fazla fedakârlık yaparak, bir an önce bu işin bitmesini sağlamalıyız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün kentsel dönüşümü için devleti ve vatandaşıyla seferber oldukları, pek çok fedakârlığı göze aldıkları Fikirtepe’nin, 1950 yılına kadar Sultan 5. Murad’ın av köşkünden başka binası olmayan bir mesire yeri olduğunu anlattı.

Sonrasında, sadece 20-30 yıl içerisinde burada üç mahalleden oluşan, koca bir gecekondu şehrinin ortaya çıktığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un daha da büyümesiyle bu bölgenin şehrin en gözde yerleşim alanlarından biri hâline geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönüşüm projelerinin tamamlanmasıyla Fikirtepe’nin artık gecekondularla düşük standartlı binalarla anılan bir yer olmaktan tamamen çıktığını vurgulayarak, artık bu bölgenin İstanbul’a ve Fikirtepe halkına layık, modern, temiz, nezih bir cazibe merkezi olarak şehrin siluetinde hak ettiği yeri aldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fikirtepe Kentsel Projesi’nde ev sahibi olacak herkese yeni yuvalarının hayırlı olmasını diledi. Konutların teslim töreninde de tekrar beraber olacaklarını, bu mutluluğu hep birlikte yaşayacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin hayata geçirilmesinde emeği olan bakanlık, ilgili kurumlar ve yüklenici firmalar ile hak sahibi vatandaşları kutladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini tamamlarken vatandaşların Kadir Gecesi’ni ve Ramazan Bayramı’nı da tebrik etti.

Kurada hak kazananlara anahtarlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan, teslim etti.