İzmir Tire toplu konutlarında sakin bir yaşam

İzmir’in Tire ilçesindeki TOKİ Mahallesi’nde 46 bin 462 metrekare alana kurulan yerleşim, şehrin hareketliliğinden uzakta, yeşil doğasıyla konut sakinlerine huzurlu bir yaşam imkânı sağlıyor.
İzmir Tire toplu konutlarında sakin bir yaşam

İzmir’in Tire ilçesindeki TOKİ Mahallesi’nde 46 bin 462 metrekare alana kurulan yerleşim, şehrin hareketliliğinden uzakta, yeşil doğasıyla konut sakinlerine huzurlu bir yaşam imkânı sağlıyor.

İzmir Tire’de 2019 yılında yaşamın başladığı TOKİ konutlarında, dar ve orta gelirli aileler uygun ödeme koşuluyla ev sahibi olmanın sevincini yaşıyor. Konut sakinleri, yeni yaşam alanlarının temiz ve bakımlı olmasından, konutların konforundan ve site yönetiminin ilgisinden memnun olduklarını dile getiriyor. 529 konuttan oluşan yerleşimde parklar, çocuk oyun alanları, açık spor alanları gibi bölge sakinlerinin sosyalleşebileceği donatı alanları da yer alıyor.

TRAFİKTEN VE ŞEHRİN GÜRÜLTÜSÜNDEN UZAKTA

Tire’deki TOKİ konutlarına Aralık 2019’da taşınan Erzurumlu emekli öğretmen Ali Demir, beş kişilik ailesiyle yaşadıkları yeni evlerinde mutlu olduklarını söylüyor. “Buraya gelmeden önce Tire’ye komşu ilçe Bayındır’da yaşıyorduk ama misafirimiz geldiğinde hep Tire’ye gelirdik. Sosyal alanlar yoktur Bayındır’da. Ben Tire’de de görev yaptım. Canım sıkıldığında hep buraya gelirdim” diyen Demir, Tire’de uygun ödeme koşullarıyla ev sahibi olabileceklerini öğrenince hiç tereddütsüz TOKİ konutlarına başvurduklarını söylüyor.

Konut sakinlerinin bir araya gelebildiği ortak yeşil alanların, kamelyalar ve çocuk oyun parklarının iyi planlandığını belirten Demir, site yönetiminin ilgisinden duydukları memnuniyeti dile getiriyor ve ekliyor: “Trafikten ve şehrin gürültüsünden uzakta, temiz ve bakımlı bir yerde huzur içinde yaşıyoruz.”

“KORUNAKLI EVİMİZDE GÜVEN İÇİNDE YAŞIYORUZ”

Tireli keman sanatçısı Hasan Övek ve ailesi, yıllarca kirada oturduktan sonra ev sahibi olmanın huzurunu TOKİ konutlarında yaşıyor. Günün büyük bölümünü evde günlük işleriyle uğraşarak ve keman çalışarak geçirdiğini belirten Övek, site bahçesinin de vakit geçirmek için keyifli bir alan olduğunu söylüyor. Korunaklı evlerinde güven içinde yaşadıklarını dile getiren Övek, merkezi ısıtma sistemi sayesinde sıcak ve güzel bir kış geçirdiklerini belirtip, “Burası önceki evime göre saray” diyerek memnuniyetini dile getiriyor. Dört çocuk sahibi 73 yaşındaki Hasan Övek, site yönetiminin ilgisi ve desteğiyle günlerinin güzel geçtiğini aktarıyor.

“DOĞANIN KOKUSUNU DUYUYORUM”

Yaklaşık 6 ay önce yeni yuvalarına taşınan emekli Necati-Medine Yaşar çifti, yıllarca kirada oturmuş ve kiracı olmanın sıkıntılarını yaşamış. “Yıllarca hep kirada oturduk. Çok istedik kendimize ait bir evimiz olsun. Özellikle de burayı, TOKİ konutlarını çok istiyordum” diye konuşan Medine Yaşar, yeni evlerinden memnun olduklarını, evin rahat ve ferah olduğunu ve yerleşimi güzel bulduklarını ifade ediyor. Yaşar, yerleşimin konumu itibarıyla trafik ve kalabalıktan uzak, sakin bir yerde olduğunu belirterek emekliler için yeni yerleşimi bir şans olarak değerlendiriyor: “Sabah uyanıyorum mis gibi doğanın kokusunu duyuyorum. Komşularımız çok iyi insanlar, birlikte hoş vakit geçiriyoruz. Burası bizim için saray.”

“BURASI BİZİM ARADIĞIMIZ YER”

Iğdırlı Tazegül ailesi, İzmir’in Bornova ilçesinde kirada otururken Tire ilçesindeki TOKİ konutlarına başvurmuş ve ev sahibi olmuş. 29 yıldır kirada oturduklarını, TOKİ sayesinde bütçelerine uygun ödeme planıyla nihayet ev sahibi olduklarını söyleyen anne Zekiye Tazegül, 2 ay önce taşındıkları yeni yuvalarında çok mutlu olduklarını anlatıyor: “Evlendiğimde oturduğumuz ilk ev tek göz odalıydı. Bundan önceki evimiz doğal gazlı değildi, sobalıydı. Eski, bakımsız bir apartmanda yaşıyorduk. Konforlu ve rahat evleri, güvenli ve temiz ortak alanları, konut sakinleriyle ilgilenen site yönetimi ve yeşil doğasıyla burası bizim aradığımız yer. TOKİ konutlarında yaşamaktan memnunuz.”

“HEDEFİMİZ KONUT SAKİNLERİMİZİN HUZURLU YAŞAMASINI SAĞLAMAK”

Site Müdürü Ömer Faruk Kaleağası

Site Müdürü Ömer Faruk Kaleağası, 529 konutluk sitede bakım, onarım ve temizlik çalışmalarını düzenli bir şekilde sürdürdüklerini belirterek, çalışmalar hakkında şu bilgileri veriyor: “Binalarımızın bakımı ve temizliği, su depolarının temizliği, sığınakların ve çatı katlarının temizliği ve ilaçlanması, asansörlerin bakımları ve denetimleri, peyzaj ve çevre bakımı, kaloriferlerin çalıştırılması ve bakımı ile çocuk parkları ve spor alanlarının korunması ve bakımını düzenli bir şekilde yapıyoruz. Hedefimiz konut sakinlerimizin huzurlu ve konforlu bir şekilde yaşamasını sağlamak. Burada 10 bin metrekare yeşil alan var ve bu güzelliği korumak için yoğun çaba gösteriyoruz.”

Dokuz personelle hizmet verdiklerini söyleyen Kaleağası, sürekli sahada olduklarını, site sakinleriyle koordine hâlinde olduklarını, istek, öneri ve şikâyetleri samimiyetle dinleyerek hızlı çözüm üretmeye çalıştıklarını kaydediyor.