İstanbul’un kalbinde bir semt: Cihangir

İstanbul'un kalbinde yer alan, bir o kadar saklı kalan Cihangir'de yaptığınız turistik bir gezide karşınıza çıkabilecekler...
İstanbul’un kalbinde bir semt: Cihangir

İstanbul’un ünlü semtlerinden biri olan; sokakları, kedileri, tarihi yapıları ve müzeleriyle Cihangir’i fotoğraflamaya doyamayacaksınız. Beyoğlu’nda bulunan bu semtin tarihi boyunca ünlü simaların ve sanatçıların uğrak noktası olduğu biliniyor, günümüzde ise gençler tarafından da sıklıkla ziyaret ediliyor.

Cihangir semtinin adını Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Cihangir’den aldığı biliniyor. Şehrin kalbinde yer alan, bir o kadar saklı kalmış bu semt, hareketli sokaklara ev sahipliği yapıyor. İşte Cihangir’de yaptığınız turistik bir gezide karşınıza çıkabilecekler…

Cihangir’de yaklaşık üç kuşaktan beri hizmet veren Asri Turşucu, Adile Naşit ile Münir Özkul’un başrollerini paylaştığı Neşeli Günler filminde turşu yapımı sahneleriyle biliniyor. Hala tarihi dokusunu koruyan dükkân, Cihangir’de yaz aylarında kapalı ancak eylül ayı itibariyle hizmet vermeye devam ediyor.

Sıraselviler Caddesi ile Defterdar Yokuşu’nun birleştiği meydanda 1491 yılında inşa edilen Firuzağa Camii’nin Banisi Saray Ağası Firuz Ağa olarak biliniyor. 1 Mart 1823 tarihinde çıkan büyük Cihangir yangınında harap olan ilk yapının yerine 1823-1924 yılında Sultan II. Mahmud tarafından bugünkü cami inşa edildi.

ORHAN KEMAL MÜZESİ

Cihangir’de yer alan Orhan Kemal Müzesi, yazarın anılarını yaşatmak ve hayatına dair sembolik eşyaları ziyaretçilerine sergilemek üzere kuruldu. Müzede Orhan Kemal’in özel eşyalarından kitaplarına, kullandığı daktilodan aile fotoğraflarına ve şahsi fotoğraflarına kadar birçok şeyi görmeniz mümkün. Müze, pazar günleri hariç haftanın her günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık.

ROMANDAN MÜZEYE…

Orhan Pamuk’un aynı isimli kitabından uyarlanan Masumiyet Müzesi’nde, romanda anlatılan kahramanların kullandığı, giydiği, işittiği, gördüğü, biriktirdiği, hayal ettiği şeyler dikkatle düzenlenmiş kutu ve vitrinlerde sergileniyor. 1974 ile 2000’lerin başı arasında geçen aşk romanı, biri zengin diğeri orta halli iki aile üzerinden geçmişe dönüşler ve hatıralarla birlikte 1950-2000 arası İstanbul hayatını anlatıyor. Müzeye giriş biletini kapıda satın alabilir veya kitabın 574. sayfasında yer alan giriş biletini kullanabilirsiniz. Pazartesi günleri kapalı olan müze, cuma günleri 10:00 -21:00 saatleri arasında, diğer günler ise 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

ŞEHZADE SULTAN CİHANGİR ADINA YAPTIRILAN CAMİ

Cihangir semtine isim verdiği bilinen Cihangir Camii’nin; Kanuni Sultan Süleyman’ın, üvey kardeşi Mustafa’nın katledilmesinin üzüntüsüyle henüz 22 yaşında yaşama veda eden oğlu Şehzade Sultan Cihangir adına yaptırıldığı biliniyor. Zaman içerisinde beş yangın geçiren camii her seferinde yeniden onarılmış, en son 1890 tarihinde II. Abdülhamit tarafından yeniden yaptırılmış.

Çukurcuma Caddesi’nde bulunan Çukurcuma Camii, 1541-1547 yılları arasında, Fenerizade Şeyhülislam Muhittin Mehmet Efendi tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış. 1823 Firuzağa Yangını sonrası 1967-1968 yıllarında yeniden onarılmış. Çukurcuma semtinde bir yol kavşağında bulunan caminin avlusu bulunmuyor. Tek şerefeli bir minareye sahip olan camiinin karşısında 1720 tarihli Ömer Ağa çeşmesi bulunuyor.

Cihangir’in tarihi mekanlarından biri olan ve filmlere ev sahipliği yapan Çukurcuma Hamamı‘nın 1830’lu yıllarda I. Abdülhamid’in eşi ve II. Mahmud’un manevi annesi Fransız asıllı Nakşidil Valide Sultan tarafından vakfedilen su tesislerini takiben yapıldığı biliniyor. Restore edilen Çukurcuma Hamamı, Masumiyet Müzesi’ne yakın bir noktada yer alıyor.

Cihangir-Çukurcuma antikacıları ile meşhur bir semt. Birbirinden renkli, İstanbul’un ruhunu yansıtan antikacıları ziyaret edebilirsiniz.

HARUN KOLÇAK ANISINA…

Beyoğlu Belediyesi, merhum sanatçı Harun Kolçak’ın anısını yaşatmak için Cihangir Parkı’nda açtığı kedi evi bulunuyor. Cihangir sokaklarında yürürken semt sakinlerinin sahip çıktığı birbirinden sevimli sokak kedilerini de görebilirsiniz.

Kaynak: İstanbul Valiliği Web Sitesi