Kentsel dönüşüm eylem planı bayramdan sonra açıklanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bayramdan sonra kentsel dönüşüme ilişkin eylem planını açıklayacaklarını belirtti.
Kentsel dönüşüm eylem planı bayramdan sonra açıklanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bayramdan sonra kentsel dönüşüme ilişkin eylem planını açıklayacaklarını belirtti.

Bakan Kurum, Beykoz Belediye Başkanlığı’ndaki İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 31 Mart seçimleri sonrası manifesto çerçevesinde verdikleri sözleri yerine getirebilmek ve manifesto dahilindeki projeleri görüşmek amacıyla Beykoz’a geldiklerini ifade eden Kurum, Beykoz’u marka şehir haline getirecek çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Beykoz’un yüzde 73’ünün orman alanı, yüzde 11’inin özel mülkiyet, yüzde 10’unun da 2B alanı olduğunu kaydeden Kurum, “Orman alanları çıkarıldığında yüzde 40’a yakını 2B arazisi. Bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmalarda vatandaşımızın 2B’den kaynaklı problemlerini çözmek amacıyla yaklaşık 17 bin parseli ilgilendiren 2B yasasıyla birlikte vatandaşımızın mülkiyet problemini çözdük. 36 bin vatandaşımıza da mülkiyet noktasında tapularının devirlerini yaptık.” diye konuştu.

Kurum, vatandaşların talepleri doğrultusunda, Beykoz’daki kültürü yaşatacak, az katlı yatay mimari anlayışıyla mülkiyete geçmiş alanlardaki imar planını istişare ettiklerini dile getirdi.

Yapılacak imar planı sonrasında kentsel dönüşümü ya da vatandaşın kendisinin yapmasını önünü açacak düzenlemeyi hayata geçireceklerini belirten Kurum, “Vatandaşımızın tapularının verilmesiyle birlikte de bu imar barışı sürecinde kat mülkiyetine geçmesinin imkanını veriyoruz. Bu kat mülkiyetine geçmekle birlikte şu an elektrik, su, doğal gazdaki problemleri ve hizmetleri alamadığı süreçte vatandaşımızın hizmetleri alabilmesinin önünü açıyoruz. Kat mülkiyetine geçişle birlikte de bu imkanları tanımış oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bayramdan sonra kentsel dönüşüme ilişkin eylem planını açıklayacaklarını belirten Kurum, “Bu plan çerçevesinde hedefimiz, aynı anda 50 bin kentsel dönüşüm projesini başlatmak. Her ilçede olmak istiyoruz. Acil öncelikli dediğimiz alanlarda olacağız. Beykoz da bu anlamda bizim için çok önemli bir yerleşim yeri. Tokatköy’de bu yıl içerisinde bin konuta başlamak suretiyle etaplar halinde 10 bin konutu Beykoz’da yapacağız. Aynı anlayışla, öncelik sırasına göre diğer ilçelerimizde fiilen Esenler, Gaziosmanpaşa, Üsküdar, Beyoğlu ve Kartal’da girdik. Yine Başakşehir’de projelerimiz var. Bu projelerimizi İstanbul’un tüm ilçelerine yaymak suretiyle kentsel dönüşümü, hem de tarihi dönüşümü öne çekecek projeleri birlikte gerçekleştireceğiz.”