İstanbul’un yeni ‘cruise limanı’ için hedef 2021

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Yenikapı'da inşa edilecek yeni cruise limanının 2021 yılında bitirilmesinin planlandığını açıkladı.
İstanbul’un yeni ‘cruise limanı’ için hedef 2021

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Yenikapı’da inşa edilecek yeni cruise limanının 2021 yılında bitirilmesinin planlandığını açıkladı.

Bakan Ersoy, Vakıflar Genel Müdürlüğünce yeniden inşa edilen Foça Alaca Cami’nin açılışı dolayısıyla bulunduğu Bosna Hersek’te basın mensuplarıyla bir araya geldi. Bakanlık çalışmaları ve gündeme dair açıklamalarda bulunan Ersoy, bir soru üzerine liman projeleri hakkında bilgi verdi.

Galataport’taki projenin devam ettiğini açıklayan Ersoy, Galataport’un üç cruise gemisi alabileceğini, bunun gelecek yıllarda yeterli olmayacağını dile getirdi.

Turizmdeki büyümeyi göz önünde bulundurarak yeni bir liman inşaatına başlamak için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile mutabakata vardıklarını vurgulayan Bakan Ersoy, “Yıl sonuna kadar Ulaştırma Bakanlığımız ihaleye çıkacak. Yenikapı civarında olacak. Orası en az 5-6 cruise gemisini aynı anda alabilecek kapasiteye sahip. 2019 sonuna kadar ihalesini tamamlayabilirsek 2021 sezonuna yetişebilecek gibi görünüyor.” dedi.