Kartal’daki taş ocağının yerine millet bahçesi yapılacak

Bakan Kurum, "Esentepe'deki taş ocağının doğal durumunu koruyarak projelendirdiğimiz Kartal Millet Bahçemiz ile İstanbul nefes alacak" dedi.
Kartal’daki taş ocağının yerine millet bahçesi yapılacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Esentepe’deki taş ocağının doğal durumunu koruyarak projelendirdiğimiz Kartal Millet Bahçemiz ile İstanbul nefes alacak” dedi.

Bakan Kurum, Esentepe’deki taş ocağının yerine 313 bin metrekare büyüklüğünde, Kartal Millet Bahçesinin yapımına başlayacaklarını açıkladı.

Kartal’da E-5’in kıyısında on yıllardır işletilen, bir süredir ‘nasıl bir projeye konu olacağı’ merak edilen taş ocağının, İstanbul’da şehir merkezinde kalan tek taş ocağı olduğunu hatırlatan Bakan Kurum, şu müjdeyi verdi: “Şimdi Kartallı kardeşlerimizle, vatandaşlarımızla görüşerek bir karara vardık. Burayı doldurup peyzaj alanı yapabilirdik. Ama biz; titiz bir çalışma yürüterek; taş ocağının doğal durumunu ve içerisinde canlı hayatının başladığı suyunu koruyarak yeni bir projeye imza atıyoruz. Projemiz tamam. Tasarımlarımız tamam. Uygulama projemiz tamam. Esentepe’deki taş ocağının yerine 313 bin metrekare büyüklüğünde, Kartal Millet Bahçemizin yapımına başlıyoruz. Haziran ayında Dünya Çevre Haftası’nda yapımına başlıyoruz. Emlak Konut’umuz yürütecek. İnşallah 2023 yılında, Dünya Çevre Günü’nde tamamlıyoruz, sizlere, Kartal’a, İstanbul’a armağan ediyoruz.”