İstanbul’da tarihte yolculuk: Tünel

İstanbul’un simgeleri arasında yer alan Tarihi Tünel, İstiklal Caddesi’nde hizmet veren nostaljik tramvaylarıyla bugün tarihi güzergahlarında yolcularını taşıyor.
İstanbul’da tarihte yolculuk: Tünel

İstanbul, tarihi boyunca genişleyen yerleşim alanıyla ulaşım araçlarının da günden güne dönüştüğü bir şehir. Taht-ı revanlardan yaylılara, atlı tramvaylardan troleybüslere ve günümüzde otomobiller, metrolar, otobüsler, minibüslere uzanan bir şehir içi ulaşım tarihine sahip olan İstanbul’da ulaşım ağları son derece gelişmiş durumda.

İstanbul’un simgeleri arasında yer alan Tarihi Tünel, İstiklal Caddesi’nde hizmet veren Nostaljik Tramvay ve Nostaljik Moda Tramvayları bugün tarihi güzergahlarında nostaljik bir deneyim yaşamak isteyen yerli-yabancı turistleri ve İstanbullu yolcuları taşıyor. Bu ulaşım araçları aynı zamanda yerli ve yabancı turistlerin ilgisiyle karşılaşıyor.

İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü Tünel Tramvay İşletme Müdürü Remzi Aydın, Tarihi Tünel’e ilişkin bilgiler paylaştı. Dünyanın ikinci metrosu unvanına sahip Tarihi Tünel, dönemin Osmanlı Padişahı Abdülaziz Han’ın talimatıyla 1874 yılında tamamlandı ve 1875 yılında görkemli bir törenle hizmete açıldı. 1 Mart 1939’da millileştirilen Tünel, aynı yıl İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Umum Müdürlüğü’ne devredildi.

Uzun yıllar buharlı sistemle çalışan Tünel, 1971 yılında elektrikli hale getirildi. 2007 yılında araçlarının gövdeleri de dâhil olmak üzere tamamen yenilenerek şimdiki halini alan Tarihi Tünel, 350 beygir gücündeki elektrik sistemiyle 573 metrelik mesafeyi 90 saniyede aşarak 16 metrelik tek vagonuyla bir seferde 170 yolcu taşıyor.

İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü Tünel Tramvay İşletme Müdürü Remzi Aydın, Tarihi Tünel’in, geçmişten bugüne Yüksek Kaldırım’ın ticari hacmini genişletmesiyle bilindiğini ve Karaköy ile Beyoğlu’nu birbirine bağlayan tek hat olma özelliğini koruduğunu ifade ediyor.

Aydın, her gün sessiz adımlarla Karaköy ile Beyoğlu’nu birbirine bağlayan Tarihi Tünel’in, 2018 yılında 4 milyonun üzerinde kişi tarafından kullanıldığını dile getirirken yolcularına kısa da olsa nostaljik bir güzergahta yolculuk yapma fırsatı sunduğunu belirtiyor.

Tarihi Tünel, 2 istasyonu ve karşılıklı hareket eden 2 aracıyla her gün 07.00-22.45 saatleri arasında her 4 dakikada bir sefer düzenliyor.

Kaynak: İstanbul Valiliği Web Sitesi