İzmir’de kuvvetli yağışın ardından yaralar sarılıyor

İzmir'de kuvvetli yağışın yol açtığı sel ve su baskınlarının ardından yaralar sarılıyor. Kentte hayatın normale dönmesi için çalışmalar sürüyor.
İzmir’de kuvvetli yağışın ardından yaralar sarılıyor

İzmir’de kuvvetli yağışın yol açtığı sel ve su baskınlarının ardından yaralar sarılıyor. Kentte hayatın normale dönmesi için çalışmalar sürüyor.

İlçe kaymakamlıkları ve belediyelerin yetkilileri selden zarar gören bölgelerde hasar tespit çalışmaları yapıyor. Evlerini ve iş yerlerini su basan bazı vatandaşlar hasarın giderilmesini bekliyor. Karabağlar Muammer Akar Mahallesi’nde yaşayan çok sayıda vatandaş da ekiplerin vidanjörlerle yürüttüğü çalışmaları sonlandırmasını bekliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, 15 araç ve 30 personelle para ve eşya desteği için tespit işlemleri başlatıldı.

Türk Kızılay ise selden zarar gören tüm bölgelerde 22 afet uzmanı ve 100’e yakın gönüllü ile vatandaşlara ulaşıldığını, afetzedelerin beslenme ihtiyaçlarının karşılandığını, 300’den fazla aileye 1 aylık hijyen paketi ve gıda desteğinde bulunulduğunu duyurdu.

BALABAN GÖLETİ’NDE SU TAHLİYESİ

Sağanaktan dolayı bazı tarım arazilerinin sular altında kaldığı, derelerin taştığı ilçenin Yeniköy Mahallesi’ndeki Balaban Göletin su seviyesi yüzde 100’ü geçip taşınca gövdede hasar oluştu.

Gerekli tadilatın yapılması ve olası bir kazanın önüne geçmek için göletteki fazla su tahliye edilerek kontrollü bir şekilde Balaban Deresi’ne aktarılıyor.