Kaçak yapılarla mücadelede kararlılık vurgusu

Bakan Kurum, sahillerdeki kaçak yapılarla mücadelede kararlılık vurgusu yaptı.
Kaçak yapılarla mücadelede kararlılık vurgusu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sahillerdeki kaçak yapılaşmalarla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Bakan Kurum bu yapılarla mücadelede kararlılık vurgusu yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile birlikte Türkiye genelinde başlatılan “Denetimli Serbestlik Temiz Çevre Projesi” tanıtım etkinliği sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Kurum, sahillerdeki kaçak yapılarla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Kurum, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Marmaris, Fethiye,Datça, bölgelerinde 100’ü aşkın imar denetçimiz sahillerimizde bulunan yapılara ilişkin denetim yapmaktadır. Ülke genelinde 20 binin üzerinde kaçak yapı var. Bu yapıların 3 bin 260 tanesi Muğla ilimizde. Bin 500’e yakın bağımsız bölümü içeren konutların ve otellerin olduğu 7 projeyi mühürleme kararı aldık. İmara aykırı oldukları tebliğ edildi. Bu aykırılıkları gidermeleri için 1 ay süre verildi. Aksi halde, resen bakanlığımızın bu eksikleri gidereceği söylendi. Bin 870 konut, 6 otel, 18 projenin incelenmesi tamamlandı. Bu 18 projenin 12’sinde mühürleme işlemi yapıldı. Kıyılarda sahillerde yapılara denetimler sık bir şekilde yapılmaktadır. Kıyılarımızı kimsenin bozmasına müsaade etmeyeceğiz. Ayrıca denetimlerimiz tüm kıyı kesimlerinde devam edecek.”