Kayseri’de 139 proje için toplu açılış töreni

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri’de yapımı tamamlanan ve toplam yatırım bedeli 1 milyar 798 bin lira olan 139 projenin açılışını gerçekleştirdi.
Kayseri’de 139 proje için toplu açılış töreni

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri’de yapımı tamamlanan ve toplam yatırım bedeli 1 milyar 798 bin lira olan 139 projenin açılışını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış töreninde vatandaşlara hitap etti.

Toplu açılış töreni dolayısıyla Kayseri’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye tarihinin en önemli ve zorlu mücadelelerinden birini verirken Kayseri’den yükselen bu birlik beraberlik, kararlılık sesinin dalga dalga tüm ülkemize yayıldığına inanıyorum. Anadolu’nun buğulu şehri sapasağlam arkamızda durdukça Allah’ın izniyle bizi yolumuzdan kimse alıkoyamaz” dedi.

İstiklal Harbi’nin yüzüncü yılına ulaşırken bir kez daha “ya istiklal ya ölüm” diyerek önce Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtlarıyla şimdi de Barış Pınarı Harekâtı’yla Suriye meselesindeki duruşlarını ortaya koyduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Baktık ki, bize verilen sözler tutulmuyor, sınırlarımızın güvenliği tehdit altında, Suriyelilerin ülkelerine geri dönüşü için gereken ortam oluşmuyor, yeniden kolları sıvadık” diye konuştu.

İstiklal Marşı’nın “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım / Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım / Kükremiş sel gibiyim bendimi çiğner aşarım / Yırtarım dağları enginlere sığmam taşarım” dizelerini okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Hangi çılgın bize zincir vuracakmış? Soruyorum, terör örgütleri mi bize zincir vuracakmış? Soruyorum terör örgütleriyle koyun koyuna mı zincir vuracakmış? Soruyorum, ellerinde yüz binlerce masumun kanı olanlar mı bize zincir vuracakmış? Soruyorum, Suriye’de öldürülen 1 milyon sivili görmeyip de ülkemizin teröristleri hedef alan operasyonuna tepki gösterenler mi bize zincir vuracakmış? Soruyorum, Türkiye yıllardır 4 milyon sığınmacıyı topraklarında barındırırken korkudan sınırlarının arkasına saklananlar mı bize zincir vuracakmış? Soruyorum, yıllarca PKK’sı bir yandan, DEAŞ’ı diğer yandan ülkemize saldırırken seslerini çıkarmayıp da bugün sınırlarımızın güvenliğini sağlamak için attığımız adıma tahammül edemeyenler mi bize zincir vuracakmış? Soruyorum ve siyasi, ekonomik olarak her gün istiskal edildikleri halde, onurlarıyla mücadele etmeyi bilmeyenler mi bize zincir vuracakmış? Soruyorum, hangi alçak bize zincir vuracakmış? Bu riyakarlar, bu ikiyüzlüler, bu terörist seviciler, bu kibirliler, bu ödlekler mi bize zincir vuracakmış? Şaşarım akıllarına. Anlaşılan o ki, bunlar Türk milletini, bu milleti tanımıyorlar, ama tanıyacaklar. Nasıl bir asır önce Çanakkale’de İstiklal Harbimizde bizi tanıdılarsa, bugünde tanıyacaklar.”

“Türkiye düşmanlığıyla taşlaşmış kalplere ne desek nafile” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Barış Pınarı Harekâtı’nı başlattığımız 9 Ekim tarihinden bugüne kadar akılla, mantıkla, izanla, devlet yönetimiyle, diplomatik nezaketle izah edilmesi mümkün olmayan tuhaf tepkiler sergileniyor. Halbuki bizim söylediğimiz ve yaptığımız iş gayet basittir, ne diyoruz biz? Sınırlarımız boyunca uzanan bir terör koridoru oluşumuna izin vermeyeceğiz” ifadesini kullandı.

KAYSERİ’YE YAPILAN YATIRIMLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Kayseri’de yapımı tamamlanan ve toplam yatırım bedeli 1 milyar 798 bin lira olan 139 projenin açılışını gerçekleştirdiklerine dikkati çekerek inşası tamamlanan eğitim kurumları, ulaşım ve altyapı yatırımları, TEİAŞ iletişim hattı, Devlet Su İşleri’nin sulama tesisleri ile çeşitli kurumların hizmet binalarının açılışının gerçekleştirileceğini söyledi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile çeşitli ilçe ve belde belediyelerinin yatırımlarının da hizmete alındığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatırımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

MİLLET BAHÇELERİNİN İNŞASI YAKINDA BAŞLAYACAK

Melikgazi ve Kocasinan, Keykubat Millet Bahçelerinin proje çalışmalarının sürdüğü ve en yakın zamanda inşasına başlanacağını müjdesini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Develi Bünyan ve Yahyalı’da toplamda 300 yataklı devlet hastanelerinin yapımının devam ettiğini, Develi, Batı ve Kuzey Çevre Yolunun da gelecek yıl tamamlanacağını, Niğde Otoyolu bağlantısını, Ürgüp-Niğde yol ayrımı arasını, Boğazlıyan-Felahiye yolunun da yine seneye bitirileceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hızlı treninin proje çalışmalarının tamamlandığı, ihale aşamasına gelindiğini bildirerek havalimanının genişletilmesi çalışmasının da ihale aşamasında olduğunu, Anafartalar Yüksek Hızlı Tren Garı tramvay hattının ihalesinin ise yıl bitmeden yapmayı planladıklarını söyledi.

“SİYASETTEKİ VARLIK SEBEBİMİZ, GAYEMİZ MİLLETİMİZE HİZMETKÂR OLMAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kayseri bizim özellikle yanımızda güçlü şekilde durdukça hizmetlerimiz katlanarak devam edecek. Çünkü bizim siyasetteki varlık sebebimiz, gayemiz milletimize hizmetkâr olmaktır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra doğal gazla buluşan Tomarza ilçesine video konferansla canlı bağlanarak Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eserin 56 milyon liraya mal oldu. Artık Tomarza’da doğal gazına kavuşmuş oldu. Şimdi altı ilçeyi de inşallah bu dönemde tamamlayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından 139 yatırımın toplu açılışını gerçekleştirdi. Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, törene katılan bakanlar ve vatandaşlarla Mehmetçik’e destek olmak için asker selamı verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri ziyareti çerçevesinde AK Parti Kayseri il başkanlığı tarafından düzenlenen teşkilat yemeğine katılarak bir konuşma yaptı.