İstanbul’un yeni sembolü tamamlanıyor

İstanbul Çamlıca'daki dev radyo ve televizyon kulesinin inşaatı devam ediyor. Yıl sonunda tamamlanması beklenen kule hizmete girdikten sonra vericiler tek noktada toplanacak.
İstanbul’un yeni sembolü tamamlanıyor

İstanbul Çamlıca’daki dev radyo ve televizyon kulesinin inşaatı devam ediyor. Yıl sonunda tamamlanması beklenen kule hizmete girdikten sonra vericiler tek noktada toplanacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, yapımı devam eden Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi şantiyesinde incelemelerde bulundu. Projenin tamamlanmasında adım adım sona yaklaşıldığını belirten Bakan Turhan, Çamlıca TV- Radyo Kulesi ile bölgedeki antenlerin İstanbul’un siluetini kirletmesinin önüne geçileceğini kaydetti.

“Her televizyon veya radyo kuruluşu kendine ait ayrı bir verici kulesi kurmuş ve Çamlıca tepesi metal bir ormana dönmüş” diyen Turhan, “Çünkü bu vericiler son derece çirkin bir görüntü oluşturuyor. Çamlıca TV Kulesi’yle burada bulunan öncelikli olarak radyo vericileri olmak üzere zaman içinde televizyon vericileri de dahil büyük bir bölümü kaldırılarak tek bir kule üzerinde toplanacak. Bunun da ötesinde bu kule, 369 metre yapısal yüksekliği ile fonksiyon açısından yeni bir TV ve radyo kulesi olmaktan öte İstanbul için de simge bir yapı niteliği taşıyacak. Keza 10 bin metrekarelik alana inşa edilen ve deniz seviyesinden 587 metre yüksekte olan bu kule, İstanbul’un yeni turistik merkezlerinden biri haline de gelecek. Bu noktada da kulede kullanılacak panoramik asansörler, 180 metre boyunca bir yanda tarihi yarımadaya, diğer yanda Karadeniz kıyılarına bakacak şekilde yerleştirilecek. Seyir katlarını ve restoranları da hizmete girdiğinde her yıl ortalama 4,5 milyon kişiye hizmet verecek. Bugün itibarıyla 45 katın 30 katı, yani 202,50 metre ile 72,50 metre kotları arasındaki 130 metrelik dış kat ve cephe imalatı tamamlandı. Yakın zamanda da ağır imalatları bitirerek yayıncılık altyapısı çalışmalarına hız vereceğiz. Yayıncılık imalatları kapsamında da ilgili katlar olan 36, 37, 38, 42 ve 43. katlara birleştirici, verici soğutucu gibi ekipmanları temmuz ayı içerisinde yerleştirmeye başlayacağız. Şu ana kadar yüzde 85’lik bir ilerleme sağlamış bulunuyoruz. Hedefimiz ise bu yılsonunda Çamlıca Kulesi’nde test çalışmalarına başlamak. 2020 yılının başından ilk çeyreğine kadar Çamlıca Tepesi’ndeki görüntü kirliliği oluşturan antenlerin önemli bir kısmı etap etap temizlenecektir” dedi.

Turhan, Çamlıca TV Kulesi’nin şimdiden İstanbul’a, ülkeye ve vatandaşlara hayırlı olmasını dilediğini de sözlerine ekledi.