Kayseri’ye yatay mimarili konutlar

TOKİ tarafından Kayseri’nin İncesu ilçesinde 5’nci etapta inşa edilecek 108 konutun ihalesi yapıldı.

​Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Kayseri’nin İncesu ilçesinde 5’nci etapta inşa edilecek 108 konutun ihalesi yapıldı.

TOKİ’nin İstanbul’daki hizmet binasında gerçekleştirilen ihale kapsamında ayrıca cami inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi yer alıyor.

Yatay mimari anlayışıyla yükseklikleri zemin +3 olacak konutlar 3+1,2+1 planda yapılacak.

Projede bahçe alanı, parkı, peyzajı, oyun ve spor alanları ile nitelikli sosyal çevre imkânı sunan, aynı zamanda şehre değer katacak kaliteli ve güvenli yeni bir yaşam alanı oluşturuldu.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Iglo Architects’tan yeni ofis tasarımı

Mimar Zafer Karoğlu ve Mimar Esen Akyar ortaklığındaki Iglo Architects, film ve fotoğraf prodüksiyon şirketi Asitane’nin İstanbul’daki ofisini tasarladı.
Mimar Zafer Karoğlu ve Mimar Esen Akyar ortaklığındaki Iglo Architects, film ve fotoğraf prodüksiyon şirketi Asitane’nin İstanbul’daki ofisini tasarladı. Şirketin Balmumcu’daki İstanbul ofisi birbirinden farklı ölçek ve fonksiyonlarda ödüllü mimari ve iç mimari projelere imza atan Iglo Architects tarafından tasarlandı. Mimar Zafer Karoğlu ve Mimar Esen Akyar ortaklığındaki Iglo Architects, Asitane ofisini birçok parametre göz önünde bulundurarak tasarlamış. Ofisin, çalışan konforunun ve verimliliğinin maksimumda olduğu, müşterilerinin bütün ihtiyaçlarının en uygun şekilde ve eksiksiz karşılandığı, lojistik problem yaşanmayan, fonksiyon trafiklerinin birbirleriyle kesişmediği, sıcak ve konusunda tercih edilen bir mekan olması hedeflenmiş. Tasarımda, Balmumcu’daki ofis için 300 metrekare alanda film ve fotoğraf çekimleri için kullanılacak optimal büyüklükte bir stüdyo ve çevre fonksiyonları, 20 kişilik ofis alanı, yönetici, muhasebe ve yönetmen odaları, toplantı salonları ile mutfak ve kafeterya alanı kurgulanmış. Stüdyo için gereken alanın en az 160 metrekare olması, doğası gereği yüksek tavana, dekor ile ışık malzemelerinin lojistiği için uygun büyüklükte bir girişe ve ayrıca depo, duş, soyunma kabinleri ve makyaj alanına ihtiyaç duyması tasarımdaki önemli girdiler haline gelmiş. Bu doğrultuda stüdyo alanı ve çevre fonksiyonları için en uygun konum olarak ana binanın uzantısı olan depo hacmi seçilerek, bu alan tamamen soyulmuş, bölmeleri kaldırılmış, çatı çelikleri ve örtüsü tamamen yenilenmiş. Ayrıca çekimlerde kullanılacak

Konut kredilerinde son durum

Koronaviruse karşı alınan ekonomik tedbirler sonrası mart sonunda konut kredisi faizleri ne kadar oldu? En uygun konut kredisi hangi bankada?
Koronaviruse karşı alınan ekonomik tedbirler sonrası mart sonunda konut kredisi faizleri ne kadar oldu? En uygun konut kredisi hangi bankada? Türkiye’de ilk vakanın 10 Mart’ta görülmesi ile başlayan koronavirus salgını kısa sürede vaka sayısındaki artışla hızlandı. Salgına karşı sağlık, sosyal düzen ve ekonomi alanında pek çok tedbir arka arkaya geldi. Bu tedbirler kapsamında son iki haftada kredi kullanmak isteyen bireysel ve tüzel müşterilere yönelik birçok destek açıklandı. Desteklerden en büyüğü yüzde 80’e kadar kullanılabilen konut kredisi tutarının yüzde 90’a çıkarılması oldu. Böylelikle konut değerinin sadece yüzde 10’u kadar peşinat verilerek yüzde 90’ına kadar kredi kullanılmasının yolu açıldı. Bu dönemde salgının ekonomik etkilerini azaltmak için daha önceden konut kredisi kullanmış ve taksitlerini ödemekte güçlük çeken tüketiciler için bankalar üç ile altı ay arasında konut kredisi erteleme imkanı sundu. Ayrıca Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) tavsiye kararları ile bankaların kredi kullandırım koşullarının gevşetilmesi ve kredi kullanmak isteyen tüketiciye finansman sağlanmasında kolaylıklar sağlandı. Destek ve teşviklerden sonra bankalarda küresel ekonomide risklerin artmasına ve kurda yükseliş yönlü hareketliliğin sürmesine rağmen kredi faizlerini artırması. Konut kredisinde en uygun faiz oranları 15 yıl vadeye kadar sıfır konut için aylık yüzde 0.79, ikinci konut için de yüzde 0.94 olmaya devam ediyor. KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 30 Mart ile başlayan

Şantiyelerde koronavirüs önlemleri nasıl olmalı?

Mimar Nihat Şen, devam etmek durumunda olan altyapı ve konut inşaatlarında koronavirüse karşı nasıl önlem alınması gerektiğine dair bilgi verdi.
Mimar Nihat Şen, devam etmek durumunda olan altyapı ve konut inşaatlarında koronavirüse karşı nasıl önlem alınması gerektiğine dair bilgi verdi. Tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan yeni tip koranavirüs salgını nedeniyle çalışma hayatı da evlere taşındı. Ancak birçok şirkette ve özellikle inşaatlarda çalışma hayatı devam ediyor. Şantiyelerde alınması gereken önlemleri Agra Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen, şu şekilde sıralıyor: Ortak kullanım alanları dezenfekte edilmeli, şantiye alanında ve ofislerinde el temizliği için sabunlu el yıkama alanları veya el dezenfekte noktaları oluşturulmalıdır. Şantiyelerde her duruma hazırlıklı olmak için mutlaka bir karantina odası olarak kullanılması için oda ayarlanmalı, şantiye giriş ve çıkışlarında mutlaka ateş ölçümlemeleri yapılmalıdır. Şantiyelerde çalışma kıyafetleri ile temiz kıyafetler aynı yere konmamalıdır. Kıyafetlerin mutlaka ayrı dolaplarda olmasına dikkat edilmeli, rutubetli olan çalışma alanları ile soyunma odaları, duşlar, tuvaletler, yemekhaneler, çalışma ofisleri devamlı dezenfektanlarla temizlenmelidir. Şantiyede çalışanlar mutlaka birbirleriyle el temaslarını kesmeli ve aralarına mesafe koyarak çalışmaların devam etmelidir. Şantiyede kalanlar mümkün olduğunca dışarıdan gelenlerle temastan kaçınmalı ve şantiye dışına çıkılmamalıdır. Şantiye dışından gelenlerin mutlaka şantiye alanına girerken ellerini sabunlu suyla ya da dezenfektanla temizleyerek girmelidir. Şantiye toplantı odalarında toplantılar mümkün ise iptal edilmeli, şantiye içerisinde kullanılacak olan tabldot, çatal, kaşık, bardak