İstanbul’un semtleri: Rengârenk sokaklarıyla Balat

İstanbul’un tarihi semtlerinden biri olan Balat, rengârenk sokaklarıyla İstanbul’u ziyaret edenlerin uğrak mekânı.
İstanbul’un semtleri: Rengârenk sokaklarıyla Balat

İstanbul, tarihin ve kültürün birleştiği noktada birbirinden farklı semtleriyle yerli-yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. İstanbul’un tarihi semtlerinden biri olan Balat, rengârenk sokaklarıyla İstanbul’u ziyaret edenlerin uğrak mekânı.

Son dönemde doğal bir set ortamı olması dolayısıyla dizi ve film sektörünün yoğun ilgisiyle karşılaşan Balat’a profesyonel ve amatör fotoğrafçılar ile yerli ve yabancı turistler de ilgi gösteriyor.

Uzun yokuşları, rengârenk sokakları ve farklı renklerdeki binaları, ziyaretçilerle dolup taşan kafeleriyle meşhur Balat’ta her sokak başında ve renkli binaların önünde fotoğraf çekenleri görmek mümkün.

Fatih’te Tarihi Yarımada’nın kuzeydoğusunda bulunan Balat’ta cami, kilise ve sinagoglara rastlanıyor. Farklı kültürlerin bir arada yaşadığı bir semt olan Balat’ta önemli tarihi yapılar bulunuyor. Balat, görülecek, gezilecek ve keşfedilecek birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor.

Balat’ın önemli tarihi yapıları arasında Bulgar Kilisesi, Fener Rum Lisesi, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Aya Yorgi Metohion Kilisesi, Fethiye Camisi Sarnıcı, Aspar Sarnıcı, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi gibi yapılar yer alıyor.

Balat’a deniz yolu üzerinden Haliç Hattı kullanılarak ya da Eminönü üzerinden otobüsler ile ulaşılabilir.

Kaynak: İstanbul Valiliği web sitesi