Kars’a 366 kentsel dönüşüm konutu

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Kars merkez ikinci etapta yapacağı kentsel dönüşüm ve gelişim projesinin ihalesini gerçekleştirdi.
Kars’a 366 kentsel dönüşüm konutu

Kentsel dönüşüm projeleriyle bölgelerin yaşam kalitesini yükseltip şehirlere değer katan projeler üreten Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Kars Merkez ikinci etapta yapacağı kentsel dönüşüm ve gelişim projesinin ihalesini gerçekleştirdi.

Kars Merkez Atatürk ve Bayrampaşa mahallelerinde yapılacak kentsel dönüşüm projesi kapsamında 366 konut inşa edilecek. 18 Şubat, Pazartesi günü gerçekleştirilen ihale kapsamında ayrıca cami, taziye evi, ticaret merkezi ve çevre düzenlemesi yapılacak.

Yatay mimari anlayışıyla yükseklikleri zemin+2 ve zemin+3 olacak konutların 91’i 2+1, 114’ü 3+1, 161’i ise 4+1 planda yapılacak.

Kentsel dönüşümde, gecekondu dönüşüm alanlarında toplumsal sorumluluk anlayışıyla çalışan TOKİ, hak sahibi vatandaşların mağdur olmaması için kira yardımı yapıyor.  Kars Merkez Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi Kapsamında da 122 hak sahibine 550 kira yardımı yapılıyor.

Gönüllülük esaslı yerinde dönüşüm anlayışıyla hareket eden TOKİ, kentsel dönüşümle sadece binalar yıkıp yerlerine yenilerini inşa etmiyor. Dönüşüm alanlarında çevre düzenlemeleri ve donatı alanlarıyla sosyal ihtiyaçlara da yanıt veren TOKİ, 0-5 yaş okul öncesi çocuk grubundan üniversite gençliğine, kadınlardan erkeklere, tüm nüfus profillerine dönük ihtiyaç ve beklentileri düşünerek yerleşim alanlarını yeniliyor.