İstanbul’da riskli 29 okulda eğitime 1 gün ara

İstanbul Valiliği, ağır hasarlı ve az hasarlı toplam 29 okulda 30 Eylül 2019 Pazartesi günü eğitim-öğretime 1 gün süreyle ara verildiğini duyurdu.
İstanbul’da riskli 29 okulda eğitime 1 gün ara

İstanbul Valiliği, ağır hasarlı ve az hasarlı toplam 29 okulda 30 Eylül 2019 Pazartesi günü eğitim-öğretime 1 gün süreyle ara verildiğini duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, meydana gelen deprem nedeniyle İstanbul Valiliği Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezinde faaliyete başlayan görevli kurumların çalışmaları devam ediyor.

AFAD Merkezinde 3 bin 133 hasarlı yapı ihbarı alınırken, bu hasarlı yapılar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca görevlendirilen teknik ekipler tarafından süratle incelendi. Bunun neticesinde eğitim, sağlık ve sivil yapılarla ilgili bir dizi karar alındı. İlk etapta 114 okul ve eğitim kurumu için hasar tespit talebinde bulunuldu.

Bu okul ve eğitim kurumlarında “Ön Hasar Tespit” çalışmaları tamamlandı. Bu çalışmalar sonucunda; 85 okul hasarsız, 20 okul az hasarlı, 9 okul ağır hasarlı olarak tespit edildi.

Ağır hasarlı ve az hasarlı toplam 29 okulun yıkılıp yeniden yapılması veya güçlendirilmesi çalışmalarına en kısa sürede başlanacak.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Bu okullarda 30 Eylül 2019 Pazartesi günü eğitim-öğretime bir (1) gün süreyle ara verildi. Eğitim-öğretim hizmetinin aksamadan yürütülmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğünce gerekli planlamalar yapıldı. Öğrencilerin 1 Ekim 2019 Salı gününden itibaren hangi okullarda eğitim-öğretime devam edecekleri 30 Eylül 2019 Pazartesi günü saat 14.00’e kadar kamuoyuna duyurulacak. Okul binalarının yanı sıra sağlık hizmeti veren binalar da incelendi. Hasar ihbarı yapılan 9 hastaneden 7’sinin hasarsız,1’inin az hasarlı, 1 hastanenin de idari binasının ağır hasarlı olduğu tespit edildi. Hasar ihbarı yapılan 21 diğer kamu binasının 12’sinin hasarsız, 1’inin az hasarlı, 4’ünün de ağır hasarlı (3’ü Cami, 1’i Camimüştemilatı) olduğu tespit edilmiştir. 4 binada ise incelemeler devam ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri tarafından 767 binada 12.147 bağımsız bölümün incelemesi bitirildi. Bu çalışmalar sonucunda 9 bin 359 hasarsız, bin 895 az hasarlı, 320 ağır hasarlı, 583 deprem kaynaklı olmayan hasarlı yapı olduğu tespit edildi. Ağır hasarlı olduğu tespit edilen 320 bağımsız bölüm, ilgili belediyelerce mühürlendi. Bu binaların gerekli emniyet tedbirleri alınarak, belediyeler tarafından yıkımı en kısa sürede sağlanacak. Bu yapılarda ikamet eden vatandaşlar, kaymakamlık ve belediyeler tarafından misafir edilecek. Az hasarlı olduğu tespit edilen bin 895 bağımsız bölüm ise ilgili belediyesince onaylanacak plan ve projeye göre bina sahipleri tarafından güvenli hale getirilecek.”

Valilik açıklamasında ağır hasarlı ve az hasarlı olduğu ifade edilen okulların hangileri ve hangi ilçede yer aldıkları şu şekilde belirtildi:

AĞIR HASARLI OKULLAR:
Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezi

Bahçelievler Yenibosna Ortaokulu

Büyükçekmece Mimarsinan İlkokulu ve Ortaokulu

Çatalca Arif Nihat Asya MTAL

Gaziosmanpaşa Vefa Poyraz Anadolu Lisesi

Gaziosmanpaşa Küçükköy İHL (ABlok)

Gaziosmanpaşa 100. Yıl İlk/Ortaokulu

Pendik Seyit Burhan Toprak İlkokulu

Sancaktepe Rehberlik ve Araştırma Merk.

AZ HASARLI OKULLAR:
Arnavutköy Şehit Er Tuncer Türkan Ortaokulu

Avcılar Abdulkadir Uztürk Ortaokulu

Beykoz Fatinhoca İlkokulu

Büyükçekmece Güzelce Cevdet Zebure Kotan Ortaokulu

Eyüpsultan Üçşehitler İlkokulu ve Ortaokulu

Fatih Çapa Fen Lisesi Yurdu

Gaziosmanpaşa Gazi Paşa İlkokulu

Gaziosmanpaşa Şehit Öğretmen Mustafa Gümüş Ortaokulu

Gaziosmanpaşa Karlıtepe Ortaokulu

Güngören Mehmetçik İmam Hatip Ortaokulu

Küçükçekmece Söğütlüçeşme Ortaokulu

Küçükçekmece Tahsin Banguoğlu İlkokulu

Küçükçekmece Nergiz Anaokulu

Maltepe Halit Armay Anadolu Lisesi

Pendik Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu

Pendik Ergenekon İlk/Ortaokulu

Sancaktepe Osmangazi İlkokulu

Silivri Prof.Dr. Besim Üstünel Anaokulu

Sultangazi İstiklal Ortaokulu

Üsküdar Burhan Felek Anadolu Lisesi