İstanbul’daki toplanma alanı sayısı 5 bin 599’a çıktı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "Silivri depremine kadar ilimizde 2 bin 900 toplanma alanı bulunuyordu. Bugün itibariyle 5 bin 599’a çıktı" dedi.
İstanbul’daki toplanma alanı sayısı 5 bin 599’a çıktı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Silivri depremine kadar ilimizde 2 bin 900 toplanma alanı bulunuyordu. Bugün itibariyle 5 bin 599’a çıktı. Toplanma alanlarında kişi başına düşen alan miktarı 1,29 metrekareden, 3,36 metrekareye yükseldi” dedi.

İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından düzenlenen İstanbul İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) Hazırlık Toplantısında konuşan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında İstanbul’da 27 çalışma grubu ile toplam 565 toplantı yapıldığını söyledi.

Toplantılarda kurumlar arası koordinasyon ve işbirliğinin sağlanması, yerel düzeyde operasyon planlarının geliştirilmesi ve kurumsal kapasitenin arttırılmasına yönelik değerli kazanımlar elde edildiğini belirten Yerlikaya, “Bu toplantıların 11’ine sayın bakanımız başkanlık yaptı. Tüm ilçelerimizde AFAD merkezleri kurulmasına başladık. Geçen yıl 25 ilçemizde AFAD Merkezi’nin kurulumu tamamlandı” dedi.

Geri kalan 14 ilçede mayıs ayının sonuna kadar kurulumun tamamlanacağını belirten Yerlikaya, şöyle devam etti: “Yine geçen yıl mahalle irtibat merkezleri kurulumunu başlattık. Bugüne kadar 22 ilçemizde 500 irtibat merkezi kurduk. Mayıs sonuna kadar tüm mahallelerimizde bu kurulumlar tamamlanacak. Bu irtibat merkezlerimizde afet sonrasında profesyonel arama kurtarma ekiplerimiz sahaya intikal edene kadar, gönüllüleri koordine edecek ve vatandaşlarımıza doğrudan yardım edebileceklerdir. Silivri depremine kadar ilimizde 2 bin 900 toplanma alanı bulunuyordu. AFAD il müdürlüğümüz koordinasyonunda il jandarma komutanlığımızın özverili çalışmalarıyla bu sayı bugün itibariyle 5 bin 599’a çıktı. Ayrıca bu toplanma alanlarında kişi başına düşen alan miktarı 1,29 metrekareden, 3,36 metrekareye yükseldi.”