Kahramanmaraş’ta 9 bin 74 kalıcı konutun temeli atıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve hayırseverler tarafından Kahramanmaraş’ta yapılacak olan 9 bin 74 kalıcı konutun temeli törenle atıldı
Kahramanmaraş’ta 9 bin 74 kalıcı konutun temeli atıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve hayırseverler tarafından Kahramanmaraş’ta yapılacak olan 9 bin 74 kalıcı konutun temeli törenle atıldı

6 Şubat depremlerinde yıkılan veya ağır hasar alan konutların yerine 112 bin 414 konut yapılacak olan Kahramanmaraş’ta, 9 bin 74 kalıcı konut ve köy evi ile 231 işyerinin temeli düzenlenen tören ile atıldı.

Kahramanmaraş Kentsel Dönüşüm Toplu Temel Atma Töreni’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden canlı bağlantıyla katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmasında bölgede temeli atılan inşaatların hızla yükseldiğini ifade ederek, “İlk bir sene içinde 319 bin konutu inşa edip, hak sahiplerine teslim etmeyi hedefliyoruz. Bölgede şimdiye kadar yaklaşık 180 bin konutun ihalesi gerçekleştirildi. Zemin etütleri yapılmış, rezerv alanlarda inşaatlar hızla yükseliyor. Yerinde dönüşüm projesini başlattık. Hibe ve uygun şartlardaki kredi projemiz büyük teveccüh ile karşılandı. Şimdiye kadar 160 binden fazla insanımız yerinde dönüşüm için başvuru yaptı” dedi.

“EVİNİ YERİNDE YAPMAK İSTEYENLERE YARDIMCI OLACAĞIZ”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki de konuşmasında, “Bakanlık olarak, hükümet olarak bizim birinci işimiz bu bölgelerde bir an önce sağlıklı konutlar yapmak sonra da depremzede kardeşlerimizi bu konutlara aktararak onların huzur içerisinde oturmalarını sağlamak” dedi. Bakan Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün burada yapacağımız 9 bin 74 konutun ve 231 iş yerimizin temelini atıyoruz. Şehrin merkezinde o inşaatlarımızın büyük bir bölümünü başlatıyoruz. Bakanlık olarak yapacağımız 9 bin 74 konuttan 913 tanesini yani 300’ünü otel sahibi arkadaşımız, 250’sini Galatasaray Spor Kulübü, 363’ünü de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yapacak. Bir kısmını da sizler yerinde dönüşüm için ‘bizler elimizden geleni yaparız’ dediniz. Biz de kardeşlerimize yardım etmeye devam edeceğiz. Kim ki evini yapmak isterse biz de o kardeşlerimize yardımcı olacağız diye karar aldık. İlk etapta yüz metrekarelik bir ev için 1 milyon lira destek veriyoruz. Beş yüz bin lirası hibe, beş yüz bin lirası da iki sene ödemesiz 10 sene vadeye bölünmüş olarak şekilde tahsis edeceğiz.”

“HAYIR İŞLERİNDE DE YARIŞALIM”

Bakan Özhaseki, hayırseverlerin desteğini almaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Aradan aylar geçtiği halde depremzedeleri unutmayanlar var. Bir otel sahibi arkadaşımız neredeyse 300 konut yapacak. Odalar Birliği 1000 konutun sözünü verdi. Çok anlamlı bir şey daha var: Bir Galatasaraylı olarak değil, içimden gelerek, yürekten teşekkür ederek söylüyorum. 250 konut yaptırıyorlar. Beşiktaş’ımız da Fenerbahçe’miz de, diğer kulüpler de bizim baş tacımız. İstiyoruz ki bu konuda Galatasaray’ı geçsinler. Gelsinler 300 – 400 konut yapsınlar” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 9 bin 74 kalıcı konut ve köy evi ile 231 işyerinin temeli dualarla atıldı.